Календар
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Месечна програма на Полския институт в София
Октомври 2007
◊ ПРОГРАМАТА
. До 5 октомври в Галерията на Института можете да видите фотоизложба от колекциите на Национален парк Татри.
4 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия ПИ
• Представяне на прозата на Анна Нашиловска – Институт за литературни изследвания на ПАН, и Инга Ивашув, Шчечински университет. Творчеството на писателките ще представят Магда Карабелова и Галя Симеонова-Конах. Откъси от прозата на Анна Нашиловска и Инга Ивашув ще прочете Надя Цончева.
4-5 октомври, четвъртък-петък
Хотел на БАН, бул. “Шипченски проход“ № 53
. Организатори: Институт за литература при БАН, Институт за литературни изследвания при ПАН, Полски институт в София
• Българо-полска конференция на тема: Жените в обществения дискурс на България и Полша – литература, изкуство, медии.
7 октомври, неделя
18 ч., НДК – Кино Люмиер,
Вход с покани – от 25 септември в Полския институт
• Концерт на групата Лаутари: Мачей Филипчук – цигулка, Збигнев Ловжил – пиано, Михал Жак – кларинет, флейти, Роберт Шивак – перкусии.
Eтно-джаз групата Лаутари съществува от 2000 г. и работи в гр. Познан. Музиката на Лаутари има модерно, етноджаз звучене, черпещо от музикалните традиции на Централна, Източна и Южна Европа и Кавказ. Фолклорните мотиви, изпълнявани на цигулка, пиано, кларнет и флейта благодарение на смелите аранжименти изграждат оригинална музика, в която традицията се среща със съвремието. Лаутари черпи вдъхновение от музиката и нагласата на циганските лаутари, виртуози и майстори на импровизацията, автори на “цигански джаз”. В музиката на Лаутари можем да усетим финеса на византийската музика, в нея са преплетени ориенталски мотиви, балкански ритми и славянска стихийност.
Групата е лауреат на следните конкурси:
. Фолклорна фонограма на 2002 г.
. Фестивал “Нова традиция”, 2001 г.
. Открита сцена на Фестивала Фолклорни Миколайки, 2000
8 октомври, понеделник
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
. Превод – Йоанна Попова, реж. Пламен Панев.
. Участват: Филип Трифонов, Малин Кръстев, Захари Бахаров, Герасим Георгиев, Добрин Досев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.
Билети в касата на Сатиричния театър
9 октомври, вторник
18 ч., Галерия на Полски институт
• Откриване на изложба плакат на Роман Каларус и графика на Йоанна Пех.
Роман Каларус – един от най-добрите полски плакатисти, художник, рисувач, дизайнер. Преподава визуални изкуства в Художествената академия в Катовице. От 1977 г. излага свои работи в музеи и галерии, участва в международни конкурси. Два пъти е лауреат на Гран При на Биеналето на полския плакат. Съавтор на стенописите в църкви в Шльонск – в Тихи и Катовице, автор на плаката за 10 Национален конгрес на Солидарност. Плакатите му са представяни на ок. 300 изложби в цял свят. Каларус е спечелил множество награди и отличия. Негови работи се намират в музеи, национални и чуждестранни колекции. Преподава на студентите от 4 и 5 година на Художествената академия в Катовице.
. 5-7 октомври – участие на Роман Каларус в работата на журито на V Международно Триенале на сценичния плакат 2007 в София.
Йоанна Пех е завършила графика в Художествената академия в Краков. Занимава се с графика (линогравюра), живопис, илюстрация. Педагог в Института за изкуство на чешинския филиал на Силезийския университет в Катовице. Стипендиантка на министъра на културата и изкуството на Полша през 1998 г. Има над 10 самостоятелни изложби, участвала е в много общи художествени изложби в Полша и чужбина.
Изложбата продължава до 25 октомври
11 октомври, четвъртък
15 ч., Кинозала на НАТФИЗ
Ежемесечни прожекции на полски филми за студентите
• Съдия-изпълнител – реж. Феликс Фалк (93 мин.), с надписи
. Награди: в т.ч. 2005 – Феликс Фалк Гдиня (до 1986 Гданск) – Фестивал на полското кино-Гран При "Златни лъвове”; 2005 - Гдиня (до 1986 Гданск) – Фестивал на полското кино – награда за сценарий. 2005 – Анджей Хира Гдиня (до 1986 Гданск) - Фестивал на полското кино – награда за главна мъжка роля.
