Календар
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Месечна програма на Полския институт в София
Март 2009
◊ ПРОГРАМАТА
До 6 март продължава изложбата фотография “Живот в наследството на границата”.
4, сряда
18 ч., Галерия на Полския институт
• XXIIІ Шопенова вечер - Мазурките на Шопен
Седма програма от Шопеновия интеграл - мазурките на Шопен (издание Игнаци Падеревски) на класа на проф. Атанас Куртев
. В програмата: Мазурки 1-29
. Участват: Филип Иванов, Светомира Алекова, Ивайла Иванова, Радослав Николов, Калоян Иванов, Ана Йованович, проф. Атанас Куртев, Анелия Господинова.
5, четвъртък
18 ч., Галерия на Полския институт
Филмът се излъчва в навечерието на срещата с автора, който гостува на 6 март в Полския институт във връзка с представянето на едноименната му книга на български език.
• Самота в мрежата – реж. Витолд Адамек (2006, 124 мин.)
Филмът е заснет по бестселъра "С@мота в мрежата" на Януш Леон Вишневски. Разказ за любовта във виртуалния свят и живота на съвременния човек, който, заобиколен от модерна техника, продължава да търси истински емоции и вълнения. История за любовта, единствената, която ни кара да плачем и не ни разрешава да останем равнодушни.
6, петък
18 ч., Галерия на Полския институт
Съвместно с Издателство Сиела
• Представяне на българския превод на книгата “С@мота в мрежата” (Издателство Сиела, превод – Амелия Филипова, редактор – Искра Ангелова) с участието на автора Януш Вишневски.
Януш Леон Вишневски (род. 1954) е завършил физика, икономика и информатика. Автор на научни трактати и статии в периодичния печат. Въпреки “софтуерното” си всекидневие в международна химическа фирма във Франкфурт той е известен автор на много разкази и романи (в т.ч. Самота в мрежата - 2001, преведен на английски - Loneliness on the Net By Janusz L. Wisniewski, немски, руски, хърватски, чешки, литовски и албански). През 2004 г. излиза поредната повест "Повторени съдби", която влиза в списъците на бестселъри още преди да стигне в книжарниците. Януш Вишневски е автор и на бестселърите "Интимна теория на относителността" (2005) и "Нужни ли са на света мъжете" (2007).
"Самота в мрежата" е една съвременна повест – с интернет, електронни самолетни билети, декодиране на генома и есемеси и същевременно безкрайно традиционна като класическа любовна история. Повест за любовта в мрежата – тази последната, за която мечтаем, която “ни разплаква и спира дъха в гърдите”.
8, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
Билети на касата на Сатиричния театър
9, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
• Откриване на изложба живопис “Градини” на Дариуш Делик с участието на автора.
Дариуш Делик е следвал изящни изкуства в Университета “Николай Коперник” в Торун. Занимава се с живопис и обучение по рисуване. Има 12 самостоятелни изложби (в т.ч. в Бидгошч, Познан, Торун, Вилнюс). Участвал е в над десет общи художествени изложби в Полша и чужбина. От 1987 година работи в Галерията и Центъра за художествено творчество на децата в Торун, а от юли 2008 г. е негов директор.
Изложбата продължава до 27 март
10, вторник
18 ч., Галерия на Полския институт
Съвместно с Издателство “Астерим”
• Представяне на книгата “Зубър, видра и паун. Антология на полската литература от Средновековието до Просвещението” (2008, подбор, превод и редакция на антологията – Камен Рикев, предговор – проф. Боян Биолчев, Издателство “Астерим”). Книгата ще представи проф. Панайот Карагьозов.
Антологията проследява развитието на книжовността в Полша от XV до XVIII век чрез произведения, непубликувани до този момент в България. Представените над 100 текста свидетелстват за полския принос в европейското културно наследство. Отделните произведения се съпровождат от малки статии, исторически справки и пояснителни бележки. Предговорът “Мост през художественото време” е дело на проф. дфн Боян Биолчев. Част от представените 95 илюстрации се публикуват с любезното съдействие на полски библиотеки и музеи.
