Празници / фестивали

Бургас посрещна млади разказвачи от девет страни

Киновечер даде старт на втория Международен младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение"

Международният младежки литературен фестивал „Приятелството – смисъл и спасение", организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф" започна в Бургас. От 18 до 21 юни той събира млади разказвачи от 9 държави.

Форумът се провежда за втори пореден път и поставя заключителните щрихи на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена".  Надпреварата е юбилейна, десета по ред, и е посветена на 80-годишнината от уникалния акт на спасение на българските евреи от хитлеровата машина за смърт и почитта към паметта на погълнатите от газовите камери

В  зала „Акад. Константин Петканов" на Центъра за съвременно изкуство и библиотека се събраха 30-те автори, номинирани от двете журита - българско и международно. Те бяха излъчени от общо 170 участници от   от България, Полша, Словакия, Германия, Испания, Австрия, Унгария, Румъния и Израел..  Талантливите ученици се върнаха в миналото, където попаднаха в мрака на Холокоста, но откриха и светлината на спасението. Извадиха от забрава жертви и избавители и претвориха в художествени творби техните истории, за да ни припомнят непреходните човешки ценности.

"Истински съм щастлива, защото отдавайки се на тази кауза срещнах много нови приятели и много нови съмишленици и това ми дава изключително чувство на радост и на смисъл. Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена.Темата е вечна, тази фраза лети през вековете и отеква в сърцата на всеки от нас и вие с вашите разкази го доказвате." С тези думи създателят на конкурса и председател на Център за еврейско-българско сътрудничество Алберта Алкалай се обърна към присъстващите в залата и откри фестивала.

Сред гостите бяха Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към министерството на външните работи, Абдула Шариф от Асоциацията на кореспондентите към ООН, Сашка Журков, публицист и издател, Авитал Лейбович, директор на Американския еврейски комитет в Израел, Виктор Меламед, директор на Американския еврейски комитет за България, писателите Мария Касимова-Моасе и Кристофър Бъкстън. В емоционално слово тя благодари на всички, оказали подкрепа при реализиране на конкурса и фестивала и връчи плакети за принос към развитието на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", за съпричастност към популяризиране на уникалния акт на спасяване на българските евреи по време на Втората световна война и опазване на паметта на жертвите на Холокоста, за утвърждаване непреходните ценности на хуманизма и толерантността.

Приветствени думи към участниците във форума, които назова "посланици на младата воля" отправи директорът на Държавния културен институт към министерството на външните работи Снежана Йовева.

Във фокуса на първия фестивален ден бе филмовото изкуство. Като прелюдия към истинското кино бяха показани номинираните видеоразкази, които се състезават в нова категория на конкурса. Кулминацията бе прожекцията на документалния филм „Въпрос на оцеляване", посветен на спасяването на българските евреи,  моралната сила и устойчивост на хората, решили да се противопоставят на Холокоста. Тя бе последвана от среща с автора на филма Елка Николова, която във видеовръзка разказа за създаването му и отговори на зададени въпроси. Тя сподели, че проектът, върху който работи сега, също е свързан с темата за Холокоста и в основата му е реална личност.

Вторият фестивален ден е предвиден за литературни творчески работилници с писателите Мария Касимова-Моасе, Георги Бърдаров и Кристофър Букстън. Доц. д-р Ангел Джонев от Регионален исторически музей-Кюстендил ще представи книгата си „Минимум човещина", посветена на 80-годишнината от Кюстендилската акция по спасяването на българските евреи. Под мотото "Мост между миналото и бъдещето" Елжбета Граб ще представи  добрия опит на музея за еврейска история във Варшава „Полин". Киноакцент на деня ще бъде прожекцията на игралния филм „Офицер и шпионин" на Роман Полански.

В програмата на фестивала е включена първата по рода си Международна младежка конференция „Спасяването на българските евреи – възможен модел на поведение за младите хора днес". Провеждането и е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и събира на едно място видни специалисти по темата за съхраняване паметта за Холокоста.

Тържествената церемония по награждаването на победителите в десетото издание на литературния конкурс ще се състои на 20 юни от 18 часа в Международния конгресен център в Бургас.

Последният ден на фестивала е предвиден за екскурзия до остров Света Анастасия, чиято атмосфера ще бъде чудесен фон за романтика, красиви емоции и раждане на  приятелства.

Събитията се провеждат с любезното съдействие на Община Бургас, Държавен културен институт към Министерство на Външните работи, Норвежки финансов механизъм, Министерство на образованието и науката, Министерство на културата,  Посолство на Израел, Полски институт в София, Музей за история на полските евреи "ПОЛИН", хотел България,  клиника Нефролайф, Триа Сити център, БМФ Порт Бургас, Порт Флот Бургас, Булгариен директ райзен, Международен Конгресен Център

Медийни партньори: БТА, bivol.bg

 

Автор:
Организаторите
Публикация:
19.06.2023 г. 13:10
Етикети:
БургасЦентър за еврейско-българско сътрудничество „Алеф"
литературен ученически конкурс
„Приятелството – смисъл и спасение"
Международен младежки литературен фестивал
Посетено:
432
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/37183-burgas-posreshtna-mladi-razkazvachi-ot-devet-strani