Празници / фестивали

Международен видео арт фестивал "Видеохолика" 2009

Второ издание, Варна, 4-13 август 2009

Международен видео арт фестивал "Видеохолика" 2009


◊ СЪБИТИЕТО

Вторият Международен видео арт фестивал "Видеохолика" 2009 ще се състои от 3 до 14 август 2009 във Варна.

"Видеохолика" 2009 ще премине под мотото Патица по пекински или Видео по време на криза

Фестивалът ще се проведе в Археологически музей - Варна, и Куклен театър - Варна.

"Видеохолика" 2009 се осъществява с подкрепата на Община Варна, Фондация "Август в изкуството", Археологически музей - Варна, Куклен театър – Варна и с медийната подкрепа на списание "Inside".


◊ ПОВЕЧЕ ЗА ФЕСТИВАЛА

За "Видеохолика" 2009 бяха получени 344 творби от 138 художници от 31 страни.

Селекцията на "Видеохолика" 2009, направена от Валери Чакалов, Цветан Кръстев, Георги Кръстев, Виктор Петков и Нено Белчев, и включва 89 видео арт творби на 71 автори от Австрия, Австралия, Англия, Бразилия, Босна и Херцеговина, България, Германия, Гърция, Дания, Испания, Италия, Канада, Кипър, Македония, Перу, Полша, Португалия, Русия, САЩ, Словакия, Словения, Сърбия, Тайван, Тунис, Финландия, Франция, Холандия, Чили, Швеция, Южна Корея, Япония.

Освен видео арт прожекциите, тази година "Видеохолика" ще представи следните чуждестранни арт инициативи и организации: Фестивал за анимационно кино Tricky Women (Виена, Австрия); S–AIR (Сапоро, Япония); Италиански видео арт дистрибутор VisualContainer (Милано, Италия) и Фестивал за съвременно изкуство NoPassWord №0 (Генуа, Италия).


◊ ПРОГРАМАТА НА "ВИДЕОХОЛИКА" 2009

4 август 2009 – 21:00 часа
Археологически музей - Вътрешен двор

1. Газелле Самизай, САЩ – „Това ще е последно” – 2009 – 05:00
2. Серджо Круз, Португалия – „Екзотика” – 2009 – 05:00
3. Драгана Песич, Сърбия / Германия – „Големия лакомник” – 2009 – 03:03
4. Йонас Нилсон, Швеция – „Изборът” – 2009 – 02:15
5. Йонас Нилсон, Швеция – „Просто като всяка друга утрин” – 2007 – 01:12
6. Куаис Ал–Синди, САЩ – „Пътници” – 2008 – 02:44
7. Хенри Гуазда, САЩ – „Клаудия и Пол 07:04 a.m.” – 2008 – 00:49
8. Гуидо Салвини, Италия – „Мощен текст” – 2009 – 02:24
9. Джовани Белавиа, Италия – „Мозъчна атака” – 2009 – 02:00
10. Исмаил Бахри, Тунис / Франция – „Резонанси” – 2008 – 07:00
11. Мит Борас, Испания – “Deafland” – 2008 – 04:00
12. Ник Шифлет, САЩ – „Морзов код” – 2009 – 01:26
13. Камен Стоянов, България / Австрия – “Artzone – Timezone” – 2009 – 03:41
14. Естер Джонсън, Англия – „Етюд върху светлина и форма” – 2008 – 01:00
15. Константинос – Антониос Каутос, Гърция / Германия – “Life Circle Live Circus Life” – 2005/2007 – 05:29
16. Андреа Кустич, Хърватска – „Ти не си от значение!” – 2009 – 05:45
17. Барбара Агресте, Италия – „Дъжд” – 2006 – 05:40
18. Патриция Монзани, Италия – “Stadt – Fisch” – 2006 – 05:00
19. Ярон Лапид, Израел / Англия – „ Новата нула” – 2009 – 03:18
20. Лиа Чавез, САЩ / Англия – „Навлизане” – 2006 – 04:19
21. Мария Бучнер, Австралия – „Ричард” – 2004 – 03:28
22. Джули Спарсо, Дания – „Без название (Пътници)” – 2008 – 08:44