48 часа от живота на съдебен изпълнител, който безмилостно събира дългове. Всемогъщ, безогледен и арогантен към жертвите си, под влияние на драматични събития той се опитва да поправи причиненото зло. За съжаление тази негова невнимателна крачка е използвана от враговете му. Тези, на които той иска да компенсира причиненото зло, дори не се опитват да го защитят.
11 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на Полски институт
• Разводи няма да има – реж. Йежи Ставински (1964, 95 мин.), с превод
Филмът се състои от три новели, а всяка една от тях разказва за влюбени двойки, желаещи да се обвържат с брак. Трупащите се пред тях препятствия често са трудни за преодоляване. Ироничен поглед към младежите от първата половина на 60-те години, изпълнен с голяма симпатия.
15 октомври, понеделник
18 ч., Руски културно-информационен център, ул. Шипка 34
. Съвместно с Руския културно-информационен център
10 години от смъртта на Булат Окуджава
• Песни на Булат Окуджава изпълняват Данута Блажейчик и джазпианистът Анджей Ягоджински.
. Водещ – Марек Височински
. Данута Блажейчик за 18 години на сцената си е спечелила името на артистка, обичана и ценена както от слушателите, така и от музикалната критика. Тя е високо ценена заради небаналния си репертоар, за прекрасните изпълнителски качества, специфичния тембър и изключителната си музикалност. Работила е с Марила Родович и много други полски джазмузиканти и оркестри: "Big Warsaw Band", "Alex Band" и др. Участва в полските версии на три мюзикъла: "Ain't Misbehavin", "Nunsense" и "FAME". Напоследък все по-често се появява в телевизионни и радиопрограми. Изнася много концерти и има прекрасен контакт с публиката, благодарение на което оставя трайна диря в сърцата им.
. Анджей Ягоджински е завършил Варшавската консерватория в класа по валдхорн. Първата си група създава през 1977 г., за да съпровожда изпълненията на Анета Ластик. През 1979 г. печели първата индивидуална награда на фестивала “Златно ренде” във Варшава, а групата му – първа награда за група.
С годините Анджей Ягоджински се превръща във великолепен музикант, чиято способност да се приспособява към звученето и стилистиката на групата му позволява да свири в стилистично много различни формации. Много често е канен да свири с други музиканти. Голям успех за музиканта се оказва идеята му за джазова интерпретация на творбите на Шопен. Албумът, който записва, се превръща в истински успех (отличен с наградата на полската музикална индустрия Фридерик 94). Свирил е с най-известните полски джазмени – Збигнев Намисловски, квартета на Януш Муняк, квартета на Ян Пташин Врублевски.
. Марек Височински е историк по образование. Занимава се с организиране на концерти – автор е на цикъла концерти “Музика върху водата”, който продължава да реализира. Основоположник на Францискански културен център. Понастоящем е директор на Бюро за промоция на културата в Гданск.
18 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на Полски институт
. Съвместно със Сдружение “Международен фестивал на планинарския филм” и Националния музей на планинарството
• Вечер, посветена на 40 години от първото българско изкачване на 7-хилядник – пик Ленин в Памир (7134 м). Прожекция на филма “На края на света” (30 мин.)
21 октомври, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
. Превод – Йоанна Попова, реж. Пламен Панев.
. Участват: Филип Трифонов, Малин Кръстев, Захари Бахаров, Герасим Георгиев, Добрин Досев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.
Билети в касата на Сатиричния театър
24 октомври, сряда
18 ч., Галерия на ПИ
50-то издание на фестивала Варшавска есен
• Вечер, посветена на изтъкнатия български композитор Лазар Николов, многократен участник във фестивала,
. с участието на съпругата Анна Николова, Стела Димитрова-Майсторова и диригентката Росица Баталова
. Фестивалът “Варшавска есен” е най-големият в Полша фестивал за съвременна музика с ранг на международна проява. Това е фестивал с богати традиции, учреден през 1956 година по инициатива на двама композитори – Тадеуш Баирд и Кажимеж Сероцки. През първите години негова основна идея е противопоставянето на идеологията на соцреализма, наваксване на изоставането след годините на прекъсване на връзките със световната култура и представяне на национални творби. “Варшавска есен” дава възможност за свободен творчески изказ и запознаване с нови насоки в изкуството. По време на концертите са изпълнявани творби на изтъкнати композитори, в т.ч. и на тогавашните авангардисти – Пиер Булез, Луиджи Ноно, Бруно Мадерни и Джон Кейдж. Фестивалът във Варшава е своеобразен анклав в страните от съветския блок - тук се срещат изтокът и западът, тук се формира високо ценената в света полска композиторска школа, тук започват кариерите на изключителни творци отвъд източната граница на Полша, които не могат да говорят открито в родината си.
