Общество
Село се възражда с църква и книга
Инициатива за спасяване на храма „Св. Пророк Илия“ в родопското село Чурен
◊ ПОКАНА
В 9 ч. на 9 май, събота, в родопското село Чурен ще направят първа копка от ремонта на църквата „Св. Пророк Илия“. В селото живеят постоянно само няколко възрастни семейства, но родолюбиви потомци са се обединили да възстановят почти напълно разрушения храм и в селото отново да се чуе звука на камбана.
Местните легенди разказват, че в църквата дълго време се е пазело четвероевангелие от XV в. с метален обков и изображение на четирима светии в ъглите. Накрая от евангелието останала само корицата с обкова и двама светии, а чуренци я предали за съхранение в музея в Перущица.
Експертът от Държавен архив – Пловдив Александър Маринов също се включва в инициативата за спасяване на храма и написва исторически очерк за Чурен. Приходите от продажбата на книгата ще подпомогнат ремонта. Любопитен факт е, че бащата на Александър Маринов – родоповедът Петър Маринов – е последният учител в селото преди училището да бъде закрито. Очеркът ще излезе от печат до няколко седмици и всички, които желаят, ще могат да се запознаят с историята на някогашното голямо село, за което има информация още в Устава на Бачковския манастир от 1078 г.
Инициаторите начело с Владимир Ангелов, потомък на два от големите родове в селото, канят всички, които се чувстват съпричастни със съдбата на Чурен, да присъстват на първата копка, за която е дал благословията си и Пловдивския митрополит Николай.
Сметката, по която се приемат дарения за храма е:
Банка ДСК
IBAN: BG43STSA93000022576357
BIC: STSABGSF
Църковно настоятелство „Св. Пророк Илия“, с. Чурен