По света

Фокус България – успешно представяне на българско съвременно изкуство на най-престижния арт панаир в Австрия

Програмата на viennacontemporary включи тематична изложба, дискусии, исторически коментари за контекста в страната, специална публикация и още много паралелни събития

Фокус България – успешно представяне на българско съвременно изкуство на най-престижния арт панаир в Австрия

На 27 септември панаирът за съвременно изкуство viennacontemporary приключи с рекордна посещаемост от над 27 000 души за четири дни. Панаирът се случва за първи път на нова локация – Маркс хале, което впечатлява със своите пространства и специфична архитектура от XIX век. viennacontemporary е и един от малкото панаири от този ранг, който има дългосрочна стратегия за представяне на изкуство от Централна и Източна Европа, което допринася съществено за развитието и популяризирането на изкуството от тези страни.

viennacontemporary е и първият панаир, който поставя фокус върху българско съвременно изкуство. И наистина България беше изцяло в светлините на прожекторите, защото беше първата страна фокус на панаира, която представи разнообразна ежедневна програма, която провокираше към запознаването с различни аспекти на българското съвременно изкуство. Некомерсиалният проект „Фокус България“, организиран и програмиран от фондация „Отворени изкуства“ и галерия Sariev Contemporary, имаше пространство от над 100 квадратни метра, разположено точно на входа на панаира, така че именно българско изкуство посрещаше многохилядната публика.

Ключова точка беше творбата „БГ бар“ на Недко Солаков, представляващ истински бар във формата на България. Така „България“ се превърна в място за срещи на хора от цял свят, дошли специално за виенския панаир.

„БГ барът“ беше и място за разговори с български художници, които присъстваха във Виена по покана на организаторите. Кураторът Десислава Димова модерираше ежедневна програма с разговори, дискусии и пърформанси, чрез които публиката можа да се срещне с художниците Лазар Лютаков, Правдолюб Иванов, Лъчезар Бояджиев, Наталия Тодорова, Вито Валентинов и други.

Пърформансите на Войн де Войн, Миряна Тодорова и Камен Стоянов пък бяха нетипична и силно интересна намеса както в изложбеното пространство на „Фокус България“, така и изобщо в панаирната атмосфера. Войн де Войн представи политическия пърформанс „Туистър“, в който коментира „Капитала“ на Маркс чрез директна комуникация с публиката под формата на игра на туистър. Миряна Тодорова пък направи своеобразна процесия, обръщайки се към съвременни артисти, считани за ключови фигури в света на съвременното изкуство. В последния ден на панаира Камен Стоянов отговаряше на въпроси на публиката чрез рисунки, рисувани на сляпо.

Изложбената част на „Фокус България“ представи кураторската изложба „Вариофокус: Художници“ на Яра Бубнова и Весела Ножарова, които представиха забележителна селекция, показваща различни аспекти на българското съвременно изкуство. 56 автори бяха представени със своя творба в изложбата, която създаваше разнообразна и многоизмерна картина на българското съвременно изкуство в момента. В изложбата взеха участие Адриана Чернин, Александър Вълчев, Александра Чаушова, Алла Георгиева, Антон Терзиев, Боряна Росса, Боряна Венциславова, Вальо Ченков, Василена Ганковска, Вероника Цекова, Викенти Комитски, Вито Валентинов, Владимир Митрев, Георги Димитров, Георги Ружев Даниела Костова, Destructive Creation, Димитър Солаков, Емил Миразчиев, Зара Александрова, Зоран Георгиев, Иван Мудов, Иван Костолов, Ив Тошайн, Иво Бистрички, Ирина Георгиева, Искра Благоева, Калина Димитрова, Калин Серапионов, Камен Стоянов, Кирил Кузманов, Кирил Прашков, Коста Тонев, Красимир Терзиев, Лазар Лютаков, Лъчезар Бояджиев, Лубри, Максимилиан Праматаров, Мариела Гемишева, Моника Попова, Миряна Тодорова, Недко Солаков, Нестор Ковачев, Нина Ковачева & Валентин Стефанов, Николай Занев, Олег Мавроматти, Петя Димитрова, Пламен Деянофф, Правдолюб Иванов, Самуил Стоянов, Светлана Мирчева, Сашо Стоицов, Станимир Генов, Стефан Николаев, Стела Василева, Ясен Згуровски. Голяма част от представените творци присъстваха на откриването на изложбата.

В залата за разговори – място за официалната програма на панаира, се състоя и разговор за колекционирането на българско съвременно изкуство. Модераторът Райналд Шумахер разговаря с Гауденц Б. Руф и Недко Солаков за колекционерството в България и изобщо колекционирането на български автори, спецификата на тяхната работа и мястото им в един международен контекст.

За да бъде пълно представянето на българското съвременно изкуство организаторите от фондация „Отворени изкуства“ и Sariev Contemporary бяха включили във „Фокус България” и библиотека с каталози и книги. Важен акцент беше безплатният вестник към „Фокус България“ с текстове на Борис Костадинов, Ирина Коралова, Мария Василева, Емил Урумов и интервю с Гауденц Б. Руф. Редакторът Борис Костадинов цели с публикацията да представи българската сцена в общ план и по този начин да създаде разбиране за условията и спецификите на родната среда. Специално място във вестника има и феноменът Пловдив. От години организаторите на „Фокус България“ фондация „Отворени изкуства“ и галерия Sariev Contemporary работят за превръщането на града в културен хъб и по-специално за развитието на сцената за съвременно изкуство в него. Изборът на града за Европейска столица на културата през 2019 г. даде силен тласък на културните процеси и развитието на града е вече видимо.

Съвсем скоро вестникът ще може да бъде намерен и в България на избрани локации в София и Пловдив.

Кулминацията на „Фокус България“ беше иновативното по своя формат събитие „Разнообразни на външен вид, понякога парообразни, друг път като пластична маса“, което целеше както да запознае публиката с общия контекст на съвременното изкуство в България, така и да експериментира с традиционните методи на представяне и по този начин да покаже стремежа на родната сцена да излезе от рамките на установеното и нормалното.

„Фокус Бългия“ е една дългосрочна инвестиция в българското съвременно изкуство. Ние създадохме място за среща на българските автори с колекционери и представители на институции и публични колекции от цяла Европа и именно тези нови контакти и нова видимост ще бъдат силен тласък за българското изкуство и пазар. И ефектите от това ще бъдат трайни – сега следва да 50 български автора се възползваме от международното внимание и да продължим да работим в тази насока.“ - сподели организаторът Веселина Сариева от фондация „Отворени изкуства“ и галерия Sariev Contemporary.  

Със своя обхват и отвореност, разнообразна програма и партньорства „Фокус България“ се превърна в едно от най-значимите представяния на българско изкуство в чужбина в последните години. Уникалното на проекта е още, че той беше подкрепен както от български институции (Министерство на културата, Национален фонд „Култура“, фондация „Пловдив 2019“, Български културен институт във Виена) и частни лица и фирми (Гауденц Руф, Пулсио Принт, Огилви София), така и едни от водещите колекции във Виена – EVN Collection и Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.


Автор:
Стефка Цанева
Публикация:
30.09.2015 г. 19:05
Посетено:
1366
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/13/news/22039-fokus-balgariya-uspeshno-predstavyane-na-balgarsko-savremenno-izkustvo-na-nay-prestizhniya-art-panair-v-avstriya