. Лазар Николов (1922-2006) – пианист, композитор и педагог. Завършва Музикалната академия в София, в която по-късно дълги години работи като професор. Един от първите български композитори, прилагащи нови техники (сериална музика). По-важни творби: 6 симфонии, концерт за струнен оркестър, 2 концерта за пиано, 1 концерт за цигулка, сонати за пиано и други инструменти, 2 oпери: „Прикованият Прометей”, „Чичовци” по романа на Иван Вазов, камерна, театрална и филмова музика. В продължение на 7 години Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Изпълнения в Полша: Концерт за струнен оркестър – Katowice, диригент Константин Илиев.
. Стела Димитрова-Майсторова - професор, завеждащ Клавирната катедра в НМА "П. Владигеров". Носител на многобройни и престижни награди от наши и международни конкурси. Концертира в почти всички европейски страни, в Русия и в Египет. Осъществява повече от 160 премиери в България на произведения от водещи композитори на XX век.
Основател и артистичен директор на международния фестивал за съвременна клавирна музика PIANISSIMO.
25 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на ПИ
• Палимпсест – реж. Конрад Неволски (2006, 80 мин.), с превод
Награди: 2006 - РивърРън (MФФ) - награда за изключителни технически постижения; 2006 - Гдиня (до 1986 Гданск) (Фестивал на полското игрално кино) - награда за операторско майсторство.
Герой на филма е Марек – полицейски инспектор, човек на прага на психическото унищожение, който се опитва да разреши сложна криминална история.
28 октомври, неделя
28 октомври - Международен ден на анимацията
. Съвместно с Българска Национална Филмотека
16 ч., Kино Одеон
• Преглед на полската анимация – прожекция на филми на най-добрите полски творци
18 ч., Kино Одеон
Откриване на прегледа – Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
29 октомври, понеделник
15 ч., Кинозала на НАТФИЗ
• Преглед на полската анимация - лекция на Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
30 октомври, вторник
10 ч., Нов български университет
• Преглед на полската анимация - лекция на Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
29 октомври, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
• Откриване на изложба на сценографски проекти за пиеси на Станислав Игнаци Виткевич на студенти от Художествената академия в София с ръководител проф. Красимир Вълканов.
. Барбара Олшевска-Григоров, театровед, ще представи творчеството на Станислав Игнаци Виткевич.
. Проф. Красимир Вълканов е завършил сценография през 1975 г. в София при проф. Асен Стойчев. През 1977 г. завършва сценография в Художествената академия във Варшава (диплома с отличие) под ръководството на проф. Юзеф Шайна. Лауреат на много чужди и национални награди за сценография и костюми. Работи в областта на драматичния театър, киното и операта. През последните години се занимава с компютърна анимация и приложението й в театъра, телевизията и рекламата.
◊ ПРОЯВИ ИЗВЪН СОФИЯ
. Димитровград
5 октомври, 18 ч.,
Драматичен театър “Апостол Карамитев”
Съвместно с Община Димитровград
Фестивал “Есенни музикални дни”
• Концерт на групата Лаутари: Мачей Филипчук – цигулка, Збигнев Ловжил – пиано, Михал Жак – кларинет, флейти, Роберт Шивак – перкусии.
. Благоевград
8-12 октомври,
Регионален исторически музей
• Археологическа конференция “Издирване на археологични обекти. Постижения и перспективи”. 30 години българо-полска археологическа експедиция в област Благоевград.
. Русе
29 октомври
18 ч., Католическа енория “Св. Павел от кръста”, ул. “Епископ Босилков” 14
• Представяне на българския превод на книгата “Време без сбогуване - избрана поезия и проза” на отец Ян Твардовски (изд. Либра Скорп, 2007, Бургас),
. превод – Димитрина Лау-Буковска
. с участието на отец Луциан Бартковяк от Мисията на отците възкресенци, Денчо Михов – директор на издателството и редакторката Ивета Бенрей.
. До 5 октомври в Галерията на Института можете да видите фотоизложба от колекциите на Национален парк Татри.
