Празници / фестивали

"Доньо Донев и неговите веселяци" посрещат на фестивала „Лято, кукли и приятели“

Афишът на Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели 2025”, организиран от Куклен театър ВЕСЕЛ, включва нови безплатни събития.

„Доньо Донев и неговите веселяци“ посрещат на фестивала „Лято, кукли и приятели“  

Афишът на Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели 2025”, организиран от Куклен театър ВЕСЕЛ, реализиран с финансовата подкрепа на Община Велико Търново в партньорство с Художествена галерия „Борис Денев“, включва нови безплатни събития.                   

Фестивалът представя на 11 юли, петък, в 17:00 часа в зала 1 на Художествената галерия „Борис Денев” във Велико Търново втория спектакъл от програмата за бебета. Представлението за най-най-малките и техните родители „Къщичка край езерото“ е на Театър „Арт Ленд“ от София. Спектакълът е емоционално преживяване за сетивата: музика, музикални инструменти, аромати, материи, цветове и форми, съобразени с детското развитие от 0 до 3 години. Преживяването за бебета е с музика, съчетана с хармонична визия, минималистичен сюжет от ежедневието на обитателите в езерото и кръговрата на живота. Постановката, сценографията и куклите са на Мария Банова. Оригиналната музика е композирана от Валерия Крачунова-Попова. В спектакъла участват Яница Халачева и Йоан Попов.

Отново на 11 юли, но в 20:00 часа, е участието на столичния театър ДАР с представлението „Маша и Мечока“ на сцена „Арт лято“ до Художествената галерия „Борис Денев” в парка „Асеневци“ във Велико Търново. Популярната история е реализирана от творческия екип: режисьор Мирослав Стоилов, сценограф Елена Цонкова и актьори Ива Стоянoва и Илияз Иляз.            

Летният куклен фестивал  продължава на 12 юли, събота, в 11:00 часа на сцена „Арт лято“ с „Хензел и Гретел“ – заглавие от афиша на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ от Плевен. Постановката е на Иван Жунтовски, сценографията и куклите – на Диляна Асенова, а музиката – на Цветослав Тошев. Атрактивният спектакъл се представя от Иван-Александър Дойчев, Мариела Богданова, Мария Рушанова и Николай Стойчев.                                                                                                

Последното събитие от седмицата е в традициите на Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели”. Дългоочакваното откриване на експонираната в зала 3 на Художествена галерия „Борис Денев“ изложба „Доньо Донев и неговите веселяци“ е в предстоящата събота в 12:00. Интересът към изложените оригинални рисунки и карикатури на художника, аниматор и режисьор Доньо Донев продължава в годините.  Анимационната поредица „Тримата глупаци“ се превръща в творческа емблема на живота му. Наричат лентата му визитка на българската анимация по света. Доньо Донев е носител на награди от международни фестивали за анимационни филми в Мамая (Румъния), в Хихон (Испания), Барселона (Испания), в Техеран (Иран), в Оберхаузен и Лайпциг (Германия) и много др. Удостоен е със званието „Заслужил артист“ (1972), „Народен артист“ (1986), с Голямата награда на СБФД за цялостно творчество (1989). Награден е с орден „Народна република България“ (1989). Носител е на орден „Стара планина“ – първа степен (2000).

          Международният театрален фестивал „Лято, кукли и приятели 2025” е част от календара на културните събития на Община Велико Търново. Входът е свободен. При дъждовно време представленията ще се играят в театралния салон на Народно читалище „Искра–1896“. За информация – 0878 790 549.

 

 

Автор:
Веселин Василев
Публикация:
10.07.2025 г. 14:47
Етикети:
безплатни събитияВелико ТърновоКуклен театър ВЕСЕЛМеждународен театрален фестивал
изложба „Доньо Донев и неговите веселяци“
„Лято кукли и приятели 2025”
Посетено:
287
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/41639-donyo-donev-i-negovite-veselyatsi-posreshtat-na-festivala-lyato-kukli-i-priyateli