Камен Рикев – главен асистент в Катедрата по славянски литератури на СУ “Св. Климент Охридски”; автор на над 30 публикации върху полската литература и полско-българския културен диалог.
Проф. дфн Панайот Карагьозов – декан на Факултета по славянски филологии на СУ “Св. Климент Охридски”; литературовед, преводач, автор на над 200 научни публикации в областта на историята на славянските литератури, култури и религиозни практики.
12, четвъртък
15 ч., кинозала НАТФИЗ
Ежемесечни прожекции на полски филми за студентите
• Резерват – реж. Лукаш Палковски (2007, 115 мин.), с превод
Най-често награждаваният полски филм за 2007 г., в т.ч.: награда за режисьорски дебют, за монтаж, награда на журналистите – Гдиня 2007; Орли 2007 – откритие на годината; Паспорт на Политика 2008; 2008 Одеса (Международен филмов фестивал "Golden Brig") - награда за главна мъжка роля; 2008 - Светлогорск (MФФ на прибалтийските страни) - Награда за сценарий.
Съвременна битова комедия, чието действие се развива във варшавския квартал Прага, херметичен свят, разположен на десния бряг на Висла. Дебютантът Лукаш Палковски кани зрителите в едно филмово пътешествие в такива кътчета на Варшава, които няма да откриете в официалните пътеводители.
18, сряда
18 ч., Галерия на Полския институт
• XXIV Шопенова вечер - Мазурките на Шопен
Осма програма от шопеновия интеграл - мазурките на Шопен (издание Игнаци Падеревски) на класа на проф. Атанас Куртев
. В програмата: Мазурки 30-58
. Участват: Дарина Титкова, Колина Вълкова, проф. Атанас Куртев, Александър Лиалиос, Павлина Рангелова, Ина Иванова, Анастасия Каминская, Савелина Кънчева
20, петък
18 ч., Галерия на Полския институт
• Лекция на директора на Театралния институт във Варшава Мачей Новак за съвременния полски театър.
Мачей Новак – създател и директор на Театралния институт “Збигнев Рашевски” във Варшава. Директор на Театър “Вибжеже” в Гданск в периода 2000-2003 г. Театрален и кулинарен рецензент, журналист, аниматор на културни събития. В периода 1997-2000 директор на Редакция “Култура” в най-тиражния полски вестник “Газета виборча”.
26, четвъртък
18 ч., Галерия на Полския институт
Цикъл “20 години от Обявяването на свободата и рухването на комунизма в Централна Европа”
• Полска документална хроника (6 мин.)
• Човекът от желязо – реж. Анджей Вайда (1981 г., 147 мин.), с превод
Награда Златна палма и номинация за Оскар за чуждоезичен филм
Огромни проблеми със сценария, светкавично заснемане, тълпи в кината въпреки усилията на комунистическите власти и Златна палма в Кан – такава е най-кратката история на най-известния филм за августовските събития в Полша и началото на “Солидарност” – “Човекът от желязо” на Анджей Вайда.
29, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
Билети на касата на Сатиричния театър
30, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
По случай Международния ден на детската книга – 2 април
. Съвместно с Издателство “Сонм” и НУИИ “Илия Петров” - София
• Представяне на антологията “Приказки от полски писатели” (Издателство “СОНМ”, превод – Правда Спасова). Антологията ще представи изкуствоведът доц. д-р Светлана Стойчева от СУ “Св. Климент Охридски”.
Антологията включва приказки и притчи на Юзеф Игнаци Крашевски, Хенрик Сенкевич, Елиза Ожешкова, Болеслав Лешмян и др. Илюстрациите в книгата са дело Борис Праматаров – студент І курс в Художествената академия в София.
• Откриване на изложба ученически илюстрации “Прочити на полски приказки” с участието на директора на НУИИ “Илия Петров” Мария Ландова.
