Музика

Плевенската филхармония кани ценителите на музикалното изкуство на концерт „Поколения”

3 декември 2024, вторник, от 19 часа, Концертна зала „Катя Попова”

С настъпването на празничния месец декември, Плевенската филхармония кани ценителите на музикалното изкуство в Плевен на концерт „Поколения”. Концертът подчертава уникалната връзка между две поколения музиканти. Редом до изтъкнатия диригент Ганчо Ганчев застава неговия син, завършил Кралската академия за музика в Лондон с отличие – виртуозният пианист Галин Ганчев. Двамата ще обединят своите музикални таланти с оркестъра на Плевенска филхармония тази вечер в Концертна зала „Катя Попова”.

Програмата включва великолепни произведения от световната класика. Ще започне с красивата Увертюра "Хибриди", известна още като „Фингалова пещера”, от Феликс Менделсон-Бартолди, следва Концерт за пиано и оркестър № 2, сол минор, оп. 16 от руския композитор Сергей Прокофиев в класическа четиричастна форма, солист на рояла ще бъде Галин Ганчев.

Концертната вечер съчетава неочаквани контрасти в музиката, блестящи солови партии във втората част, красиви каденци и интересна музикална комбинация между опит и младежки порив за бързина, виртуозност и изящен звук.

Концертът под надслов "Поколения" е с начален час 19 часа.

Билети могат да бъдат закупени от билетните центрове на Плевенска филхармония и на място преди събитието. Деца до 6 г. се допускат със свободен вход.
Повече за събитието тук: https://www.facebook.com/events/7939729369463987

 

Повече за артист-изпълнителите:

Галин Ганчев (1996) е роден във Варна в семейство на музиканти. Възпитаник на НУИ ,,Добри Христов’’ Варна при Ели Чорбаджийска и Станислава Ставрева. В периода 2002-2010 има над 100 изяви с Варненската детско-юношеска в опери, мюзикъли и оперети.

През 2009 Галин участва в Международен благотворителен концерт в Шрусбъри Скуул (Shrewsbury School) – училището на Чарлз Дарвин. От 2010 до 2015 е редовен ученик там – учи пиано при Питър Брадли-Фулгони и дирижиране и композиция при Джон Мур. По време на обучението си в Шрусбъри печели много награди , сред които Голямата купа за инструменталисти в конкурса в Тръвеглойс (два пъти), III място в соловата музикална категория на Ланголен и приза ,,Млад музикант на годината – 2012” от конкурса на радио БиБиСи Шропшир (BBC Shropshire).

През 2017 участва в откриването на Европейския музикален фестивал във Варна с изпълнение на Концерт № 1 за пиано и оркестър от Ф. Лист, с Варненска филхармония и диригент Мартин Георгиев. Свири и на фестивала ,,Шалом и приятели’’ в Концерт за две пиана и оркестър от Ф. Пуленк под диригентството на Ганчо Ганчев, където си партнира с Дария Йовчева.

През 2019 получава наградата Лилиън Дейвис от Кралската музикална академия за изпълнението на „Апасионата“ от Бетовен, с която представя Академията в конкурса за пианисти на Европейската общност на Лудвиг ван Бетовен в Лондон. През 2018 печели I награда в категорията Клавирен рецитал на Оксфордския музикален фестивал в Обединеното кралство. През 2021 получава наградата на Тънел Тръст Великобритания за изпълненията му с дуото ,,Персей’’ – заедно с цигуларя Антъни Пуун.

През 2021 се дипломира с магистърска степен – пиано при Иън Фаунтин и съпровод при Майкъл Дюсек в Кралската академия за музика в Лондон с отличие.

Последните му изяви включват откриване на Международния фестивал ,,Дни на пианото’’ в Балчик (2021), солов рецитал в МФ „Софийски музикални седмици”, изпълнение на Концерти за клавесин и оркестър в ре минор от Й.С.Бах BWV 1052 и в ре мажор BWV 1054 (2020,2021), които са дирижирани от самия него, свирейки солистичната партия на пиано, както и участието му в ММФ „Варненско лято“ 2020, където си партнира с Марио Хосен, Теодосий Спасов и Клаудиуш Баран. Записва ,,Апасионата’’от Л. ван Бетовен и ,,Играта на водата’’ от М. Равел в студиото на Радио Варна.