4 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия ПИ
• Представяне на прозата на Анна Нашиловска – Институт за литературни изследвания на ПАН, и Инга Ивашув, Шчечински университет. Творчеството на писателките ще представят Магда Карабелова и Галя Симеонова-Конах. Откъси от прозата на Анна Нашиловска и Инга Ивашув ще прочете Надя Цончева.
4-5 октомври, четвъртък-петък
Хотел на БАН, бул. “Шипченски проход“ № 53
. Организатори: Институт за литература при БАН, Институт за литературни изследвания при ПАН, Полски институт в София
• Българо-полска конференция на тема: Жените в обществения дискурс на България и Полша – литература, изкуство, медии.
7 октомври, неделя
18 ч., НДК – Кино Люмиер,
Вход с покани – от 25 септември в Полския институт
• Концерт на групата Лаутари: Мачей Филипчук – цигулка, Збигнев Ловжил – пиано, Михал Жак – кларинет, флейти, Роберт Шивак – перкусии.
Eтно-джаз групата Лаутари съществува от 2000 г. и работи в гр. Познан. Музиката на Лаутари има модерно, етноджаз звучене, черпещо от музикалните традиции на Централна, Източна и Южна Европа и Кавказ. Фолклорните мотиви, изпълнявани на цигулка, пиано, кларнет и флейта благодарение на смелите аранжименти изграждат оригинална музика, в която традицията се среща със съвремието. Лаутари черпи вдъхновение от музиката и нагласата на циганските лаутари, виртуози и майстори на импровизацията, автори на “цигански джаз”. В музиката на Лаутари можем да усетим финеса на византийската музика, в нея са преплетени ориенталски мотиви, балкански ритми и славянска стихийност.
Групата е лауреат на следните конкурси:
. Фолклорна фонограма на 2002 г.
. Фестивал “Нова традиция”, 2001 г.
. Открита сцена на Фестивала Фолклорни Миколайки, 2000
8 октомври, понеделник
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
. Превод – Йоанна Попова, реж. Пламен Панев.
. Участват: Филип Трифонов, Малин Кръстев, Захари Бахаров, Герасим Георгиев, Добрин Досев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.
Билети в касата на Сатиричния театър
9 октомври, вторник
18 ч., Галерия на Полски институт
• Откриване на изложба плакат на Роман Каларус и графика на Йоанна Пех.
Роман Каларус – един от най-добрите полски плакатисти, художник, рисувач, дизайнер. Преподава визуални изкуства в Художествената академия в Катовице. От 1977 г. излага свои работи в музеи и галерии, участва в международни конкурси. Два пъти е лауреат на Гран При на Биеналето на полския плакат. Съавтор на стенописите в църкви в Шльонск – в Тихи и Катовице, автор на плаката за 10 Национален конгрес на Солидарност. Плакатите му са представяни на ок. 300 изложби в цял свят. Каларус е спечелил множество награди и отличия. Негови работи се намират в музеи, национални и чуждестранни колекции. Преподава на студентите от 4 и 5 година на Художествената академия в Катовице.
. 5-7 октомври – участие на Роман Каларус в работата на журито на V Международно Триенале на сценичния плакат 2007 в София.
Йоанна Пех е завършила графика в Художествената академия в Краков. Занимава се с графика (линогравюра), живопис, илюстрация. Педагог в Института за изкуство на чешинския филиал на Силезийския университет в Катовице. Стипендиантка на министъра на културата и изкуството на Полша през 1998 г. Има над 10 самостоятелни изложби, участвала е в много общи художествени изложби в Полша и чужбина.
Изложбата продължава до 25 октомври
11 октомври, четвъртък
15 ч., Кинозала на НАТФИЗ
Ежемесечни прожекции на полски филми за студентите
• Съдия-изпълнител – реж. Феликс Фалк (93 мин.), с надписи
. Награди: в т.ч. 2005 – Феликс Фалк Гдиня (до 1986 Гданск) – Фестивал на полското кино-Гран При "Златни лъвове”; 2005 - Гдиня (до 1986 Гданск) – Фестивал на полското кино – награда за сценарий. 2005 – Анджей Хира Гдиня (до 1986 Гданск) - Фестивал на полското кино – награда за главна мъжка роля.
48 часа от живота на съдебен изпълнител, който безмилостно събира дългове. Всемогъщ, безогледен и арогантен към жертвите си, под влияние на драматични събития той се опитва да поправи причиненото зло. За съжаление тази негова невнимателна крачка е използвана от враговете му. Тези, на които той иска да компенсира причиненото зло, дори не се опитват да го защитят.
