Празници / фестивали
Първи ден на Литературен фестивал – Русе 2024, 17-о издание „ПОЛИЛОГ“
Фестивалът в Русе традиционно се провежда в началото на октомври (тази година от 1 до 12 октомври) в емблематичното пространство на Дом Канети
Организаторите са избрали нетрадиционното име „Полилог“ (POLYLOG) на Литературния фестивал, за да внушат тяхната идея за чуваемостта на полифонията от гласове, респективно на гледни точки, позиции, тези и становища.
Фестивалът в Русе традиционно се провежда в началото на октомври (тази година от 1 до 12 октомври) в емблематичното пространство на Дом Канети.
През първата вечер бяха представени романа „Възпявай градините“ на Павел Хюле, две любовни стихотворения на Индре Валантинайте и творби на Доротея Василева.
Павел Хюле е водещ полски прозаик, поет и драматург. Роден е на 19 септември 1957 г. в Гданск. Той завършва полска филология в тамошния университет, след което преподава и работи като журналист. Бил е секретар на Пресбюрото на независимия профсъюз „Солидарност“, директор на телевизионния център в Гданск и води редовна колонка в Gazeta Wyborcza. Пише малко (за двадесет години - три романа и три сборника с разкази), но всяка негова книга се превръща в истинско литературно събитие.
Най-значимият в творчеството му се смята дебютният му роман „Weiser Davidek“ (1987), който получава много възторжени отзиви. Преведен е на много езици (книгата е преведена на английски от Майкъл Кандел, приятел и преводач на Станислав Лем). Заснет е филм от Войчех Марчевски през 2001 г. Тази магично-реалистична история, както повечето от творбите на Павел Хюле, е изградена около темата за търсенето, с детективски елементи, но решението, въпреки цялата си привидна близост, призрачно се очертава отвъд обсега, илюстрирайки тезата за фундаменталната непознаваемост на света. Умира ненадейно през 2023 г.
В романа „Възпявай градините“ е представен светът преди Втората Световна война с неговите различни култури и многообразие на традиции и нрави. Това е творба за една прекрасна любов и едно жестоко престъпление по времето на фашизма. Преплетените сюжетни линии извеждат на преден план животът на Грета със съпруга й Ернест Теодор, кръстен на Е.Т.А. Хофман, и обзет от тайнствена опера на Рихард Вагнер. От разказите на героинята синът на един поляк, едно невръстно момче, ще започне да изгражда един нов свят, на мястото на прокълнатото и безвъзвратно отишлото си историческо време
Индре Валантинайте е родена през 1984 година. След като завършва гимназия на йезуитите, учи мениджмънт на изкуствата във Вилнюския университет и във Вилнюската академия по изкуствата.
Първата й книга With Fish and Lilies (С риби и лилии) излиза през 2006 година. Тя спечели първа награда в категорията за поезия на първия конкурс за книги на литовския съюз на писателите през 2006 г. Втората й книга, On Love and Other Animals, печели наградата Young Jotvingian през 2012 г. Третият й сборник Featurettes се поява през 2017 г. В допълнение към писането на стихове, Indrė е певица, победител в няколко певчески фестивала и работи като телевизионен оператор, журналист и продуцент. Първото стихотворение Моля те, да не губим време, макар и любовно, звучи съдбовно и малко апокалиптично. Другата творба Гледка внушава идеята виждаш отвъд реалния свят и неговите обекти.
Доротея Василева е родена през 1985 г. в Добрич, където завършва езикова гимназия с френски език. Следва английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“ и завършва магистратура Communication & Language Skills в Портсмут, Великобритания. Занимавала се е с преподаване, журналистика, PR и дигитално съдържание. Вълнува се от превод и литература. През 2021 г. ръкописът „Небесни тела“ печели конкурса на ИГ „АРС“ и „Scribens“ за дебютна стихосбирка. „Небесни тела“ е книга, която започва с отварянето на врата, и завършва с намирането на посока. В това пътуване ще срещнете жена, която събира в себе си различни роли и състояния, но остава постоянна единствено в своята флуидност. Човек, който се учи сам да си бъде дом, небе, място.