Празници / фестивали

Европейски фестивал на изкуствата – Русе

22–25 септември 2008

◊ СЪБИТИЕТО

Европейски фестивал на изкуствата – Русе 
Babel Europe Rousse

22–25 септември 2008

. „Фабрик Ефемерид”
. „Компани дьо Контекст” - Франция
. Сцена за европейска култура – Русе
. Проект и концепция: Александър Чобанов, Париж

С партньорството на:
. Министерството на културата на Република Франция
 – в рамките на диалога между културите в Европа – ЕС
. Регион Северна Нормандия, Франция
. Френския институт в София
. Министерството на външните работи на Република Франция
. Община Русе
. Община Гюргево - Румъния
. Посолството на Франция в България


ПРОГРАМАТА ЗА РУСЕ

22 септември, понеделник

18 часа – в Доходното здание
• Откриване на първото издание на фестивала
Посрещане на почетните гости – с подкрепата на Кметството на град Русе

19,30 часа – в Доходното здание
• „Zone Preocupee” – хореографски спектакъл на Силван Гру, Франция
Desdemone – драматичен спектакъл по Шекспир на театралната компания „Глоб”, Франция

21,30 часа – в Дома на културата
• Прожекция на  филмите „Консервфилм” (режисьор Златин Радев) и „Овчарско” (режисьор Христо Ковачев), наградени на фестивала в Клермон Феран, Франция

22,30 часа – Пред Общината
• Джазов концерт


23 септември, вторник

10 часа – в Общината
• Първа кръгла маса на тема: „Kултурните системи в Европа - трудности и проблеми”
С участието на:
. Жак Байон, директор на Националния център за театър на Франция,
. Робер Абирашед от Министерството на културата на Франция,
. Пол Табе, директор на Фондацията „Бомарше”,
. Жак Конор, директор на студиото при Комеди Франсез и вицепрезидент на Синдиката на режисьорите,
. проф. Васил Стефанов, театровед, директор на Националния театър „Иван Вазов”,
. Красимира Филипова, директор на Националния център за театър, София,
. Светлана Панчева, театрален критик и преводач на драматургия,
. Николае Скарлат, режисьор, директор на Националния театър” Йон Лука Караджале”, Букурещ,
. Огнян Стамболиев, литературен критик и преводач на драматургия
                 Модератор: Александър Чобанов, режисьор

13 часа - Пред Общината
• Представяне на програмата за деня и среща с Жан Клод Грюмберг и Пол Табе

15 часа – в Малката зала на Доходното здание
• Театър на маса – прочит на пиесата „Terre sainte” – „Свещената земя” - от Моамед Касими, Франция 
Режисура Жан Франсоа Преван, с участието на автора

16 часа - в Малката зала на Доходното здание
• „Tango tangage” - пиеса от Жан Мари Пием, Белгия – Режисура Патрик Вершьорен – в превод на Лилиана Плевнеш

17 часа – в Малката зала на Доходното здание
• „Vers toi Terre promise” – „Към Теб, Обетована земя” – пиеса от Жан Клод Грамберг 
Режисура на Александър Чобанов, с участието на автора.

18,30 часа – в зала „Русе”
• „Mаryse a minuit” - „Мариза в полунощ” – пиеса от Серж Валети, постановка Ален Куани, Франция,
с участието на Валери Пужол-Ге

19,30 часа - в  Камерната зала на Доходното здание
• Le complexe roumain – Румънският комплекс - пиеса от Михаела Михайлов, спектакъл на Националния театър, Букурещ, постановка на Александра Бадя, Франция

21,30 часа – в зала „Филхармония”
• 2 късометражни филма от фестивала в Клермон Феран, Франция, представени от Мари Пужол-Ге

22,30 часа – Пред Общината
• Концерт на Гюл дьо Боа, Франция - поп, рок и джаз


24 септември, сряда

10 часа – в Общината
• Втора кръгла маса „Културна Европа... Петото колело на каруцата?!”
С участието на:
. Доминик Долмийо, директор на Къщата на Европа и Изтока, Париж,
. Жан Франсоа Преван, директор на фестивала в Блай,
. Мустафа Ауар, директор на театър „Гар”, Франция,
. Моамед Касими, директор на Асоциация „Екритюр вагабонд”, Франция,
. Светлана Панчева, театрален критик и преводач,
. Пламен Панев, директор на театър „Сава Огнянов”, Русе,
. Александра Бадя, режисьор, Румъния - Франция,
. Жан Клод Сорел, директор на кинофестивала в Клермон Феран, Франция,
. Йордан Плевнеш, писател и дипломат, Македония.
                 Модератор: Патрик Вершьорен, Франция

