Музика
„По следите на един блян“ - три класически концерта в София
"Отражения" - концерт с френски песни, 30 октомври, 19 часа, Френски институт
ПО СЛЕДИТЕ НА ЕДИН БЛЯН
Цикъл от три концерта на Фондация „Старинна музика“.
Проект, реализиран с подкрепата на Столична община
ОТРАЖЕНИЯ / REFLETS - концерт с френски песни
30 октомври 2023 г., понеделник, 19:00 ч. Френски институт, пл. "Славейков"
Христина Василева, сопран / Галина Драганова, пиано
ИГРАЕЩИЯТ РАЗУМ - 19 ноември 2023 г., неделя, 11:30 ч. Католическа църква „Успение Богородично“, ул. Люлин Планина 5
Христина Василева, сопран / Галина Драганова, хамерклавир / Василий Илисавски, хамерклавир
Програма: Моцарт и Класиката - Изпълнява се на хамерклавир по модел Антон Валтер 1789
ИНТИМНИ ЕПОСИ - 1 декември 2023 г., петък, 19:00 ч. Софийска градска художествена галерия
Христина Василева, сопран / Галина Драганова, хамерклавир / Василий Илисавски, хамерклавир
Програма: Шуберт и Романтизма - Изпълнява се на хамерклавир по модел Йохан Фритц 1825
* * *
Трите концерта ще представят музиката на три епохи в Европейското културно наследство.
Първата среща ще бъде с „тихия революционер“ Дебюси и песенните „Отражения“ на близките до него Форе, Гуно, Пуленк – рецитал на Христина Василева, сопран, и пианистката Галина Драганова. 30 октомври, понеделник, 19:00 ч., Зала „Славейков“, Френски институт.
Цикълът от три камерни концерта „По следите на един блян“ представя три различни културни епохи в музиката на Европа – класика, романтизъм и импресионизъм в изпълнения на исторически инструменти, близки до звученето по време на създаването им, едновременно с това в крак с актуалните тенденции в стиловите интерпретации на темпа, колорит, звукоизвличане и пр.
Двата концерта „Играещият разум – Моцарт и Класиката“ и „Интимни епоси – Шуберт и Романтизма“ с исторически инструменти от епохите – Моцартов хамерклавир по модел Антон Валтер 1789 и Шубертов хамерклавир по модел Йохан Фритц 1825, ще представят архивни статии и отзиви от годишници на германското музикално списание Allgemeine Deutsche Musik-Zeitung. Те ще се състоят на 19 ноември и 1 декември.
Концертните програми ще представят специфични произведения от епохите не толкова популярни за нашата публика, но емблематични, с което ще допринесат за пълноценно запознаване с музикалните жанрове и форми и ще провокират нешаблонен анализ на стиловете и чиста естетическа наслада.
Концерт "ОТРАЖЕНИЯ" / "REFLETS"
30 октомври 2023 г., 19:00 ч.,
Френски институт в България, Зала „Славейков“
Христина Василева, сопран
Галина Драганова, пиано
Програма
Габриел Форе (1845–1924)
- Clair de lune (1887), 2 Mélodies, Op. 46, по стихотворение от Пол Верлен (Лунна светлина, из „Галантни празници“)
Клод Дебюси (1862–1918)
- Green (1888), по стихотворение от Пол Верлен, Ariettes oubliées („Забравени песни“)
- Beau soir (1891), по стихотворение от Пол Бурже (Очарователна вечер)
- Il pleure dans mon cœur (1888), по стихотворение от Пол Верлен (Сърцето ми сълзи лее, из „Песни без думи“)
Клод Дебюси (1862–1918)
Estampes ("Щампи"), 1903, соло пиано
- Pagodes (Пагоди)
- La soirée dans Grenade (Вечер в Гранада)
- Jardins sous la pluie (Градини в дъжда)
Франсис Пуленк (1899–1963)
- C'est ainsi que tu es (1943), Métamorphoses, FP121, по стихотворение от Луиз дьо Вилморен (Това си ти)
- Je n'ai envie que de t'aimer (1936), FP86, no. 7, по стихотворение от Пол Елюар (Единствено да те обичам)
Габриел Форе (1845–1924)
- Après un rêve (1865) (След един сън), по стихотворение от Ромен Бюсен
- Au bord de l'eau (На брега), по стихотворение от Сюли Прюдом
- Poème d‘un jour (1878), Op. 21
- Rencontre (Среща)
- Toujours (Завинаги)
- Adieu (Сбогом)
Френската mélodie (художествена песен) се развива паралелно с немския Lied – жанрът, намерил върховна изява в творчеството на композитори като Шуберт, Шуман и Хуго Волф. Романтическият Lied се отличава с експресивност на изказа и възвишеност на чувството. Природата и фолклорът са източник на вдъхновение за много от песните, в които гласът и пианото са равностойни партньори. Наследница на романса и салонното изкуство, mélodie се отличава с деликатност и хармонично богатство, с нежна симбиоза между поетическа словесност и музикален език.
