Музика

Симфоничен оркестър от Китай - град Чанша в София

Концерт на 28 юни 2025 г., 19:00 ч. | Зала „България“

 Софийската музикална публика ще може да чуе различен, интересен и изключително вълнуващ концерт на един от водещите симфонични оркестри в Китай – Симфоничния оркестър на Чанша, под диригентството на прочутия маестро Фан Тао и със специалното участие на блестящата пианистка д-р Фан Конг.

Създаден с мисията да развива и популяризира симфоничното изкуство в Китай и по света, Оркестърът на Чанша е известен със своето високо художествено ниво, оригинални проекти и сътрудничества с водещи артисти от цял свят. Оркестърът е бил гост на най-престижните сцени в Азия, Европа и Америка и е носител на редица международни отличия, е този сезон го очакваме на сцената на МФ „Софийски музикални седмици“. Интересен момент за публиката ще бъде да чуе изпълнение на творба „Песен на слънцето“ на българския композитор Георги Арнаудов, който е композитор във фокус на тазгодишното издание на фестивала.

Маестро Фан Тао е една от най-значимите фигури в съвременното китайско диригентско изкуство. Завършил Шанхайската консерватория и Florida State University, той е лауреат на Международния конкурс за диригенти „Сибелиус“ във Финландия и има зад гърба си изяви на сцени като Carnegie Hall, Сиднейската опера, Wiener Musikverein и Teatro Colón. Бил е ръководител на Националния симфоничен оркестър на Украйна и е носител на множество награди за принос в културния обмен и класическата музика.

Д-р Фан Конг е пианистка със световно признание и е лауреат на редица престижни конкурси, включително Frinna Awerbuch International Piano Competition в Ню Йорк, и дебютира на сцената на Carnegie Hall. Завършила е Temple University и Централната консерватория по музика в Пекин. Изнасяла е концерти в Азия, Европа и Америка както като солист, така и като камерен изпълнител. Сценичната ѝ кариера като солист с оркестър започва още на шестнайсетгодишна възраст с Шанхайския симфоничен оркестър. Оттогава тя е изнасяла концерти с водещи оркестри в Китай, както и с оркестри в Хонконг, Тайван, Австрия, Чешката република, Румъния, Украйна, Словакия, Турция и редица оркестри в Съединените щати. Активна както в соловата, така и в камерната сцена, д-р Фан е концертирала в Централна Европа, Азия и в цялата територия на САЩ.

https://www.youtube.com/watch?v=jbm43u1atDs 

Програмата на концерта включва:

1.     Георги Арнаудов – „Песен на слънцето“

2.     Феликс Менделсон – Увертюра към „Сън в лятна нощ“, оп. 21

3.     Карл Мария фон Вебер – Концертно парче във фа минор, оп. 79 (за пиано и оркестър)

4.     Йоханес Брамс – Симфония №1 в до минор, оп. 68

Оркестърът от Чанша  е отдаден на развитието на местната симфонична сцена в Хунан и на интеграцията ѝ в националната музика, съсредоточавайки се върху създаването и популяризирането на китайски симфонични произведения, като едновременно с това изпълнява и западна класическа музика. Сред симфоничните произведения са мащабните оркестрови творби „Карнавал в селото на хмонгите“ и „Песен на жителите на Лонг Айлънд“, както и симфоничните хорови произведения „Песен на войските в преход“ и „Река Люян“, които получават висока оценка от публика както в Китай, така и в чужбина.

Той е домакин на Срещата на китайски и чуждестранни градски симфонични оркестри в Чанша от 2019 г. насам и постепенно се превръща във важна платформа за международен обмен и сътрудничество в областта на симфоничната музика. Оркестърът е поканен да участва в Галавечерта на CCTV за Пролетния фестивал 2024 – в локацията на Чанша. Получава покани за гастроли в САЩ, Германия, Русия, Беларус, Австралия, Сингапур, Индонезия, Украйна, Япония, Монголия, Тайланд, Сърбия, Черна гора и други страни, като получава високи оценки по цял свят.

......

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община през 2025 г. Фестивалът е носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация. Съорганизатори на събитието са Столична община, Министерство на културата, Софийска филхармония.

Билети в продажба на касата на зала „България“ и онлайн

https://www.eventim.bg/bg/bileti/56-ti-mf-sofiyski-muzikalni-sedmici-sofiya-bulgaria-hall-1503663/performance.html

 

Автор:
Софийски музикални седмици
Публикация:
18.06.2025 г. 12:28
Етикети:
Софийски музикални седмициоркестриконцерткласическа музика
д-р Фан Конг.
Фан Тао
Симфоничен оркестър на Чанша
Посетено:
169
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/15/news/41538-simfonichen-orkestar-ot-kitay-grad-chansha-v-sofiya