Изложбата включва ок. 40 работи на ученици от 9. до 12. клас на Националното училище за изящни изкуства “Илия Петров” в София в различни техники. Най-високо оценените работи ще получат награди от Полския институт в София.
◊ ПРОЯВИ ИЗВЪН СОФИЯ
Русе
18 март
18 ч., Драматичен театър “Сава Огнянов” – Камерна зала
. Съорганизатор: Драматичен театър “Сава Огнянов” в Русе
• Представяне на антологията “Съвременна полска драма” с участието на Мачей Новак – директор на Театралния институт във Варшава. Откъси от пиесите ще представят актьорите Ясена Господинова, Татяна Цветкова, Тихомир Благоев, Венцислав Петков, Радомир Андонов.
Плевен
19 март
17 ч., Драматично-куклен театър “Иван Радоев”
• Представяне на антологията “Съвременна полска драма” с участието на Мачей Новак – директор на Театралния институт във Варшава. Откъси от пиесите ще представят актьорите Ирина Андреева и Веселин Плачков.
Габрово
Съвместно с Дома на хумора и сатирата
24 март, Дом на хумора и сатирата
• Откриване на ретроспективна изложба сатирични рисунки “Сатирикон 1979-2008” от Центъра за култура в Легница, с участието на директора на Центъра Гжегож Шчепаняк и уредника на изложбата Елжбета Петрашко.
В Полша легницкият "Сатирикон" е проява без конкуренция, а в света си е извоювал своето място. Първоначално "Сатирикон" е проява с местно значение – изложба рисунки на вроцлавски художници. През 1985 г. Националната изложба на сатирична рисунка официално е обявена за международен конкурс. Днес Международната изложба "Сатирикон" е конкурс, открит за художници, графици, скулптори, плакатисти и фотографи. Всяка година за конкурса се получават хиляди работи на няколкостотин автори от няколко десетки страни от цял свят.
Изложбата включва 50 табла с работи на автори от цял свят, отличени в конкурса през последните 31 години.
През април изложбата ще бъде представена в галерията на Полския институт.
До 6 март продължава изложбата фотография “Живот в наследството на границата”.
4, сряда
18 ч., Галерия на Полския институт
• XXIIІ Шопенова вечер - Мазурките на Шопен
Седма програма от Шопеновия интеграл - мазурките на Шопен (издание Игнаци Падеревски) на класа на проф. Атанас Куртев
. В програмата: Мазурки 1-29
. Участват: Филип Иванов, Светомира Алекова, Ивайла Иванова, Радослав Николов, Калоян Иванов, Ана Йованович, проф. Атанас Куртев, Анелия Господинова.
5, четвъртък
18 ч., Галерия на Полския институт
Филмът се излъчва в навечерието на срещата с автора, който гостува на 6 март в Полския институт във връзка с представянето на едноименната му книга на български език.
• Самота в мрежата – реж. Витолд Адамек (2006, 124 мин.)
Филмът е заснет по бестселъра "С@мота в мрежата" на Януш Леон Вишневски. Разказ за любовта във виртуалния свят и живота на съвременния човек, който, заобиколен от модерна техника, продължава да търси истински емоции и вълнения. История за любовта, единствената, която ни кара да плачем и не ни разрешава да останем равнодушни.
6, петък
18 ч., Галерия на Полския институт
Съвместно с Издателство Сиела
• Представяне на българския превод на книгата “С@мота в мрежата” (Издателство Сиела, превод – Амелия Филипова, редактор – Искра Ангелова) с участието на автора Януш Вишневски.
Януш Леон Вишневски (род. 1954) е завършил физика, икономика и информатика. Автор на научни трактати и статии в периодичния печат. Въпреки “софтуерното” си всекидневие в международна химическа фирма във Франкфурт той е известен автор на много разкази и романи (в т.ч. Самота в мрежата - 2001, преведен на английски - Loneliness on the Net By Janusz L. Wisniewski, немски, руски, хърватски, чешки, литовски и албански). През 2004 г. излиза поредната повест "Повторени съдби", която влиза в списъците на бестселъри още преди да стигне в книжарниците. Януш Вишневски е автор и на бестселърите "Интимна теория на относителността" (2005) и "Нужни ли са на света мъжете" (2007).