Галин Ганчев е свирил в международно признати зали като Уигмор Хол, Холиуел Руумс, Махънклет, а в България – във Варненска държавна опера, Фестивален и конгресен център Варна, Камерна зала ,,България’’ София. Канен е както солист на Видинска филхармония, Шропширска филхармония, Варненска филхармония, Варненски камерен оркестър, Симфониета Шумен; Участвал е в майсторски класове на Майкъл Рол, Евгени Судбин, Татяна Саркисова, Майкъл Фойл, Джак Лийбек, Паскал Девойон, Адриан Брендел, Имоджен Купър. Репертоарът на Галин Ганчев включва над 170 произведения от Барока до съвременни композитори.

Ганчо Ганчев (1963) - диригент, аранжор-оркестратор, Художествен ръководител и диригент на Варненска детско-юношеска опера и на Варненски камерен оркестър. Артистичен директор на Международен хоров конкурс проф. Георги Димитров, Гл. експерт Оркестри и ансамбли в дирекция Култура и духовно развитие – Община  Варна. Прадседател на Български хоров съюз.

Завършва Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство – гр. Пловдив през 1989. Учи оркестрово дирижиране при проф. Иван Спасов. По късно специализира оркестрово и оперно дирижиране при доц. Кирил Чапликов. Още като студент е постоянен асистент диригент на Студентския симфоничен оркестър, камерения струнен оркестър към Академията и диригент на Студентския смесен хор към ПУ Паисий Хилендарски”.

Създавал е и ръководил многобройни симфонични, камерни, естрадни и певчески състави.

От 1990 живее във Варна. Той е един от хората, които възстановяват традициите на детската опера в града. Диригент е на Варненска детско-юношеска опера към Общински детски комплекс от 1993 и неин главен художествен ръководител от 1998 до момента.

От 2002 до момента работи в Община Варна, дирекция Култура и духовно развитие като Главен експерт Оркестри и ансамбли и Артистичен директор на Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

В своята професионална кариера е създавал и ръководил различни симфонични, камерни и певчески състави. Оркестрира и аранжира театрална и симфонична музика, камерни пиеси за различни инструментални и вокални състави.

През 2004 под егидата на Дирекция Култура и духовно развитие - Община Варна, създава Варненски камерен оркестър от професионални музиканти от ОФД – Варна (сега ТМПЦ), който ръководи и в момента. С него участва активно в културния живот на гр. Варна и страната и е осъществил над 120 концерта със симфонична, оперна и салонна музика с различни наши и чужди изпълнители.

Диригент–постановчик е на повече от 20 мюзикъла. Осъществява много копродукции на мюзикъли съвместно с Държавна опера – Варна. Хормайстор е на детските хорове в различни постановки на Държавна опера – Варна.

През 2015 по идея на диригента Найден Тодоров, заедно със съпругата си Миглена Шишева, създават Детско-юношеска опера в гр. Русе.

Носител е на редица престижни отличия: награда „Шофар” за 2010 в категорията "За етническа толерантност" връчена му от Организация на евреите в България „Шалом”. „Златна лира” на Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчена му през 2013 по повод 30 години творческа дейност и 20 години от създаването на Варненска детско-юношеска опера. „Кристално огърлие“ връчено му през 2023 от СБМТД за цялостен принос за развитието на българската музикална култура.

Концертирал е в България, Германия, Австрия, Гърция, Русия, Украйна, Италия, Канада, Белгия, Холандия и др. Има осъществени записи в БНР, радио Варна и радио CBS – Канада.

Автор:
Тина Коилова
Публикация:
02.12.2024 г. 18:10
Посетено:
86
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/15/news/40344-plevenskata-filharmoniya-kani-tsenitelite-na-muzikalnoto-izkustvo-na-kontsert-pokoleniya