5 август 2009 – 21:00 часа
Куклен театър - Заден двор

Tricky Women фестивал за анимационно кино, Виена, Австрия
Наградени анимации 2007

1. Tricky Women 2007 Trailer, Alina Bliumis, USA - 2006, 0:30
2. Мия Хилтерстам / Сесилия Актис, Швеция – „Синьо, Карма и Тигър” – 2006 – 12:00
3. Паоя Потенкулам, Англия – „NAP” – 2006, 04:00
4. Михаела Копикова, Словакия – „Фатално дебел” – 2005, 05:36
5. Сабине Гросшип, Австрия – „Gugug” – 2006, 06:23
6. Клара Свантесон, Швеция – „Tillväxtsjukan / Radicalized” – 2006, 08:00
7. Мириям Мохаджер, Англия – „Момичето с късата коса” – 2006 – 03:04
8. Лаура Неувонен, Финландия – „Kutoja / The Last Knit” – 2005 – 06:39
9. Реджина Песоа, Португалия – „Една трагична история със щастлив край” – 2005 – 07:46


6 август 2009 – 19:00 часа
Археологически музей

Представяне на S–AIR Сапоро, Япония
Лектор: Мами Одай


7 август 2009 – 21:00 часа
Куклен театър - Заден двор

1. Ева Олсон, Швеция – „Лабиринтът” – 2009 – 03:41
2. Дейв Фарнхайм, Англия – „Бойна Рисунка 003” – 2009 – 01:33
3. Мариус Ленеует / Рокио Родригез, Испания – „…niland” – 2009 – 06:45
4. Мирка Майоросова, Словакия – „Lickerish” – 2008 – 01:04
5. Лукас Матейка, Словакия – „20м” – 2008 – 01:00
6. Милица Ракич, Сърбия – „Рапорт” – 2008 – 01:00
7. Кристин Болейски, Германия – „Рисунка с планинска вода” – 2009 – 06:12
8. Минсуп Сонг, Англия – „Хикикомори” – 2009 – 06:46
9. Йеонг Йоон Ан, Южна Корея / Холандия – „Химна на републиката” – 2009 – 04:58
10. Финда Озгунайдин, Германия – “Namus Belasi” – 2008 – 04:12
11. Гордон Гълшоу, Англия – „Slinky” – 2008 – 03:46
12. Янос Економу, Кипър – „Forest Loops” – 2007 – 01:25
13. Скот Киифър (My Name Is Scot) – “Дивата гъска” – 2009 – 03:06
14. Роналд Вегерер, Австрия – „Как да изчистим локва!” – 2008 – 01:44
15. Мартин Кохоут, Германия – „Лунна разходка” – 2008 – 02:20
16. Сал Купър, Австралия – „Втория кръг” – 2009 – 03:40
17. Щефан Риебел, Германия – „Без заглавие #44” – 2009 – 00:41
18. Инес Уикман, Франция – „Пейзаж с огледало” – 2006 – 07:00
19. Маслен и Мехра в сътрудничество с Риз Малсен, Англия – „Заличено” – 2009 – 03:18
20. Lemeh42, Италия – „Етюд върху човешка форма и човечност #01” – 2008 – 02:00
21. Кристиян Никалай, Канада – “ampli fly” – 2008 – 02:43
22. Ребека Палов, САЩ – „Капки мъгла” – 2009 – 02:54
23. Уей Минг Хо, Тайван – „Бягай, Нану, Бягай!” – 2008 – 05:50