Без съмнение Габриел Форе (1845-1924) е един от най-големите френски майстори на melodies. За него mélodie е обект на постоянно внимание и са много малко годините, в които не е писал такива творби. Той продължава да композира песни дори в най-тежкия период от живота си, след края на Първата световна война, когато губи слуха си. Преди това, в зрелия си период между „Венециански мелодии“ (1891) и 1902 г. („Песента на Ева“, „Затворената градина“, „Добрата песен“) – за няколко години пише серии от песенни цикли по стиховете на любимите си поети: Юго, Верлен, Силвестър, Ван Лерберге.
Първоначално при Форе съпроводът следва текста и е негова опора – подготвя влизането на гласа, като го представя с музикалната му тема или установява съответната атмосфера. В зрелите му произведения съществува т.нар. интерпретативен фигурализъм, който напомня Вагнеровата теория за лайтмотива. Разпознаваме например мотива, съответстващ на думата „любов“ у Форе. В интерпретативния фигурализъм този мотив може да се появи на място, където текстът не го изисква. Понякога текстът и музикалният мотив могат дори привидно да си противоречат.
Клод Дебюси (1862-1918) е автор на близо 70 melodies от „Звездна нощ“ (1876-77) до „Три стихотворения на Маларме“ (1913). След престой във Вила Медичи, като носител на най-високата музикална награда на Френската консерватория Prix de Rome, Дебюси решава да се върне преждевременно в Париж и да води живот на независим музикант. „Усетих че губя свободата си“. Консерваторията упреква своя възпитаник, че пише музика „странна, неразбираема и неизпълнима“. Fin de siècle бележи разлома между стария консервативен академизъм и неприемливо „дръзките“ нови радикални художествени изразни средства и форми.
Основните източници на вдъхновение за Дебюси са музиката на Вагнер, поезията и живописта. Още през 1887 г. терминът "импресионизъм" е използван, за да се характеризира неговата музика, по аналогия с революционно изкуството на прочутата група френски художници, въпреки че самият той упорито се съпротивлява на това неприемливо за него поставяне в рамка.
Voiles (Воалите/Платната) No. 2 от Préludes, Книга I, е композирани от Дебюси през 1909 г. Ако воалите се възприемат като „платна“, музиката на Дебюси може да изглежда „живописна“ – фино калибрирани тембри (цветове), носена от мъглите хармония, рисуваща сцени на открито или, още по-общо, свързваща въздушно и визуално. Съзвучията се реят волно в музикалното пространство, освободени от ограниченията на гласа. Дебюси се е „погрижил произведението на изкуството да не е нищо друго освен произведение на изкуството“, защото за него „изкуството е игра и нищо друго.”
Estampes ("Щампи"), 1903, е композиция за соло пиано. Тази сюита се състои от три части:
- Pagodes ("Пагоди")
- La soirée dans Grenade ("Вечер в Гранада")
- Jardins sous la pluie ("Градини в дъжда")
„Пагоди“ е вдъхновена от индонезийска музика за гамелан – традиционно ансамблово изпълнение на перкусии, която Дебюси чува по време на Световното изложение в Париж през 1889 г. Пентатоничните гами се вият нагоре по ориенталски богато украсените покриви на пагодите.
По време на написването на „Вечер в Гранада“ Дебюси прекарва няколко часа в Сан Себастиан де лос Рейес близо до Мадрид. По думите на испанския композитор Мануел де Файа - „въпреки че отсъства и такт в тази творба, заимстван от испанския фолклор, цялата композиция, дори в най-фините си детайли, възхитително въплъщава Испания.“
"Градини в дъжда" в хроматични гами описва градина в град Орбек в Нормандия по време на гръмотевична буря - виещ вятър, бушуваща буря, трополящ дъжд. Дебюси използва две народни мелодии, приспивната песен Dodo, l'enfant do и Nous n'irons plus au bois parce qu'il fait un temps insupportable.
***
Mélodie е вглъбено изкуство, което не понася големите концертни зали, но вече и музикалните салони като този на графиня Дьо Полиняк на ул. "Барбе-дьо-Жуи" са затворили врати. П. Бернак разказва, че нейният салон бил последният парижки салон. „Всяка неделя вечер много музиканти и големи виртуози се събираха в него и се музицираше за собствено удоволствие. Почти всички melodies на Пуленк, които бяхме създали заедно, изпълнявахме у нея преди да ги представим пред публика. Тя самата беше много добра пианистка и свиреше на четири ръце с някой от посетителите си. Имаше и очарователен глас… но преди всичко музикалната й преценка беше безпогрешна..“
Подобни вечери принадлежат на миналото – ето защо, тъжна или весела, mélodie винаги разпръсква аромат на меланхолията.
--- по материали от История на музиката, ч.2, Мари-Клер Белтрандо-Патие, София 1999; „Дебюси или тихата револяция“, Андре Букурещлиев, София 2012; Oxford History of Western Music
◊ ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ
Христина Василева
Сопран
Медалистка от конкурса за оперни певци Vivavoce на Фондация "Арденца".
