Празници / фестивали

Aкценти от пролетния кинофестивал „Master of Art“

4 града ще посрещнат най-доброто документално кино за изкуство от последните години

Aкценти от пролетния кинофестивал „Master of Art“

 

◊ AКЦЕНТИ ОТ ПРОЛЕТНИЯ КИНОФЕСТИВАЛ „MASTER OF ART“

Пролетното издание на VII филмов фестивал „Master of Art“ ще бъде открито на 7 април в 7:00 часа вечерта в София и Варна с американския документален филм Кърт Вонегът – неподвластен на времето на режисьора Робърт Уайди. Домакини на събитието са съответно кино „Люмиер“ на НДК и Фестивален и конгресен център - Варна. В същия ден от 18.00 ч. филмът ще бъде представен в Стара Загора. На 8 април от 18.30 ч. вълнуващият документален разказ, сниман в продължение на 39 години, ще открие и изданието на кинофестивала в Пловдив.

На 17 април в Дома на киното ще се състои световната премиера на документалния филм Ерик Равилиус – въвлечен във войнатапродукция на Великобрирания, под режисурата на Марги Кинмонт. Филмът разказва истинската история на един от най-великите английски художници на XX век – Ерик Равилиус. Резултат от кръстосания огън на военните битки отпреди 80 години, неговото наследство сякаш потъва без следа. Досега. Това е първият документален филм за този художник, в който разказът е предаден с неговите думи, чрез непозната досега лична кореспонденция и включва интервюта със съвременни именити артисти като Ай Вейвей, Алън Бенет, Грейсън Пери и Робърт Макфарлейн.

Акцент в програмата е актуалният Фокус Украйна, в рамките на който ще бъдат представени 4 документални филма, свързани с украинската култура и изкуство. Мечтание по миналото: Старинна музика в Украйна (САЩ, 2011, реж. Олег Тимофеев и Сабинe Гьолц) е филм за националните музикални традиции и грижите на хората към тези традиции. Изпълнителят на лютня Олег Тимофеев пристига в Украйна, за да преподава старинна музика и скоро разбира, че там почти не се свирят подобни произведения. Но пък открива музиката на Украйна, нейните народни песни и вокалните литургии. Рози: филм-кабаре (Украйна, 2021, реж. Ирена Стеценко) е украински трагикомичен документален мюзикъл. Проследени са съдбите на седем актриси от интелектуалното фрийк-кабаре „Дах Дотърс Бенд”. По време на историческата Майдан Революция от 2014 г., те използват своето изкуство като начин да реагират на събитията и да разберат суровата реалност на днешна Украйна с мъдрост и надежда. Политическо кабаре, което постига своята магическа сила, съчетавайки радостта от живота и ужасите на една разрушителна война.

Приказки за конче-играчка (Украйна-Естония, 2021, реж. Уляна Осовска и Денис Страшни) разказва за Анатолий, бивш антисъветски активист, сега монах и художник, живеещ в древна каменна кула в сърцето на Талин. Избухването на войната в Източна Украйна го кара да напусне мирната естонска столица и да отиде на фронтовата линия като доброволец. Безкрайността според Флориан (Украйна, 2022, реж. Олексий Радински) представя ренесансовите качества на един изключителен украински архитект, музикант, кинорежисьор и художник Флориан Юриев – портрет на вечно творящия гений в търсене на съвършенството. Юриев кани камерата в своя дом и живот, разказвайки с лекота за теориите си и създадената от него азбука, чрез която се изразява по-добре.

За първи път във филмотечно кино „Одеон“ ще бъде представена тематичната програма „Италиански Ренесанс“. В пет последователни дни от 11 до 15 април публиката може да проследи историята на италианския ренесанс през филмите за Микеланджело,  Рафаело, Тинторето, Леонардо и братя Карачи. Неслучайна е локацията на тази програма, защото в непосредствена близост до киното е Художествената гимназия. Така фестивалът иска да даде шанс на нейните възпитаници и бъдещи артисти да научат повече за тези гениални италиански творци.

Фестивалът стартира и поредицата Master of Memory, като тази година ще бъдат отбелязани 15 години от смъртта на големия български актьор Константин Коцев. На 28 и 29 април при вход свободен в кино „Одеон“ ще бъдат излъчени филмите Пенлеве на реж. Георги Стоянов и Гола съвест на реж. Милен Николов.

Сред останалите акценти на фестивала в категорията „Изящни изкуства“ са холандският филм Моят Рембранд и немската продукция Уфици oтвътре, както и българските филми Христо Берберов – портрет на един художник (реж. Ясен Харалампиев и Елисавета Станчева) и Вибрации от душевността (реж. Валентина Фиданова-Коларова, сц. Христо Баларев) за живота и творчеството на художничката Васка Попова-Баларева (1902–1979 г.) и създаден по повод 120-годишнината от рождението ѝ.

В музикалната селекция на фестивала е любопитният Троянски джаз, разказващ за гостуването на Бени Гудман и неговия оркестър в Съветския съюз в началото на 60-те години на ХХ век. Сред музикалните заглавия откриваме и Малък Сачмо - филм за единствената дъщеря на Луис Армстронг, обречена на живот в потайност. За целия свят Луис Армстронг е иконична личност – символ на музикален гений. За Шарън той е бил просто „татко“. Човекът зад неотразимата усмивка има своите желания, копнежи и любими неща. Може би най-близо до сърцето му е било детето, което той е скрил от света: защо? Филмът Малък Сачмо разкрива за първи път тази история.

Сред българските заглавия на фестивала откриваме още предизвикалия фурор Воев (реж. Биляна Кирилова), Заветът на Борис Христов (реж. Борис Славчев), както и танцовите Уязвим (реж. Коста Каракашян) и Inner Bloom на Стефани Ханджийска. В селекцията „Съвременно изкуство“ срещаме още Данте и въздушното перо (реж. Димитър Липовански), Арката. Мечти за напреднали (реж. Владимир Цветанов, автор Евгения Атанасова), Откъде-накъде българско изкуство (реж. Рада Якова), Не се предавай (реж. Бетина Димитрова). С прожекции в София и Пловдив на фестивала ще бъде представен и филмът Дебелянов и ангелите (реж. Десислава Шишманова).

* * *

Филмовият фестивал „MASTER OF ART“ се провежда от 7 до 30 април в София в партньорство с Национален дворец на културата и с подкрепата на Програма „Култура“ на Столична община.

Билетите за прожекциите в кино „Люмиер“ са вече в продажба на касите на НДК и онлайн на www.tickets.ndk.bg. За Дома на киното билети има на място и на siff.bg/bilet. Филмотечно кино „Одеон“, Евросинема и Културен център „G8” работят с продажба на билети само на място. За първи път домакини на фестивала са и от Френския институт в обновената зала „Славейков“.

Пловдивското издание на фестивала е в периода 8-21 април в Lucky Дом на киното. Програма и билети могат да бъдат намерени на място и онлайн.

Изданието във Варна се провежда в рамките 7-28 април във Фестивален и конгресен център – Варна. Програма и билети има на място и онлайн.

„Мaster of Art” в Стара Загора (4-7 април) се осъществява в партньорство с „Книжарница в куфар“ в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжевски“.

 

 

Автор:
Вера Банчева
Публикация:
05.04.2022 г. 14:21
Посетено:
1017
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/34454-aktsenti-ot-proletniya-kinofestival-master-of-art