Празници / фестивали

Фестивалът „Наука, изкуство и култура“ се провежда за първи път в рамките на Софийския международен панаир на книгата

На 14 и 15 декември посетителите на НДК ще имат възможност да се запознаят с интересната програма от дискусии и представяния на книги от пет тематични категории - история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология

Фестивалът „Наука, изкуство и култура“ се провежда за първи път в рамките на Софийския международен панаир на книгата

Фестивалът „Наука, изкуство и култура“ се провежда за първи път в рамките на Софийския международен панаир на книгата

Фестивалът за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“ за първи път ще се проведе в рамките на 51-вия Софийски международен панаир на книгата, традиционно организиран от Асоциация „Българска книга“. На 14 и 15 декември посетителите на НДК ще имат възможността да се запознаят с интересната програма от дискусии и представяния на книги от пет тематични категории - история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология.

Програмата на фестивала предлага разнообразие от теми. На 14 декември, събота, събитието започва в 15:00 часа с панел, посветен на себепознанието. Сред акцентите са книгите „Пробитите граници“ на Петър Кралев и издателство „Потайниче“, както и „В света на гладните духове: Близки срещи със зависимостта“, „Разпилян ум“, „Когато тялото казва НЕ“ и „Митът за нормалното“ – дело на Габор Матè и издателство „Кибеа“, като модератор на дискусията ще бъде Савина Дилова. 

От 17:00 часа фокусът се измества към историята, където ще бъдат представени заглавия като „Произходът на прабългарите“ от Тодор Чобанов (изд. „Българска история“), „Стопанска България 1879–2008“ на Пенчо Пенчев (изд. “Ерго”) и „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание“ на Веселин Янчев (Университетско издателство „Св. Климент Охридски“). Тази сесия ще бъде водена от доц. Петър Стоянович.

На следващия ден, 15 декември, фестивалът продължава в 10:00 часа с панел, посветен на изкуствознанието. Сред ключовите издания са „Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров“ на Ромео Попилиев и издателство „Знаци“, „Весталка на операта“ от Ангел Антонов на издателство „Гея-Либрис“ и „Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)“ на Петър Денчев и „Жанет 45“, с модератор Мария Василева. 

От 12:00 часа вниманието преминава към етнологията, където ще бъдат обсъдени книги като „Самодивата в българския фолклор“ на Стефана Йорова, „Антични следи в магическите обреди от българските земи“ на Георги Мишев (изд. „Шамбала“) и „Лечители и лечителски практики в началото на XII век“ на Виолета Коцева (Университетско издателство „Св. Климент Охридски“). Гостите на фестивала ще имат възможността да чуят повече и за „Пътища към устойчивостта“ от Атанаска Станчева на издателство „Ерове“ и „За християнския празник Богоявление и неговото отразяване в Калофер: история и съвременност“ от Живко Лефтеров с издателство „Нов български университет“. Този панел ще бъде модериран от Иглика Мишкова.

Заключителната сесия, посветена на културния туризъм, започва в 14:00 часа с участието на автори като Румен Стоичков („Броеница от гласове“ на изд. „Изток-Запад“), Димитър Тонин („Брезник и Брезнишко. Природни, културни и исторически забележителности“ на изд. „Шамбала“) и Виктор Топалов („Кварталът на писателите. Пътеводител на „Бохемска София“ на „Orange Books“), с модератор Ивелина Кючукова.

Фестивалът „Наука, изкуство и култура“ поставя финалния акцент в богатата програма на 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Входът за фестивала и панаира е свободен.

Очакваме ви в Националния дворец на културата на 14 и 15 декември!

 

Автор:
Организаторите
Публикация:
13.12.2024 г. 14:51
Посетено:
133
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/40423-festivalat-nauka-izkustvo-i-kultura-se-provezhda-za-parvi-pat-v-ramkite-na-sofiyskiya-mezhdunaroden-panair-na-knigata