9 август 2009 – 21:00 часа
Археологически музей - Вътрешен двор

1. Ангелина Вoскопулу, Гърция – „Копче” – 2009 – 04:35
2. Мария Карини, Италия – „Безнадеждно К” – 2007 – 06:00
3. Синди Рем, САЩ – „Преминаване” – 2008 – 05:15
4. Ренау Перин, Франция – „Ispaitche” – 2009 – 04:00
5. Ава Ланке, Германия – „Тишина” – 2008 – 03:13
6. Джудит Вандермаде, Холандия – „Едно” – 2007 – 03:40
7. Паола Вела, Перу – “the Shelling of Neon Lights” – 2009 – 04:00
8. Джъстин Рандолф Томпсън, Италия – „Маса” – 2009 – 04:10
9. Кира Жигалина, Русия / Англия – „Празно или опит да се рисува върху нищото” – 2008 - 05:30
10. Стуард Паунд, Англия – „Не пак ти!” – 2009 – 03:49
11. Джузепе ди Бела, Англия – „Лечение” – 2008/2009 – 06:21
12. Уин–Линг Чен, Тайван / Англия – „Gaze / Parents” – 2008 – 02:46
13. Джонатан Трейнър, Англия – „Възстановяването на Уолбрук” – 2008 – 03:00
14. Борис Елдагсен, Германия –„Умираща вдовица” – 2008 – 06:19
15. Джесика Аднан, Босна и Херцеговина – „Това тяло” – 2009 – 03:15
16. Роберт Валдек, Канада – „Неутрон и Черния Демон” – 2008 – 04:05
17. Елиза Елиаш, Чили – „Аз съм кучето, участвало в експеримента на Павлов” – 2009 – 01:49
18. Лари Кавений, САЩ – „Пеещата сервитьорка” – 2006 – 04:00
19. Улрике Мотес, Германия – „On Impermanence” – 2008 – 03:20
20. Анна Сиерадска–Кубаска, Полша – „Безкраен ТВ канал” – 2009 – 03:30


11 август 2009 – 19:00 часа
Археологически музей

Представяне на Visualcontainer, Милано, Италия
Лектори: Джорджо Фидели, Алесандра Арно

1. Рикардо Арена, Италия – “25.765” - 2008 -07:00
2. Алесандра Арно, Италия – „Спасете нашите души” – 2008 – 03:50
3. Силвия Кампореси, Италия – „Танцувай, танцувай, танцувай” – 2008
4. Лука Кристиан Мандер, Италия – “Eppursimuove” – 2009 – 03:40
5. Мария Корпорал, Италия – „Преминаване” – 2008 – 07:39


12 август 2009 – 19:00 часа
Археологически музей

Представяне на NoPassWord №0 фестивал за съвременно изкуство, Генуа, Италия
Лектор: Елеонора


13 август 2009 – 21:00 часа
Археологически музей - Вътрешен двор

1. Джон Дениюв, Франция – „Церебрално приключение” – 2008 – 04:00
2. Робин Уинъри, Англия – „Момчето, колелото и ябълката” – 2007 – 04:30
3. Надин Кийсер, Германия – „Срутих вчерашния монумент” – 2009 – 01:17
4. Флориан Давин, Франция – „Космос” – 2008 – 01:59
5. Мария Панайотова, България – „Без названия” – 2009 – 05:00
6. Гаел Джанау–Десрочес, Франция – „Добрите времена” – 2009 – 03:17
7. Кристина Божурска, Македония – „Полиптих” – 2008/2009 – 03:58
8. Сергей Пацкевич, Русия – „Непрекъснат дъжд” – 2008 – 03:13
9. Вирджине Фолопе, Франция – “J. F.’s Toybox” – 2004 – 05:50
10. Кика Николела, Бразилия – „Гола” – 2004 – 03:22
11. Андрю Салгадо, Англия/ Канада – „Къпещият се” – 2009 – 04:30
12. Алис Брадшоу, Англия – „Кафява хартия” – 2008 – 04:57
13. Мая Ходочек, Словения – “Escape with a Flaw” – 2008 – 01:00
14. Кейт Пелинг, Англия – “Whipped” – 2009 – 06:24
15. Джерард Фънк, Германия – “Streak” – 2008 – 02:33
16. Чарлз А. Гик, САЩ – „Цветя от устата” – 2009 – 04:43
17. Чарлз А. Гик, САЩ – „Ръка и облак” – 2009 – 07:00
18. Андреа Зърн, Хърватска – „Аз срещу себе си” – 2009 – 04:44
19. Ингер Алфнес, Холандия – „Упражнение №1” – 2008 – 04:44


Автор: Павлина Младенова
01.08.2009 г. 20:48
Посетено: 906
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/8301-mezhdunaroden-video-art-festival-videoholika-2009