Музика

Музикално сътрудничетво и духовно единение на сливенския хор „Добри Чинтулов“ с църковния румънски хор от Алба Юлия

„Алба Юлия - крепостта на великото обединение, носи в сърцето си участта на единството на румънците, така, както Сливен носи съдбата на борбата и всеотдайността на българите за свобода и достойнство”

Музикално сътрудничетво и духовно единение на сливенския хор „Добри Чинтулов“ с църковния румънски хор от Алба Юлия

Музикално сътрудничетво и духовно единение на сливенския хор „Добри Чинтулов“ с църковния румънски хор от Алба Юлия

То бе осъществено чрез песнопенията на българската и румънската хорови формации, прозвучали на 9 май – в Деня на Европа. Първият двуезичен хоров концерт в румънския православен храм „Света Троица”, енория Бъръбанц, стана изразител на успоредяването на двата музикални състава и култури във вълнуващо събитие и преживяване на знаменателния ден. Това бе достойният начин за отбелязване на светлите дати от създаването на два сливенски и български феномена - еманация на пробуда, висок културен порив, служба на Отечеството и Сливен:165-годишнината от създаването на НЧ “Зора -1860“ и 170 години от функционирането на Библиотека „Зора“. Но едновременно с това е силен и усетът за въздействие в съвместните песнопения и на конотацията на „приятелството, многообразието и европейското единство”, каквито, всъщност, са и посланията на Деня на Европа. Те намират израз и в „традиционни хорови пиеси, в църковна музика и в представителни произведения от българското и международното музикално наследство.” 

Както споделят организаторите на събитието, „побратимяването на Сливен с Алба Юлия датира от 2002 г. И така бележи повече от двадесетилетна история, като през годините двата града се радват „на ползотворно сътрудничество, духовна близост, споделяне на християнски, културни и исторически ценности.” Радващи са общите преживявания, усетът за близост в историческата и духовна съдба на хората от двете побратимени селища и хорови формации, изразени и във вълнуващите им обобщения: „Алба Юлия - крепостта на великото обединение, носи в сърцето си участта на единството на румънците, така както Сливен носи съдбата на борбата и всеотдайността на българите за свобода и достойнство”.

Членове на настоятелството на Народно читалище „Зора-1860”-Сливен, споделиха прекрасните си впечатления „от топлото посрещане и престоя си в побратимения град”. Скъпо достояние на сърцето остават преживяванията на българските хористи от посещението в красивия град на съседите ни, споделени в думите: „Бяхме сърдечно посрещнати от Ралука Крисбай, служител в кметството на община Алба Юлия и от Николае Маргинеан - комуникативен директор на културния им център“. От настоятелството изразяват благодарности към кмета на община Сливен, Стефан Радев- „за съдействието около визитата в румънския град.”

Плод на посещението, споделят организаторите на проявата от читалище „Зора”-1860, е и отправената покана към домакините от хора на църквата „Света Троица” - за участие в XII Фестивал на източноправославната църковна музика „Николай Триандафилов – Сливенец”. Неговото провеждане е предвидено да се осъществи през м. октомври 2025 г. - в рамките на програмата за празника на Сливен Димитровден.

Автор:
Иванка Денева
Публикация:
15.05.2025 г. 14:00
Етикети:
Народно читалище „Зора-1860”- Сливен
църковен хор от Алба Юлия
сливенски хор „Добри Чинтулов“
духовно единение
Музикално сътрудничетво
Посетено:
44
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/15/news/41257-muzikalno-satrudnichetvo-i-duhovno-edinenie-na-slivenskiya-hor-dobri-chintulov-s-tsarkovniya-rumanski-hor-ot-alba-yuliya