Календар
Във Варна предпремиера на операта „Силата на съдбата” и премиера на мюзикъла „Ани”
Майски ориентири за почитатели на Варненската опера
◊ АКЦЕНТИ В ПРОГРАМАТА
Най-важният акцент в майската програма на Държавна опера Варна безспорно е предремиерата на 13 и 14 май 2016 г. на операта „Силата на съдбата” от Джузепе Верди. Премиерата е предвидена за 13 август на Опера в Летния театър. Третата поред варненска постановка на тази творба е дело на главния диригент на Варненския оперен театър Светослав Борисов и режисьора Деян Прошев, директор на Македонската национална опера и балет. Сценография Живойн Траянович, художник по костюмите Кина Петрова, диригент на хора Стефан Бояджиев. В ролите: Гео Чобанов, Петър Петров, Линка Стоянова, Венцеслав Анастасов, Пламен Димитров, Свилен Николов, Валерий Георгиев, Евгений Станимиров, Деян Вачков и др.
Франческо Мария Пиаве написва либретото върху испанската драма „Дон Алваро или силата на съдбата” от 1835 г. на Анхел де Сааведра, като използва и сцени от „Лагера на Валенщайн” на Фридрих Шилер. Действието, което се разгръща в Испания и Италия от средата на ХVІІІ век, представя трагичната любов между испанската благородничка Дона Леонора и потомъка на древните инки, метиса Дон Алваро. Изпълнена с недоразумения, преследвания и невероятни превъплъщения, операта пресъздава драматичните последици на омразата, жестокостта и желанието за мъст. Те олицетворяват силата на съдбата - злото, пред което любовта се оказва безсилна. Любопитен е фактът, че световната премиера през 1862 г. се е състояла не в Италия, а в Санкт Петербург. Верди очевидно не e бил доволен от постигнатото, защото преработил творбата си и през 1869 г. публиката в Миланската скала аплодирала премиерата на „Силата на съдбата” в нейната окончателна редакция.
На още две знакови заглавия от наследството на Верди могат да разчитат почитателите на оперното изкуство през май – „Трубадур” с диригент Вилиана Вълчева и Венцеслав Анастасов в главната роля на 17 май и „Набуко” с диригент Борислав Иванов и Пламен Димитров в главната роля на 20 май.
Най-хубавите истории разказват притчите, затова изкуството често ги преразказва със свои художествени средства. Така е и с мюзикъла на А. Л. Уебър по текст на Тим Райс „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха”. След бравурната априлска премиера мюзикълът ще се играе за втори път във Варна на 5 май. Красивият разказ за умението да прощаваш ще оживее на сцената, в подчертано съвременния режисьорски прочит на майстора в този жанр, проф. Светозар Донев. В постановъчния екип с него си партнират известни творци като диригента Страцимир Павлов, хореографа Светлин Ивелинов и художника Иван Токаджиев.
„Както в библейската притча, така и в мюзикъла, Йосиф е олицетворение на добротата и чистотата. Точно заради тези си добродетели, той става жертва на завистта и алчността. Братята му го продават в робство, но той им прощава. Символично е, е че премиерата на този прекрасен мюзикъл излиза точно по Великден. Трябва да се научим да прощаваме на враговете си и да се стараем да бъдем по-добри, колкото и да ни е трудно понякога”, в това вижда посланието на „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха” тенорът Борис Луков, който ще пресъздаде образа на Йосиф. В ролята на Разказвачката ще дебютира Вяра Железова.
Оперният май изненадва с още два мюзикъла. На 16 май Варненската детско-юношеска опера с художествен ръководител Ганчо Ганчев ще поднесе своя мюзикъл за най-малките „Мечо Пух”, а за 30 май младите таланти подготвят премиера на прочутия мюзикъл „Ани”. Сюжетът е адаптация върху поредицата от вестникарски комикси "Малкото сираче Ани", започнала през 90-те години на миналия век и спряна чак през 2010 г. Първата постановка датира от 1977 г., а оригиналният филм мюзикъл "Ани" на Джон Хюстън излиза по екраните през 1982 г. От тогава досега „Ани” се сдобива с още много сценични и филмови версии.
Любителите на оперетата също не са забравени. Те ще могат да видят двете популярни заглавия „Царицата на чардаша” от Имре Калман на 4 май и „Българи от старо време” от Асен Карастоянов на 10 и 18 май. И двете постановки въодушевяват с вложената любов към този жанр както от режисьора Николай Априлов, така и от всички участници. Оригиналните режисьорски хрумвания и многобройните закачливи препратки към съвременността, характерни за стила на Николай Априлов, обогатяват оперетното преживяване, което направлява с диригентската си палка Стефан Бояджиев.
А на сватбата на Лиляна и Павлин в „Българи от старо време” съвсем истинско хоро ще завихрят на сцената танцьорите от фолклорния ансамбъл „Одесос” при МВР Варна. Събитие патриотично и препоръчително за българи :)
Две издания ще има Музикалното соаре, което вече се превърна в запазена марка на артист-хористите от Държавна опера Варна. На 8 май от 17.30 и на 29 май от 16 часа, във фоайето на първи балкон, Основна сцена, те ще поднесат новата си програма, със съпровод на пиано от Жанета Бенун и Софи Чифчиян. Програмата, която включва арии и ансамбли от български композитори, е посветена, разбира се, на Празника на българската култура. В навечерието на 24 май Хорът на Държавна опера Варна, заслужил многократно високи оценки от българската и чуждестранна критика, се надява номинацията за най-високото отличие на нашия град да му донесе НАГРАДА ВАРНА 2016.
Последният майски ден е програмиран за балета „Жизел” и романтичната любов, която преминава отвъд живота. В авторския спектакъл на з.а. на Русия Сергей Бобров, главен балетмайстор на Варненския оперен театър, главните роли изпълняват Илияна Славова – Жизел, Павел Кирчев – Алберт, Юрика Аоки – Мирта и Мартин Чикалов – Алберт. Диригент на оркестъра Вилиана Вълчева.
* * *
Ръководството си запазва правото на промени в програмата.