Празници / фестивали

Театрален фестивал на Лятното училище за деца в риск, Широка лъка 2009

Темата на фестивала тази година е Индийски приказки

Театрален фестивал на Лятното училище за деца в риск, Широка лъка 2009


◊ СЪБИТИЕТО

Заключителният фестивал, с който официално приключва Лятното училище
, ще бъде на 18 юли 2009 от 14:00 ч. на открита сцена, създадена от артисти и деца. Индийските приказки са темата на седмото Лятно театрално училище за деца в риск в с. Широка лъка.

След завладяващата феерия по мотиви на японски приказки през 2008 г., седмото Лятно театрално училище продължава да запознава децата в риск от региона с далечни древни традиции и култури.

В петте творчески ателиета и двете тренингови, ще се срещнат около 70 деца на възраст между 6 и 15 години и 20 млади артисти от България и Холандия, селектирани от режисьорката Елена Панайотова, за да оживят индийски приказки, митове и легенди пред гостите на детския театрален фестивал на 18 юли в с. Широка лъка. Тази година в Лятното училище се включват и 6 деца от Дом за деца „Олга Скобелева” в Пловдив. Това е една от първите стъпки за разширяване на географския обхват на проекта с цел постепенно да се създаде национален Културен център за работа с деца в риск, с. Широка лъка.


◊ ПОВЕЧЕ ЗА ПРАЗНИКА

Артистите от ателиетата Танцови игри и Музикални игри, предварително запознали се в детайли с индийските културни традиции, обещават да подготвят колоритен и жизнерадостен спектакъл в стил Боливуд. През трите седмици на лятното училище децата репетират под звуците на автентични индийски инструменти, благодарение на присъединили се към творческия екип професионални музиканти. Маските се изработват под зоркото око на холандски гост, а куклите, които за първи път ще бъдат използвани по време на фестивалната програма, са дело на професионален екип от русенски кукловоди и режисьори.

За деня на самия фестивал в Широка лъка ще пристигне група от 20 английски ученици, които ще разкажат на българските малчугани как и до каква степен индийските традиции „оцветяват” традиционно консервативния живот на Острова. Очакват се и деца от други домове и училища от Девин, Смолян, Пловдив, Гоце Делчев, Панагюрище и Хасково.


◊ ПРОЕКТЪТ

Проектът, заради който в началото на година консултантската фирма ЛЛП България беше отличена като Инвеститор в обществото за 2008 по време на престижните Годишни награди за отговорен бизнес на ББЛФ, се реализира за седма поредна година в с. Широка лъка. Възникнал спонтанно в разговор между Адам Бейджър, собственик на ЛЛП Груп, и Елена Панайотова, основател на Фондация за култура “Ден Гри – Х” през 2003 г., той постепенно се утвърждава като успешен модел за сътрудничество между бизнеса, неправителствения сектор и образованието. Основната му цел е с помощта на изразните средства на театъра – слово, музика и танц, да се допринася за личностното развитие, изграждането на трайни социални умения, възпитанието в толерантност, креативност и дисциплина на деца, лишени от родителска грижа. Образователният модел на проекта е оценен от Агенцията за закрила на децата в Пловдив. През 2008 г. те се обръщат към организаторите с покана моделът да се репликира и в други домове в региона.

Елена Панайотова, режисьор на фестивала и ръководител на проекта, споделя: „Вярвам, че артистът е уникален агент на друга действителност, който може да идентифицира и провокира автентична комуникация с най-несигурните части на нашето общество. Екипът от артисти, които участват в проекта вече за седма поредна година, са убедени, че изкуството има силата да свързва, интегрира и осигурява за децата безопасно място, където те могат да разберат малко повече за себе си и за другите.”

Според Станислав Шиков, директор на ДДЛРГ „Катя Ванчева”, с. Широка Лъка: „Лятното театрално училище се утвърди като една добра традиция в живота на Дома, училището и населеното място. То оказва положително влияние както във възпитанието и израстването на децата, така и във формирането на високо съзнание, активност и отговорност у тях.”

Партньорите в проекта осъзнават, че децата, лишени от родителска грижа, освен непосредствените физиологични, в още по-голяма степен имат и духовни потребности. „Театърът” е далеч от децата на Широка лъка, затова Фондация "Ден-Гри Х" и ЛЛП България, с участието на самите деца, правят възможно за седма поредна година истински театър да се създава в сърцето на Родопите.


Автор:
Цветелина Гаврилова
Публикация:
15.07.2009 г. 17:31
Етикети:
Посетено:
1382
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/8249-teatralen-festival-na-lyatnoto-uchilishte-za-detsa-v-risk-shiroka-laka-2009