Музика
Вълнуващи преживявания в Сливен за почитателите на бароковата музика
Симфоничен концерт на 10 април 2025 в зала „Сливен”

Събитието ще съпреживеят ценителите на този род изкуство в зала „Сливен” на 10 април т. г., подготвено от ръководството на Симфоничния оркестър в града под Сините скали (рък. Кремена Оксенкруг). Присъстващите ще се докоснат до изпълненията на Зефира Вълова, наричана „най-успешната българска барокова цигуларка”, както и до прочувствените интерпретации на нейните колеги Румяна Костова (сопран/диригент), Сабина Йорданова – фагот, Людовико Минази – виолончело и Николай Стойков – клавесин. Романтичните инвенции на изкуството ще докоснат любителите на барока чрез музикалните шедьоври на знаковите лица на композиторите от 18. век Антонио Вивалди, Георг Хендел, Джовани Перголези и Алесандро Скарлати.
Присъстващите ще бъдат впечатлени от многоликите превъплъщения на Зефира Вълова - изпълнител-солист, диригент и концертмайстор. Музикалните си умения получава като ученичка на видните проф. Йосиф Родионов и проф. Стойка Миланова, както и в школата при Луси Ван Даел – (Консерваторията в Амстердам), специалист в интерпретацията на старинна музика. Творческата й биография насочва към колаборация с най-известните формации и състави за изпълнения в жанра (Бароковия оркестър, Хелзинкския бароков оркестър), както и с водещи имена на изпълнители на барокова музика. За изключителни постижения тя е удостоена с приза „Музикант на годината”, 2017, както и с наградата „Хосе Ерандо”, Испания, 2020 г. Създава и ръководи двадесет години престижния фестивал „Изкуството на барока”.
Достойно присъствие имат в музикалния живот на България и Европа и колегите й. Те са възпитаници на реномирани български и европейски музикални учебни заведения, като Румяна Костова – на Кралската консерватория в Хага, школувала и в Академия „Борис Христов” в Рим; изграждала уменията си при видни педагози, като Дарина Такова, Р. Кабаиванска и др. и представяла изкуството си на знакови фестивали, посветени на изкуството на барока.
Възпитаницата на НМУ „Л. Пипков” Сабина Йорданова учи и в Германия и Естония, изявявайки уменията си на изпълнител на редица европейски „барокови сцени”, както и на „Мартенските музикални дни”, на Софийските музикални седмици” и др.
Николай Стойков завършва българските реномирани учебни заведения – училището „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „проф. Панчо Владигеров”. Усъвършенства музикалното си образование в Страсбург (при известната флейтистка Сандрин Франсоа), с последвала специализация при именития Патрик Галоа. Изгражда възгледа за ролята на индивидуалността на артиста-изпълнител в изкуството, в живота и взаимоoтношенията му с хората.
Музикантът–виолончелист Людовико Минази (Рим) получава школовката си при Луиджи Пиовано, Марио Чентуриони, Гаетано Мазило и Бруно Коксе, утвърждавайки се впоследствие като солист на именити европейски състави и институции за барокови изпълнения, сред които Миланската „Ла скала”, Филхармоника Тосканини и др. – с изградени взаимоотношения и с видни световни музиканти.
При толкова утвърдени творци и изпълнители на музикалната сцена закономерно е вълнението и очакването на слушателите от досега със старинното изкуство...