Музика
"Кармен" с Надя Кръстева и диригента Росен Гергов във Варна
Опера в Летния театър 2010
◊ СЪБИТИЕТО
След премиерите на магичната "Кармина Бурана" (29 юни) и "Ернани" (16 и 17 юли) с водещите български оперни гласове Орлин Анастасов (Миланска скала), Бойко Цветанов (Цюрихска опера), Венцеслав Анастасов – желан гост на големите сцени, Линка Стоянова и Елена Баръмова, ОПЕРА В ЛЕТНИЯ ТЕАТЪР – Варна 2010 продължава в същото звездно темпо.
• На 9 август от 21.00 ч. Оперно-филхармонично дружество Варна и Дворецът на културата и спорта представят "Кармен" от Жорж Бизе с Надя Кръстева - най-прекрасната съвременна Кармен, покорила световните оперни театри.
Партньори на Надя Кръстева във варненската постановка на “Кармен” са солистът на Софийската опера Костадин Андреев (Дон Хозе) и солистите на Варненската опера: Пламен Димитров (Ескамилио), Линка Стоянова (Микаела), Евгений Станимиров, Свилен Стоянов, Пламен Долапчиев, Даниела Димова и Вяра Железова. Да дирижира спектакъла, е поканен специално младият диригент с блестяща кариера на австрийската и световна оперна сцена Росен Гергов. Режисьор Кузман Попов.
Оперното събитие, което е под патронажа на г-жа Даниела Петрова, председател на Комисията по култура, гражданско общество и медии към 41. НС на Р България, се осъществява със съдействието на Министерство на културата, Гранд-хотел „Димят”, хотел „Сплендид” и медийните партньори: TВ Варна, ТВ Черно море, Bus TV, Радио Дарик, Радио Варна, в. Народно дело, в. Черно море и електронните издания dariknews.bg, ida.bg, dnesplus.bg, varna-sport.com.
• Пресконференцията е насрочена за 6 август от 13.30 ч. във фоайето на първи балкон в операта. Участват: Даниела Димова – директор на ОФД – Варна, Надя Кръстева (Кармен), Костадин Андреев (Дон Хозе), Кузман Попов – режисьор. Поради концертни ангажименти диригентът Росен Гергов ще пристигне във Варна едва в събота. Предварителни снимки и репортажи журналистите биха могли да направят и от генералната репетиция за „Кармен”, която предстои на 9 август от 18.30 ч. в Летния театър.
◊ ТВОРЦИТЕ
Директорът на Виенската Щатсопер Йоан Холендер не пести похвалите си за примата Надя Кръстева: „Гласът на Надя Кръстева е тъмен и дълбок, нейната Кармен е на високо ниво. Лукс е да я имаме на нашата сцена.” Музикалните критици оценяват мецосопраното като „Новата героиня на операта”, „Новата Гена Димитрова” или „Дива от старата школа”. „Чрез Кармен преоткривам себе си”, казва самата Надя Кръстева. И още: „Изключително много харесвам образа на Кармен, защото това е многопластов, сложен психологически образ, над който една певица работи с години. Ролята съзрява заедно с мен, включвам нови нюанси в интерпретацията си. Работата върху този образ помага и при изграждането на собствения характер. В живота си човек не може да бъде само добър или само лош. В човешкия характер се съчетават всички цветове на дъгата, така е и при Кармен. Можеш да си нежен, мечтателен, тъжен, но и весел, страстен или предизвикателен. Но над всичко доминира чувството за вътрешна свобода, за независимост. Сложността при ролята на Кармен е, че за нея винаги се пише и говори много, образът се преекспонира, очакванията на публиката са винаги големи. Съществува опасност артистът да престане да бъде автентичен, страхувайки се дали непременно ще покрие предварително формирани стереотипи за ролята.”
От Виена пристига и младият диригент Росен Гергов, когото в Австрия наричат „виртуоз на диригентския пулт”, а „освободеното му и стремително дирижиране” определят като ”истински триумф”. Професията на диригента Росен Гергов възприема като своеобразна философия: „Това е много комплексна професия. Един диригент, освен че трябва да е много добър музикант, трябва да бъде малко психолог, малко философ, малко политик, малко бизнесмен. Способността за добра комуникация е много важна. Освен това като личност той трябва да е зрял и ерудиран. Така че сравнението с някаква друга професия не е лесно. Може би сравнението с един шеф на някоя голяма фирма или предприятие би било уместно. За мен е било винаги самоподразбиращо се да съм музикант. Ако не бях поел по този път, може би щях да се занимавам с някакъв друг вид изкуство или с наука. Но всъщност никога не съм се замислям истински по този въпрос, тъй като от самото начало на съзнателния си живот съм се занимавал основно с музика.”