Музика
Концерт на Симфоничния оркестър на БНР със солист Александър Сомов
11 декември 2015 г., 19 часа, Зала „България“. Диригент Емил Табаков
◊ СЪБИТИЕТО
Концерт на Симфоничния оркестър на БНР със солист Александър Сомов
Симфоничният оркестър на Българското национално радио събира ревностните си почитатели отново на 11 декември 2015 г. в столичната зала „България“. Под диригентската палка на маестро Емил Табаков симфониците ще изпълнят „Вариации върху тема“ на Марин Големинов от Добри Христов, концерт за виолончело №2, опус 119 от Камий Сен-Санс и концертната сюита La boutique fantasque от Джоакино Росини и Оторино Респиги. Началото е в 19 часа.
Гост солист на концерта е Александър Сомов. Роденият в София виолончелист печели стипендия за обучение в Guildhall School of Music and Drama – Лондон. През 1998 г. той става първият музикант от Източна Европа, който спечелва Златен медал – най-престижното отличие на британските консерватории. Носители на наградата са били Жаклин Дюпре, Тасмин Литъл, Уилям Примроуз и Брин Тервел. От 2003 г. е редовен гост-водач на виолончелите на Лондонската филхармония, на Лондонския симфоничен оркестър, на Хале оркестър, на Английския камерен оркестър. Супер-солист е на Филхармоничния оркестър на Страсбург и е професор в Страсбургската консерватория.
Сомов е гастролирал с концерти на Дворжак, Елар, Шуман, Шостакович, Брамс, Бетовен, Щраус, Чайковски, Гулда, Търнидж, Губайдулина във Великобритания, Германия, България, Франция и Испания. Виолончелистът изнася много камерни концерти и рецитали в Европа, Япония и Китай. Звукозаписната му дейност включва компактдискове за Naxos и Gera New, както и многобройни архиви в БНР, BBC Radio и Polskie Radio.
„Симфоничните вариации върху тема“ от Добри Христов са написани от Марин Големинов през 1942 г. Година по-късно е премиерата на произведението във Франкфурт на Майн под палката на Любомир Романски, българин, чиято диригентска кариера преминава в Германия. Големинов е извикан на бис над десет пъти. И у нас, и по света произведението често се изпълнява и досега.
Симфоничните вариации са романтични като изказ. В тях се прокрадва бъдещият по-експериментален и новаторски стил на композитора. Специалистите ги определят като мащабни, изпълнени с красиви, мелодични линии и богата оркестрация – сфера, в която Големинов е ненадминат майстор.