Музика
Закриване на 41. МФ "Софийски музикални седмици"
Клавирен рецитал на проф. Павлина Доковска
◊ СЪБИТИЕТО
Днес, 29.06.2010 г., от 19 часа в Зала "България" ще се състои клавирен рецитал на проф. Павлина Доковска.
Виртуозната пианистка, която живее в САЩ и свири в целия свят, ще изпълни избрани творби от Шуман и Шопен. Концертът й е посветен на 200-годишнината от рождението на големите композитори. "Ролята на музиканта е да претвори света на една магия, създадена от някой друг и да въведе публиката в един различен свят", каза пианистката по повод на предстоящия концерт.
◊ ПОВЕЧЕ ЗА КОНЦЕРТА
Проф. Доковска ръководи клавирната катедра на престижната консерватория “Манес” в Голямата ябълка, артистичен директор е на Фестивала на изкуствата в Югозападна Вирджиния, членува във Фондация "Св. св. Кирил и Методий", чиято мисия е да промотира талантливи български изпълнители на големи световни сцени. Българката долетя от Ню Йорк специално, за да се включи във фестивала “Софийски музикални седмици”. Концертът й бе назначен за 15 юни, но поради човешката издържливост на солиста и мобилните възможности на фестивала, се наложи преназначаване на датата за клавирния рецитал за 29 юни 2010 г. Поради тази промяна във фестивалния план, Павлина Доковска ще има честта тази вечер да закрие 41-то издание на МФ "Софийски музикални седмици". Концертът ще се проведе от 19 часа в Голямата зала на Концертен комплекс "България".
В програмата:
. Роберт Шуман - "Детски сцени" оп. 15 и Фантазия в до мажор оп. 17,
. Фредерик Шопен - Балада във фа мажор оп. 38 № 2; Мазурки оп. 7 № 1 в си бемол мажор, оп. 17 № 4 в ла минор, оп. 24 № 3 в ла бемол мажор, Ноктюрно в ми мажор оп. 62 № 2, Скерцо в си минор оп. 20.
◊ ФЕСТИВАЛЪТ
41-то издание на МФ "Софийски музикални седмици" се реализира с подкрепата на Столична Община, Министерство на културата, Национален дворец на културата и Софийската филхармония.
Бяха представени:
• Премиери на творби, специално написани за фестивала;
• Състоя се първо представяне на клавирни творби на първомайсторите на българската композиторска школа от края на 19. и началото на 20. век;
• Беше представен нов компактдиск, посветен на Марин Големинов;
• За пръв път във фестивалната програма се прожектираха филми за великите гласове на България - Гена Димитрова, Райна Кабаиванска и Николай Гяуров;
• Проведоха се ателиета и майсторски класове за арфа, пиано, звук и визия, музика в медиите и други;
• Бяха представени нови книги на Ели Вълчинова, Евгени Клинчаров, Мариана Булева, Клара Мечкова и Милена Божикова;
• За първи път у нас се проведе музикалният фестивален формат CARTE BLANCHE, централната роля в който беше на Пламена Мангова;
• Бяха реализирани премиери за България от английски, италиански, испански, немски, американски, португалски, френски, руски и други композитори.
• На фестивалната сцена гастролираха звездни музиканти като Александър Князев, Александър Покидченко, Алексей Огринчук, Амвросио Валеро, Андрей Догадин, Атанас Куртев, Божидар Ноев, Волфганг Панхофер, Дмитрий Махтин, Ейнар Стийн Ноклеберг, Михаела Мартин, Павел Гомзяков, Павлина Доковска, Паскал Морагес, Пламена Мангова, Рустем Хайрудинов, Сузана Клинчарова, Татяна Мелниченко, Татяна Самуил и други, голяма част от които за първи път гостуваха у нас.