Музика

Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР

Концерт на на 11 април от 19.00 ч. в Зала „България"

Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР

Размисли преди Великден със Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР ще представи концерта „Размисли преди Великден" на 11 април, петък, от 19.00 ч. в Зала „България". Главният диригент Константин Илиевски е подготвил емоционална и проникновена програма, различна от обичайния репертоар преди Пасха.

Традиционното българско произведение е Интродукция и токата от Кирил Ламбов, с която Радиосимфониците ще почетат 70-годишнината от рождението на композитора. Симфоничният оркестър на БНР направи и студиен запис на произведението под диригентството на маестро Илиевски.

Ще прозвучи Симфония „Матис художникът" от Паул Хиндемит. Най-значимото програмно произведение на Хиндемит е посветено на Матиас Грюневалд – един от най-ярките немски художници, чиято най-известна творба е Изенхаймският олтар. Точно този разтърсващ шедьовър от началото на XVI в., в която ангели свирят на барокови музикални инструменти, вдъхновява Хиндемит.

Първоначално композиторът работи върху опера за Грюневалд, която обаче е забранена лично от Хитлер. Композиторът преработва материала в симфония, която представя с триумфален успех през 1934 г. Следва обвинение в плагиатство, което се превръща в „делото Хиндемит" и в него са замесени водещите фигури в немската музика. Директорът на Берлинската опера и филхармония, чиято е идеята за трансформирането на замислената опера в симфония, защитава Хиндемит и заплашва с оставка, ако обвиненията не бъдат оттеглени. Срещу двамата се изправя министърът на пропагандата Гьобелс, Хиндемит е заклеймен като културно и политически неприемлив и произведенията му са свалени от всички програми. През 1938 г. операта „Матис художника" все пак е представена в Цюрих, а в Дюселдорф книга и партитури на Хиндемит са изложени като „чуждестранно изкуство"

Програмата включва и Третата симфония за сопран и оркестър от Хенрих Гурецки. Наричана Симфония на скръбните песни, това е най-известното произведение на полския композитор. Текстът на първата част е произведение от XV в., в което Богородица се обръща към умиращия си на кръста Син. Текстът на втората част са думите на 18-годишната Хелена Блажусяк, издълбани на стената в гестаповския затвор в Закопане, която моли майка си да не плаче, защото Небесната Царица ще й бъде винаги опора. Третата част е с текста на силезийска народна песен на майка за загубения й син. Премиерата е през 1977 г. и съвсем не се увенчава с успех. Само шестнайсет години по-късно записът на Третата симфония на Гурецки е на първо място в класацията на Gramophone и е шестият най-продаван в света.

Солист ще е полското сопрано Малгожата Роцлавска. Възпитаничка на Музикалната академия в Гданск и Университета за музикални и сценични изкуства в Щутгарт, от 2021 г. пее в Държавния театър на Шлезвиг-Холщайн. През 2020 печели второ място в XII международен песенен конкурс в Щутгарт Член и стипендиант е на програмата Yehudi Menuhin Live Music Now и Международната хорова академия в Любек, с която записва албума си с песни от Брамс, Шуман и Дворжак.

..........

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.

 

Автор:
Николета Еленкова, БНР
Публикация:
04.04.2025 г. 16:09
Етикети:
Кирил ЛамбовКонстантин ИлиевскиСимфоничен оркестър на БНРконцерт
Малгожата Роцлавска
Хенрих Гурецки
"Размисли преди Великден"
Посетено:
189
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/15/news/41052-razmisli-predi-velikden-sas-simfonichniya-orkestar-na-bnr