Музика
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Концерт "Майстори на камерната музика" - Наталия Пришепенко, Себастиян Клингер, Пламена Мангова
44. Международен фестивал "Софийски музикални седмици"
◊ СЪБИТИЕТО
Столична община
Министерство на културата
Фондация Международен фестивал „Софийски музикални седмици”
Софийска филхармония
НДК – Конгресен център София ЕАД
44. Международен фестивал „Софийски музикални седмици”
24 май - 27 юни 2013 г.
"Майстори на камерната музика"
Концерт на трио в състав:
Наталия Пришепенко - цигулка
Себастиян Клингер - виолончело
Пламена Мангова - пиано
29 май, сряда, 19 часа, НДК, зала 9
◊ ПРОГРАМАТА
Лудвиг ван Бетовен
Трио за пиано, цигулка и виолончело в ре мажор, опус 70/1
Geister trio
. Allegro vivace e con brio
. Largo assai ed espressivo
. Presto
Феликс Менделсон Бартолди
Клавирно трио №1 в ре минор, опус 49
. Molto allegro ed agitato
. Andante con moto tranquillo
. Scherzo: Leggiero e vivace
. Finale: Allegro assai appassionato
Антонин Дворжак
Клавирно трио №4 в ми минор „Думки”
. Lento Maestoso
. Poco Adagio
. Andante
. Andante Moderato
. Allegro
. Lento Maestoso
◊ ИЗПЪЛНИТЕЛИТЕ
Наталия Пришепенко, цигулка. Родена в Сибир през 1973, Наталия се подхранва от богатия музикален и културен живот на бившия Съветски съюз. Цигуларката учи под ръководството на майка си Тамара Пришепенко,
(виден руски педагог, която днес живее в Берлин), в чието лице намира учител, наставник и съветник. Преди да заживее в Европа през 1988 г., Наталия е свирила във всички водещи концертни зали в СССР и е спечелила важни награди като тези на международния конкурс „Виенявски” и много др. В Любек цигуларката учи във Висшето музикално училище под ръководството на Захар Брон, изграждайки стабилен, характерен и независим стил. Нейната сила, естественост, музикалност, великолепна техника и свежест, са признати незабавно в Европа, и само за три години, тя добива популярност, изявявйаки се на три от най-престижните международни конкурси: „Паганини” 1990, конкурса в Токио през 1992 и „Кралица Елизабет” в Брюксел през 1993 година. След тези успехи, соловата й кариера се извисява стигайки до точката, където ангажиментите й достигат шестдесет концерта годишно.
В продължение на 18 години Наталия Пришепенко е първа цигулка на квартет „Артемис”. В периода между 1994 г. и 2012 г., цигуларката записва компактдискове за Virgin Classics / EMI, отличени с престижни награди, включително наградите на Gramophone, на Diapason d'Or и на Echo-Klassik-Preis. Проектът Beethoven Complete спечели Голямата награда де l'Academie Charles Cros във Франция.
За Наталия преподаването е един от многобройните й таланти. Като професор в Университета по изкуствата в Берлин, под нейно ръководство квартет „Армида” - един от днешните обещаващите млади квартети, стана лауреат на престижния конкурс ARD през 2012. Наталия намира в тази дейност източник на учене и личностно израстване.
Наталия Пришепенко свири на цигулка "Йосиф (Андреа) Гуарнери", щедро предоставена от г-жа Барбара Вестфал.