"Самота в мрежата" е една съвременна повест – с интернет, електронни самолетни билети, декодиране на генома и есемеси и същевременно безкрайно традиционна като класическа любовна история. Повест за любовта в мрежата – тази последната, за която мечтаем, която “ни разплаква и спира дъха в гърдите”.
8, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
Билети на касата на Сатиричния театър
9, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
• Откриване на изложба живопис “Градини” на Дариуш Делик с участието на автора.
Дариуш Делик е следвал изящни изкуства в Университета “Николай Коперник” в Торун. Занимава се с живопис и обучение по рисуване. Има 12 самостоятелни изложби (в т.ч. в Бидгошч, Познан, Торун, Вилнюс). Участвал е в над десет общи художествени изложби в Полша и чужбина. От 1987 година работи в Галерията и Центъра за художествено творчество на децата в Торун, а от юли 2008 г. е негов директор.
Изложбата продължава до 27 март
10, вторник
18 ч., Галерия на Полския институт
Съвместно с Издателство “Астерим”
• Представяне на книгата “Зубър, видра и паун. Антология на полската литература от Средновековието до Просвещението” (2008, подбор, превод и редакция на антологията – Камен Рикев, предговор – проф. Боян Биолчев, Издателство “Астерим”). Книгата ще представи проф. Панайот Карагьозов.
Антологията проследява развитието на книжовността в Полша от XV до XVIII век чрез произведения, непубликувани до този момент в България. Представените над 100 текста свидетелстват за полския принос в европейското културно наследство. Отделните произведения се съпровождат от малки статии, исторически справки и пояснителни бележки. Предговорът “Мост през художественото време” е дело на проф. дфн Боян Биолчев. Част от представените 95 илюстрации се публикуват с любезното съдействие на полски библиотеки и музеи.
Камен Рикев – главен асистент в Катедрата по славянски литератури на СУ “Св. Климент Охридски”; автор на над 30 публикации върху полската литература и полско-българския културен диалог.
Проф. дфн Панайот Карагьозов – декан на Факултета по славянски филологии на СУ “Св. Климент Охридски”; литературовед, преводач, автор на над 200 научни публикации в областта на историята на славянските литератури, култури и религиозни практики.
12, четвъртък
15 ч., кинозала НАТФИЗ
Ежемесечни прожекции на полски филми за студентите
• Резерват – реж. Лукаш Палковски (2007, 115 мин.), с превод
Най-често награждаваният полски филм за 2007 г., в т.ч.: награда за режисьорски дебют, за монтаж, награда на журналистите – Гдиня 2007; Орли 2007 – откритие на годината; Паспорт на Политика 2008; 2008 Одеса (Международен филмов фестивал "Golden Brig") - награда за главна мъжка роля; 2008 - Светлогорск (MФФ на прибалтийските страни) - Награда за сценарий.
Съвременна битова комедия, чието действие се развива във варшавския квартал Прага, херметичен свят, разположен на десния бряг на Висла. Дебютантът Лукаш Палковски кани зрителите в едно филмово пътешествие в такива кътчета на Варшава, които няма да откриете в официалните пътеводители.
18, сряда
18 ч., Галерия на Полския институт
• XXIV Шопенова вечер - Мазурките на Шопен
Осма програма от шопеновия интеграл - мазурките на Шопен (издание Игнаци Падеревски) на класа на проф. Атанас Куртев
. В програмата: Мазурки 30-58
. Участват: Дарина Титкова, Колина Вълкова, проф. Атанас Куртев, Александър Лиалиос, Павлина Рангелова, Ина Иванова, Анастасия Каминская, Савелина Кънчева
20, петък
18 ч., Галерия на Полския институт
• Лекция на директора на Театралния институт във Варшава Мачей Новак за съвременния полски театър.
