Календар
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Празници ще бележат културата на древните траки през септември
Казанлък - домакин на серия културни прояви
На 25 септември 2005 г. в Казанлък ще се проведе научна конференция, на която ще бъдат обсъдени високите научни открития от последните години в Долината на тракийските царе. С научни доклади в конференцията ще вземат участие д-р Георги Китов, ръководител на експедиция ТЕМП и известните траколози проф. Александър Фол, проф. Иван Маразов, ст.н.с. Мария Чичекова, ст.н.с. Христо Бонев, Валерия Фол и други учени.
Най-вероятно за почетен председател на научния форум ще бъде поканен президентът Георги Първанов, който също е историк по образование и не крие симпатиите си към откритията на д-р Китов, съобщи кметът на Казанлък Стефан Дамянов.
Освен сериозният научен форум очаква се и изключително богата фолклорна програма с участието на ансамбъл “Филип Кутев”.
Специален спектакъл по стихове на поета Радко Радков предвиждат от читалище “Искра”. В основата на спектакъла ще легнат стиховете от книгата на Радко Радков “Сонети за Казанлъшката гробница”. “Писал съм ги много отдавна, но древната тракийска култура лежи на сърцето ми.” – казва поетът, който е два пъти (1983, 2004) кавалер на Наполеоновата награда “Солензара”. Вторият път, през 2004 г. той е удостоен за стихосбирката си “Всенародно бдение за Апостола”. Вероятно като герой в спектакъла ще влезе и образът на още един известен тракийски певец, който е живял в земите южно от Балкана – Тамирис. Надявам се да се получи един зрелищен спектакъл в рамките на 30-40 минути, в който ще има колесници и войни, прогнозира още авторът на “Византийски запеви”, “Теофано”, “Балдуин Фландърски” и “Царски сонети за любовта”.
Средствата за културната програма са 22 хил. евро, които осигурява японската агенция “Jaika”. Общо 3,700 млн. лв. са осигурени досега за социализирането на Долината на тракийските царе. До края на есента ще бъдат прокарани пътища, В и К и ел. инсталации до почти всички по-интересни могили в региона. Ще бъде изграден голям паркинг, както и Информационен център. Поне за още 2 млн. лв. ще настоява общинското ръководство пред държавата, които ще бъдат усвоени във втория етап на проекта по социализиране на гробниците. В периода 2006-2007 г. се предвижда в района на могилата Крън – 2 да бъде “изваден на бял свят” древният тракийски град “Севтополис”, който днес се намира под водите на язовир “Копринка”. На общински терен от 55 дка ще бъде направен макет на древния град в мащаб 1:1 и той ще се превърне в още една атракция за туристите, които искат да се запознаят с тайните на древността.
Автор:
Веселин Стоянов
Публикация:
25.11.2005 г. 11:35