Празници / фестивали
Варненският театър учредява свой международен форум
Първо издание на Международния Черноморски Театрален Фестивал в края на септември 2025 година

Драматичен театър "Стоян Бъчваров" Варна учредява свой международен театрален форум
Първото издание на Международния Черноморски Театрален Фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември 2025 година. Фестивалната визия, дело на графичния дизайнер Славяна Иванова, подсказва с усмивка локацията на събитието със стилизирани изображения на риби, а фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето. В концепцията на фестивала е заложена идеята за творчески обмен на силни съвременни послания, пресъздадени с модерни изразни средства, в търсене на ярки и самостойни театрални езици, адекватни на критериите за високо качество в изкуството на XXI век.
Международният форум, в който са селектирани общо седем заглавия, ще открие премиерната постановка на Варненския драматичен театър „АЛМА МАЛЕР“ (24.09., Основна сцена), която се подготвя в колаборация с творци от РС Македония. Изтъкнатият драматург Сашо Димоски, който преди време създаде специално за варненските актьори танцово-театралния спектакъл „Свръхчовек“ по музиката на „Пролетно тайнство“ от Стравински и философията на Ницше, сега поднася, отново с варненско посвещение, своя драматургичен текст за Алма Малер – съпругата на композитора Густав Малер, една от най-възхитителните жени от края на XIX и началото на XX век, вдъхновявала големите творци на Виенския сецесион. Режисьорският прочит е дело на водещия режисьор от РС Македония с международно признание Деян Пройковски, който след НТ „Иван Вазов“ и ДТ Пловдив прави третата си българска постановка на сцената на ДТ „Стоян Бъчваров“.
„АЗ СЪМ ВЯТЪРЪТ“ от Юн Фосе (25.09., Сцена Филиал) е следващото фестивално заглавие, с което за втори път гостува във Варна световноизвестният режисьор от Румъния Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). След успешното участие на първата му българска постановка „КАКТО ВИ ХАРЕСВА“ от Шекспир в МТФ „Interferences” в Румъния и МТФ „Варненско лято“, сега Габор Томпа води във Варна екипа на Националния унгарски театър в Клуж-Напока. Спектакълът, разказвайки за двама души в екстремна ситуация, третира фундаментални житейски въпроси и демонстрира силата на любовта.
МТ „Николай Бинев“ участва с постановката на Яна Титова „ЛИСАБОН“ от Захари Карабашлиев, наградена с АСКЕЕР 2025 в категория „Съвременна българска драматургия“ (26.09., Сцена Филиал). В пиесата са вплетени теми за свободата, идентичността и невъзможността за излизане от собствените ни затвори.
ДТ „Никола Вапцаров“ - Благоевград се представя с „ЖЕНИТБА“ от Гогол, постановка на Ростислав Георгиев, удостоен с Награда АСКЕЕР 2025 в категория “Изгряваща звезда” (26.09., Основна сцена).
„СЛЕД ДЪЖДА“ на италианската асоциация Ariateatro (27.09., Сцена Филиал) е авторски спектакъл на Аида Талиенте и Киара Бенедети за близостта между две сестри, смъртта на едната и екзистенциалната празнота, с която другата трябва да живее. В тази интимна територия въвежда цитат от Хорхе Луис Борхес: „Не знаеш дали това е пътуване... Не знаеш дали има смисъл. В определени моменти смисълът няма значение. Стойност имат само взаимоотношенията."
Същата тема, но вече в обществено-политически контекст, занимава и „ПРАЗЕН ГРАД“ на Деян Дуковски от РС Македония, постановка на Ахмет Исмаил в Yalta Art Room (28.09., Сцена Филиал). Спектакълът на бележития драматург разглежда с болезнена самоирония последните няколко часа от живота на двама братя, които озовали се на срещуположни страни по време на югославските войни, осъзнават, че са станали жертва на политическо безумие в свят, който все повече губи изначалния си смисъл.
Изтъкнатият режисьор и театрален педагог проф. Пламен Марков, поставил едни от най-търсените заглавия в репертоара на ДТ „Стоян Бъчваров“, чиито възпитаници са и мнозина от актьорите в трупата, е поканен да проведе Ателие по актьорско майсторство и режисура за драматичен театър с млади таланти (26.09., 13.00-17.00, Сцена Ротонда). Писателката и драматург Теа Денолюбова ще води Творческо ателие „Писането, което оживява на сцена“ (25.09, 14:00 – 17:00, Сцена Ротонда).
Изложба „100 години Георги Парцалев“, премиера на книгата „Георги Парцалев. Хамлет от град Левски“ от Георги Тошев, фотографска изложба „Театрален плакат“ на актьора и фотограф Симеон Лютаков, изложба живопис и акварел „Морски сезони“ на Венелин Миланов от Художественото ателие на Варненския театър, огнено шоу на Юлиян Димитров, концерт на Милица Гладнишка и групата ѝ „Лисицата и котараците“ и други изненади са предвидени в богатата програма, съпътстваща МЧТФ „Театърът се вълнува“ – Варна 2025.