Себастиян Клингер. Роден в Мюнхен през 1977, Себастиян Клингер израства в Испания, където започва първите си уроци по виолончело на шестгодишна възраст. По-късно учи при Хайнрих Шиф в Залцбург и Виена, както и при Борис Пергаменшиков в Берлин. Спечелва множество национални и международни награди, сред които и Немския музикален конкурс в Берлин през 2001 година. Следват дебюти на престижни немски фестивали като Шлезвиг-Холщайн, Райнгау, Мекленбур и Лудвигсбург, както и рецитали в Концертгебау Амстердам. През 2002 Клингер е поканен от Организацията на европейските концертни зали да се представи в цикъла „Изгряващи звезди”, като това го отвежда в някои от най-значимите музикални центрове в Европа и САЩ (Карнеги хол в Ню Йорк, Уигмор Хол в Лондон, Palais Des Beaux-Arts Brussels, Konserthus в Стокхолм, Концертхаус Виена, Концертна зала в Атина и др.) Между тези изяви, Себастиян Клингер се налага като солист и камерен музикант в цяла Европа, Азия, САЩ и Южна Африка, включително свири с оркестри като RSO Berlin, оркестъра на Академия Санта Чечилия в Рим, Симфоничния оркестър на Баварското радио, чиито първи челист е от 2004 година, солира на Мюнхенския камерен оркестър, симфоничните оркестри на Мюнхен и Хамбург, оркестър RAI Торино, Симфоничния оркестър на Йоханесбург и др. Клингер като солист работи с диригентите Марис Янсонс, Кристоф Попен, Михаел Зандерлинг и Хайнрих Шиф. Челистът свири камерна музика с много известни музиканти включително Гидон Кремер, Юрий Башмет, Ланг Ланг, Чик Къриа и Боби МакФерин. Той редовно работи с известни имена като Лиза Батиашвили, Юлия Фишер, Наталия Пришепенко, Милана Чернявская, Пламена Мангова и Херберт Шух.
Себастиян Клингер свири на инструмент създаден от Камилус Камили, Мантуа 1736.
Пламена Мангова. Родена през 1980, пианистката печели втора награда на престижния международен конкурс „Кралица Елизабет” в Брюксел през 2007. Прави забележителна международна кариера от Европа до Токио, Южна Корея, залите на Берлинската филхармония, Концертгебау, Гевандхаус и филхармонията на Санкт Петербург. Получава наградата Diapason d’Or за 2007 за своя първи компактдиск с музика на Дмитрий Шостакович за фирмата Fuga Libera.
След обучението си при Марина Капацинская в НМА „П. Владигеров”, Пламена Мангова учи във Висшето музикално училище „Кралица София” в Мадрид при Дмитрий Башкиров и при Абдал-Рахман Ел Баша в музикалния колеж „Кралица Елизабет” в Белгия. Получава ценни съвети от известни музиканти като Леон Флайшер, Кристиян Цимерман, Андраш Шиф, Маурисио Фукс, Захар Брон и др. с които работи на майсторски класове. Пианистката е лауреат на международните конкурси Paloma O’Shea в Сантандер (Испания), Vittorio Gui във Флоренция (Италия ), получава признание и на фестивала Juventus в Камбре (Франция).
Пианистката участва в две издания на проекта Hand in Hand (през 2007 и 2009), подкрепен от великата Марта Аргерич. През ноември 2009 Мангова е специално поканена да участва в концерта по случай избирането на новия генерален секретар на ЮНЕСКО - Ирина Бокова.
Пламена води майсторски класове в Испания, Южна Африка, Япония, Белгия и България. Ангажиментите й включват изпълнения в големи музикални центрове като зала „Верди” в Милано, залата на Варшавското радио със Синфония Варсовия, лондонската зала „Кралица Елизабет“ с Английския камерен оркестър и диригента Сър Колин Дейвис, залата „Чайковски“ в Москва с Радио-оркестъра „Чайковски“, Филхармонията на Санкт-Петербург, Арт центъра в Сеул, Токио-интернешънъл Форум, концерти в Есен и Лудвигсхафен с Филхармонията на Райн Халц и Нюрнбернгските симфоници.
Автор:
Юлияна Караатанасова
Публикация:
27.05.2013 г. 16:42
Етикети:
клавирно триоПламена Манговакамерна музика44. Международен фестивал Софийски музикални седмици
Себастиян Клингер
Наталия Пришепенко
Посетено:
1241
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/15/news/17098-kontsert-maystori-na-kamernata-muzika-nataliya-prishepenko-sebastiyan-klinger-plamena-mangova