Създател и солист на бароково трио „Афетуозо” заедно с диригента и композитор Йосиф Герджиков и флейтиста Димитър Маринкев. Изпълняват концерти в страната и София от 2009 г. Участия във фестивалите „Перперикон“ в Кърджали, „Моцартови празници“ в Правец, „Влайкови дни“ в Пирдоп, Коледен фестивал на Музикален център „Борис Христов“, концерти във Френския институт в София, множество концерти на Културния център на Софийския университет, и др. Концерти с изявени барокови солисти от Европа и България, сред които Василий Илисавски и Аапо Хакинен. Концерт в Люксембург.
Христина е магистър по културология, Софийски университет. Още като студентка, Христина постепенно се връща към пеенето като повече от хоби. Вокална техника усвоява при изявените оперни певици Роза Митова, Людмила Герова и Баясгалан Дашням. Валерия Широканска е първата й учителка по пеене. Посещава майсторския клас „Бах и неговото време” на Ирина Щиглич и майсторски клас на Татяна Шиварова. Пее в Софийски камерен хор, с който участва в много концерти в страната и чужбина. През годините Красимира Стоянова е незаменим съветник за пеенето и техниката.
Няколко години подред е солистка на празничния концерт „Шедьоврите на славянското музикално творчество“ по случай 24 май с оркестъра на Софийската филхармония под диригентството на Моника Волинска (Полша), Александър Сиднев (Русия) и Мартин Пантелеев (България) на сцената на Зала България. В репертоара й е сопрановата партия на „Стабат Матер“ от Дж. Б. Перголези, солов вариант, с няколко изпълнения в София и Пловдив в партньорство с певиците Виолета Радомирска, Людмила Герова и Петя Петрова. Изпълнява бароков и песенен репертоар.
Вече трета година Христина участва активно в бароковите семинари на диригента Йосиф Герджиков и певицата и вокален педагог Гиргина Гиргинова, съвместно с театрална школа „Грозарде“ на актьора и режисьор Георги Грозев.
Това е първата съвместна програма с пианистката Галина Драганова.
Галина Драганова
пиано и хамерклавир
Галина Драганова е от малкото пианисти, получили равностойно образование както в областта на съвременната пианистична школа, така и в традициите на изпълнителското изкуство на старинни инструменти. Галина Драганова и Василий Илисавский са единствените изпълнители на историческо фортепиано (хамерклавир) в България.
Завършва СМУ „Христина Морфова”, Стара Загора – в класа по пиано на Нели Камбурова и НМА „Проф. Панчо Владигеров”, София – при проф. Димо Димов.
През 1996 г. печели място в майсторски клас във Висшето училище за музика в Щутгарт, където завършва аспирантура при проф. Волфганг Блозер. В Германия се заражда интересът ѝ към хамерклавира – инструментът, съществувал във времето от синовете на Йохан Себастиан Бах до Роберт Шуман – и към автентичното изпълнение на съответните стилове. Галина прави специализация при проф. Екарт Зелхайм във Висшето училище в Тросинген – най-големият немски институт за старинна музика.
През 2001 г. продължава в Кралската консерватория в Хага (Холандия) – Европейски център за барокова и класическа музика и в Амстердамската консерватория, където завършва магистърска степен при проф. Барт ван Оорт.
Посещава майсторските класове на Вера Горностаева, Катрин Викерс, Малколм Билсон и Алексей Любимов.
През 2003 г. е поканена като асистент в класа по историческо пианофорте на проф. Екарт Зелхайм.
В годините 2002-2004 Галина Драганова живее в Брюксел, а 2004-2007 – в Хага. Концертира в Белгия (Palais des Beaux–Arts, Фестивала „Клаудио Монтеверди”), Холандия (Фестивала за старинна музика в Утрехт) и Германия с репертоар от виенската класика и ранния романтизъм, представен на съответните исторически модели фортепиано.
През 2005 г., за първи път в България, тя изнася серия от концерти на хамерклавир, които предизвикват интерес както сред широката публика, така и в професионалните среди. Участва на фестивала „Софийски музикални седмици” и Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора, заедно с камерен ансамбъл „Софийски солисти”. Изнася лекция за студенти и преподаватели от Музикалната академия в София и прави записи на хамерклавир за Българското национално радио.
През 2006 г. е поканена на фестивалите „Софийски музикални седмици”, „Варненско лято” и „Аполония”, където представя различни като музикален стил солови и камерни програми, с участието на старинни струнни инструменти, хамерклавир и съвременно пиано.
Заедно с Василий Илисавски създават дуото „Хамерклавир”, което изпълнява творби из репертоара за четири ръце от XVIII и XIX век.
Галина Драганова е основател на Фондацията „Старинна музика”, която провежда образователна програма в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, с участието на водещи изпълнители на автентични инструменти.
............................
Проектът се реализира с подкрепата на Столична община.
Медиен партньор – Културен център на Софийския университет.