13 часа – пред Общината
• Представяне на програмата за деня и среща с Робер Абирашед и Жак Байон

15 часа – в Малката зала на Доходното здание
• Прочит на „Оркестър Титаник” от Христо Бойчев
Режисура Мустафа Ауар, с участието на автора

16 часа - в Малката зала на Доходното здание
• Прочит на „Les silence des myrtilles” – „Мълчанието на боровинките” – пиеса от Яна Добрева, Режисура Жак Конор, с участието на авторката

17 часа – в Малката зала на Доходното здание
• Прочит на „Frontieres” – „Границата” – пиеса от Калин Илиев
Режисура Александър Чобанов, Франция, с участието на автора

18,30 часа - зала „Русе”
• Песенна вечер - премиера
Музика от:
. Клод Дебюси, Франция,
. Джордже Енеску, Румъния
. Панчо Владигеров, България
Стихове от Клеман Маро, Пол Верлен и Дора Габе

С участието на:
. Виолета Шаханова, сопран,
. Евгени Желязков, пиано
. Людмила Петрова, рецитатор

19,30 часа – в Голямата зала на Доходното здание
• „Kогато гръм удари...” от П. К. Яворов - спектакъл на Театър „Сълза и смях”, София 
Постановка на Милена Анева

21,30 часа – в зала „Филхармония”
• Прожекция на късометражни филми от фестивала в Клермон Феран, представени от Мари Пужол-Ге

22,30 часа – в залата на Военния клуб
• „Hotel du progres” – спектакъл по Пол Маргьорит и Октав Мирбо
Продукция на Театр Ефемерид, Руан,
адаптация и постановка на Патрик Вершьорен, Франция


25 септември, четвъртък

10 часа - в Доходното здание
• Среща-разговор  на участниците във фестивала

12 часа – пред Общината
• Среща с проф. Васил Стефанов, театровед, директор на Народния театър „Иван Вазов”, София и Николае Скарлат, режисьор, директор на Националния театър „Йон Лука Караджале”, Букурещ

12,30 часа – пред Общината
• Среща с Жан Клод Сорел, директор на кинофестивала в Клермон Феран и Мари Пужол-Ге

13 часа – пред Общината
• Представяне на програмата за деня и среща с Жан Франсоа Преван и Жак Конор

15 часа -  в Малката зала на Доходното здание
• Прочит на „Bтора сряда” от Маргарит Минков, България
Режисура Александър Чобанов

16 часа – в Малката зала на Доходното здание
• „Последният мъж, последната жена” от Йордан Плевнеш
Режисура Патрик Вершьорен, с участието на автора

17 часа – в Малката зала на Доходното здание
• Пътуване в Юникстан от Йетон Назираж, Косово
С участието на Доминик Долмийо и автора

18,30 часа – в зала „Русе”
• „Fuck you Eu.ro.pa” – пиеса от Николета Есиненко, Молдова
Постановка Александра Бадя, Румъния-Франция

18,30 часа – в залата Военния клуб
• Второ представление на спектакъла „Hотеl du progres” на Патрик Вершьорен

19 часа - в Камерната зала на Доходното здание
• „Kръстопът под наем” – пиеса от Орлин Дяков, постановка на автора,
с участието на трупата на Театър „Сава Огнянов”, Русе

19,30 часа - в Голямата зала на Доходното здание
• „Г-н Ибрахим и цветята на Корана” от Ерик-Еманюел Шмит,
постановка на Снежина Танковска, с участието на Мариус Донкин
Спектакъл на Народния театър „Иван Вазов”, София

21,30 часа – в зала „Филхармония”
• Прожекция на филми от фестивала в Клермон Феран, представени от Мари Пужол-Ге


Закриване на фестивала
22,30 часа – пред Общината

• Концерт на „Electric Brother” (техноджаз), Румъния

• Юбилейна изложба
Виолета Радкова, живопис и сценография
Галерия на „Борисова” 6


. Дирекцията на фестивала си запазва правото за промени в обявената програма.

. Всички прояви на фестивала са със свободен вход за публиката.



Директори на фестивала:
Александър Чобанов, Париж
Патрик Вершьорен, Руан

Сцена за европейска култура – Русе
Председател Людмила Петрова
Пресаташе Огнян Стамболиев
Главен художник Иван Попов
Зав.-екип преводачи Звезда Илчева
Зав.-технически служби Драган Цанков


Пресконференции:
. 15 септември, понеделник – 11 ч. в Доходното здание, Русе
. 22 септември, понеделник – 17 ч. в Доходното здание, Русе
Автор: Огнян Стамболиев
14.09.2008 г. 15:59
Посетено: 987
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/6438-evropeyski-festival-na-izkustvata-ruse