Музика
„Тембри и нюанси" с Радиосимфониците, Константин Илиевски и Христо Танев
Концерт на 22 ноември от 19 часа в Зала „България"
„Тембри и нюанси" с Радиосимфониците, Константин Илиевски и Христо Танев
„Епизоди за четири групи тембри" от забележителния композитор Иван Спасов дава името на следващия концерт на Симфоничния оркестър на БНР. Концертът „Тембри и нюанси" под палката на главния диригент Константин Илиевски е на 22 ноември, петък, от 19 часа в зала „България".
Композиторът Иван Спасов е един от вдъхновителите на авангардните тенденции в съвременната българска музика. Негови произведения и цялостното му творчество са отличени с престижни награди като „Трибуна на композитора" на ЮНЕСКО, „Нека пеят народите" на ВВС Лондон, „Гранд При" на Международната музикална академия на изкуствата в Париж и др. Те звучат в ефира в различни страни и са издадени от най-авторитетни звукозаписни фирми в България, Германия, Белгия, Швейцария, Канада, Япония, Австралия и др. Завършва Държавната консерватория с композиция при проф. Панчо Владигеров и хорово дирижиране при проф. Георги Димитров, а после специализира композиция и дирижиране във Варшавската консерватория. Създава Пловдивския камерен оркестър и музикалното общество „Пловдивска музикална младеж", на чиито концерти за първи път в България изпълнява творби на Пендерецки и други съвременни автори. Основател на фестивала „Зимни музикални вечери" в Пазарджик, който вече 27 години носи неговото име. През 1968 г. Радиооркестърът на Франкфурт под диригентството на Михаел Гилен изпълнява неговите алегорични „Епизоди за четири групи тембри", които ще прозвучат и на 22 ноември в зала „България". Преди дни Радиосимфониците записаха студийно творбата под палката на маестро Константин Илиевски.
Програмата „Тембри и нюанси" включва и Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски. Христо Танев е получава магистърска степен от Джулиард Скуул в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика при Самюел Роудс от Джулиард квартет. Бил е солист на големите български оркестри и водещите фестивали в страната, концертирал е в Германия, Испания, Русия, САЩ, Турция, Словакия и Сърбия. Има записи за българските медии и звукозаписни фирми. От 1994 г. е концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР.
Самият Роберт Шуман нарича своя едночастен и виртуозен Концерт за виолончело и оркестър „concertstück". Наистина и трите части на концерта се изпълняват без прекъсване, като образуват мащабен монолог на виолончелото, в който лаконичните оркестрови tutti сякаш поставят препинателни знаци. Концертът е квинтесенция на романтичния образ на инструмента. Красивата виолончелова партия с елегични нюанси изисква перфектно владеене на инструмента, особено във виртуозните пасажи в първата и втората част.
Концертът ще завърши с Пета симфония от Пьотр Илич Чайковски. Композирана между май и август 1888 г., творбата е изпълнена премиерно в Санкт Петербург през ноември същата година под диригентството на автора. Някои музикални критици, включително самият Чайковски, не одобряват финала й, но симфонията се превръща в едно от най-популярните произведения на композитора. Творбата става особена известна по време на Втората световна война, с много нови записи и изпълнения през военните години, особено изпълнението й в Ленинград по време на обсадата. В нощта на 20 октомври 1941 г. симфонията е изпълнена в градската филхармония и се предава на живо в обсадения град и в Лондон. В началото на втората част наблизо падат бомби, но оркестърът продължава да свири до последната нота. Петата симфония остава популярна и след войната, като влиза в репертоара на водещите оркестри по света.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.