Мачей Новак – създател и директор на Театралния институт “Збигнев Рашевски” във Варшава. Директор на Театър “Вибжеже” в Гданск в периода 2000-2003 г. Театрален и кулинарен рецензент, журналист, аниматор на културни събития. В периода 1997-2000 директор на Редакция “Култура” в най-тиражния полски вестник “Газета виборча”.
26, четвъртък
18 ч., Галерия на Полския институт
Цикъл “20 години от Обявяването на свободата и рухването на комунизма в Централна Европа”
• Полска документална хроника (6 мин.)
• Човекът от желязо – реж. Анджей Вайда (1981 г., 147 мин.), с превод
Награда Златна палма и номинация за Оскар за чуждоезичен филм
Огромни проблеми със сценария, светкавично заснемане, тълпи в кината въпреки усилията на комунистическите власти и Златна палма в Кан – такава е най-кратката история на най-известния филм за августовските събития в Полша и началото на “Солидарност” – “Човекът от желязо” на Анджей Вайда.
29, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
Билети на касата на Сатиричния театър
30, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
По случай Международния ден на детската книга – 2 април
. Съвместно с Издателство “Сонм” и НУИИ “Илия Петров” - София
• Представяне на антологията “Приказки от полски писатели” (Издателство “СОНМ”, превод – Правда Спасова). Антологията ще представи изкуствоведът доц. д-р Светлана Стойчева от СУ “Св. Климент Охридски”.
Антологията включва приказки и притчи на Юзеф Игнаци Крашевски, Хенрик Сенкевич, Елиза Ожешкова, Болеслав Лешмян и др. Илюстрациите в книгата са дело Борис Праматаров – студент І курс в Художествената академия в София.
• Откриване на изложба ученически илюстрации “Прочити на полски приказки” с участието на директора на НУИИ “Илия Петров” Мария Ландова.
Изложбата включва ок. 40 работи на ученици от 9. до 12. клас на Националното училище за изящни изкуства “Илия Петров” в София в различни техники. Най-високо оценените работи ще получат награди от Полския институт в София.
◊ ПРОЯВИ ИЗВЪН СОФИЯ
Русе
18 март
18 ч., Драматичен театър “Сава Огнянов” – Камерна зала
. Съорганизатор: Драматичен театър “Сава Огнянов” в Русе
• Представяне на антологията “Съвременна полска драма” с участието на Мачей Новак – директор на Театралния институт във Варшава. Откъси от пиесите ще представят актьорите Ясена Господинова, Татяна Цветкова, Тихомир Благоев, Венцислав Петков, Радомир Андонов.
Плевен
19 март
17 ч., Драматично-куклен театър “Иван Радоев”
• Представяне на антологията “Съвременна полска драма” с участието на Мачей Новак – директор на Театралния институт във Варшава. Откъси от пиесите ще представят актьорите Ирина Андреева и Веселин Плачков.
Габрово
Съвместно с Дома на хумора и сатирата
24 март, Дом на хумора и сатирата
• Откриване на ретроспективна изложба сатирични рисунки “Сатирикон 1979-2008” от Центъра за култура в Легница, с участието на директора на Центъра Гжегож Шчепаняк и уредника на изложбата Елжбета Петрашко.
В Полша легницкият "Сатирикон" е проява без конкуренция, а в света си е извоювал своето място. Първоначално "Сатирикон" е проява с местно значение – изложба рисунки на вроцлавски художници. През 1985 г. Националната изложба на сатирична рисунка официално е обявена за международен конкурс. Днес Международната изложба "Сатирикон" е конкурс, открит за художници, графици, скулптори, плакатисти и фотографи. Всяка година за конкурса се получават хиляди работи на няколкостотин автори от няколко десетки страни от цял свят.
Изложбата включва 50 табла с работи на автори от цял свят, отличени в конкурса през последните 31 години.
През април изложбата ще бъде представена в галерията на Полския институт.
Автор:
Полски институт - София
Публикация:
25.02.2009 г. 13:25
Посетено:
1167
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/12/news/7368-mesechna-programa-na-polskiya-institut-v-sofiya