11 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на Полски институт
• Разводи няма да има – реж. Йежи Ставински (1964, 95 мин.), с превод
Филмът се състои от три новели, а всяка една от тях разказва за влюбени двойки, желаещи да се обвържат с брак. Трупащите се пред тях препятствия често са трудни за преодоляване. Ироничен поглед към младежите от първата половина на 60-те години, изпълнен с голяма симпатия.
15 октомври, понеделник
18 ч., Руски културно-информационен център, ул. Шипка 34
. Съвместно с Руския културно-информационен център
10 години от смъртта на Булат Окуджава
• Песни на Булат Окуджава изпълняват Данута Блажейчик и джазпианистът Анджей Ягоджински.
. Водещ – Марек Височински
. Данута Блажейчик за 18 години на сцената си е спечелила името на артистка, обичана и ценена както от слушателите, така и от музикалната критика. Тя е високо ценена заради небаналния си репертоар, за прекрасните изпълнителски качества, специфичния тембър и изключителната си музикалност. Работила е с Марила Родович и много други полски джазмузиканти и оркестри: "Big Warsaw Band", "Alex Band" и др. Участва в полските версии на три мюзикъла: "Ain't Misbehavin", "Nunsense" и "FAME". Напоследък все по-често се появява в телевизионни и радиопрограми. Изнася много концерти и има прекрасен контакт с публиката, благодарение на което оставя трайна диря в сърцата им.
. Анджей Ягоджински е завършил Варшавската консерватория в класа по валдхорн. Първата си група създава през 1977 г., за да съпровожда изпълненията на Анета Ластик. През 1979 г. печели първата индивидуална награда на фестивала “Златно ренде” във Варшава, а групата му – първа награда за група.
С годините Анджей Ягоджински се превръща във великолепен музикант, чиято способност да се приспособява към звученето и стилистиката на групата му позволява да свири в стилистично много различни формации. Много често е канен да свири с други музиканти. Голям успех за музиканта се оказва идеята му за джазова интерпретация на творбите на Шопен. Албумът, който записва, се превръща в истински успех (отличен с наградата на полската музикална индустрия Фридерик 94). Свирил е с най-известните полски джазмени – Збигнев Намисловски, квартета на Януш Муняк, квартета на Ян Пташин Врублевски.
. Марек Височински е историк по образование. Занимава се с организиране на концерти – автор е на цикъла концерти “Музика върху водата”, който продължава да реализира. Основоположник на Францискански културен център. Понастоящем е директор на Бюро за промоция на културата в Гданск.
18 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на Полски институт
. Съвместно със Сдружение “Международен фестивал на планинарския филм” и Националния музей на планинарството
• Вечер, посветена на 40 години от първото българско изкачване на 7-хилядник – пик Ленин в Памир (7134 м). Прожекция на филма “На края на света” (30 мин.)
21 октомври, неделя
19 ч., Сатиричен театър, сцена “Щастливеца”, ул. “Стефан Караджа” 26
• Спектакъл на „Teстостерон” на Анджей Сарамонович
. Превод – Йоанна Попова, реж. Пламен Панев.
. Участват: Филип Трифонов, Малин Кръстев, Захари Бахаров, Герасим Георгиев, Добрин Досев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.
Билети в касата на Сатиричния театър
24 октомври, сряда
18 ч., Галерия на ПИ
50-то издание на фестивала Варшавска есен
• Вечер, посветена на изтъкнатия български композитор Лазар Николов, многократен участник във фестивала,
. с участието на съпругата Анна Николова, Стела Димитрова-Майсторова и диригентката Росица Баталова
. Фестивалът “Варшавска есен” е най-големият в Полша фестивал за съвременна музика с ранг на международна проява. Това е фестивал с богати традиции, учреден през 1956 година по инициатива на двама композитори – Тадеуш Баирд и Кажимеж Сероцки. През първите години негова основна идея е противопоставянето на идеологията на соцреализма, наваксване на изоставането след годините на прекъсване на връзките със световната култура и представяне на национални творби. “Варшавска есен” дава възможност за свободен творчески изказ и запознаване с нови насоки в изкуството. По време на концертите са изпълнявани творби на изтъкнати композитори, в т.ч. и на тогавашните авангардисти – Пиер Булез, Луиджи Ноно, Бруно Мадерни и Джон Кейдж. Фестивалът във Варшава е своеобразен анклав в страните от съветския блок - тук се срещат изтокът и западът, тук се формира високо ценената в света полска композиторска школа, тук започват кариерите на изключителни творци отвъд източната граница на Полша, които не могат да говорят открито в родината си.
. Лазар Николов (1922-2006) – пианист, композитор и педагог. Завършва Музикалната академия в София, в която по-късно дълги години работи като професор. Един от първите български композитори, прилагащи нови техники (сериална музика). По-важни творби: 6 симфонии, концерт за струнен оркестър, 2 концерта за пиано, 1 концерт за цигулка, сонати за пиано и други инструменти, 2 oпери: „Прикованият Прометей”, „Чичовци” по романа на Иван Вазов, камерна, театрална и филмова музика. В продължение на 7 години Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Изпълнения в Полша: Концерт за струнен оркестър – Katowice, диригент Константин Илиев.
. Стела Димитрова-Майсторова - професор, завеждащ Клавирната катедра в НМА "П. Владигеров". Носител на многобройни и престижни награди от наши и международни конкурси. Концертира в почти всички европейски страни, в Русия и в Египет. Осъществява повече от 160 премиери в България на произведения от водещи композитори на XX век.
Основател и артистичен директор на международния фестивал за съвременна клавирна музика PIANISSIMO.
25 октомври, четвъртък
18 ч., Галерия на ПИ
• Палимпсест – реж. Конрад Неволски (2006, 80 мин.), с превод
Награди: 2006 - РивърРън (MФФ) - награда за изключителни технически постижения; 2006 - Гдиня (до 1986 Гданск) (Фестивал на полското игрално кино) - награда за операторско майсторство.
Герой на филма е Марек – полицейски инспектор, човек на прага на психическото унищожение, който се опитва да разреши сложна криминална история.
28 октомври, неделя
28 октомври - Международен ден на анимацията
. Съвместно с Българска Национална Филмотека
16 ч., Kино Одеон
• Преглед на полската анимация – прожекция на филми на най-добрите полски творци
18 ч., Kино Одеон
Откриване на прегледа – Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
29 октомври, понеделник
15 ч., Кинозала на НАТФИЗ
• Преглед на полската анимация - лекция на Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
30 октомври, вторник
10 ч., Нов български университет
• Преглед на полската анимация - лекция на Йежи Армата, филмов критик
• Прожекция на филми на най-добрите полски творци
29 октомври, понеделник
18 ч., Галерия на Полския институт
• Откриване на изложба на сценографски проекти за пиеси на Станислав Игнаци Виткевич на студенти от Художествената академия в София с ръководител проф. Красимир Вълканов.
. Барбара Олшевска-Григоров, театровед, ще представи творчеството на Станислав Игнаци Виткевич.
. Проф. Красимир Вълканов е завършил сценография през 1975 г. в София при проф. Асен Стойчев. През 1977 г. завършва сценография в Художествената академия във Варшава (диплома с отличие) под ръководството на проф. Юзеф Шайна. Лауреат на много чужди и национални награди за сценография и костюми. Работи в областта на драматичния театър, киното и операта. През последните години се занимава с компютърна анимация и приложението й в театъра, телевизията и рекламата.
◊ ПРОЯВИ ИЗВЪН СОФИЯ
. Димитровград
5 октомври, 18 ч.,
Драматичен театър “Апостол Карамитев”
Съвместно с Община Димитровград
Фестивал “Есенни музикални дни”
• Концерт на групата Лаутари: Мачей Филипчук – цигулка, Збигнев Ловжил – пиано, Михал Жак – кларинет, флейти, Роберт Шивак – перкусии.
. Благоевград
8-12 октомври,
Регионален исторически музей
• Археологическа конференция “Издирване на археологични обекти. Постижения и перспективи”. 30 години българо-полска археологическа експедиция в област Благоевград.
. Русе
29 октомври
18 ч., Католическа енория “Св. Павел от кръста”, ул. “Епископ Босилков” 14
• Представяне на българския превод на книгата “Време без сбогуване - избрана поезия и проза” на отец Ян Твардовски (изд. Либра Скорп, 2007, Бургас),
. превод – Димитрина Лау-Буковска
. с участието на отец Луциан Бартковяк от Мисията на отците възкресенци, Денчо Михов – директор на издателството и редакторката Ивета Бенрей.
Автор:
Полски институт - София
Публикация:
02.10.2007 г. 17:12
Посетено:
798
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/12/news/4577-mesechna-programa-na-polskiya-institut-v-sofiya