Празници / фестивали

Първият ден на "Варна Лит" 2021 – пристан за думи, светове и герои

С разговор за силата на езика в света на всеки един от нас и връчване на почетната награда „Позиция“ стартираха празничните фестивални дни

Първият ден на "Варна Лит" 2021 – пристан за думи, светове и герои

 

Дъждът и вятърът не попречиха на старта на четвъртото издание на международния литературен фестивал „Варна Лит“. Макар и със сменена локация – зала „Пленарна“ в Община Варна – откриването на уникалната по рода си платформа стартира точно в 18:00 ч.

Един от най-обичаните български писатели и директор на фестивала Захари Карабашлиев даде начало на вечерта, споделяйки своята мечта за морската столица. За него В-А-Р-Н-А е Възможност за Атрактивно Развитие на Науката и Артистичността. И това личи по позицията на всеки един неин жител. Като тази на писателя и лекар по професия Людмил Станев, който получи почетната награда „Позиция“.

Малко след това на сцената се качиха уважаваният журналист Георги Тошев и три от най-знаковите женски гласове в родната литература – Здравка Евтимова, Виктория Бешлийска и Мария Касимова – Моасе.

В рамките на панела „Език/Свят/Език“ те обсъдиха ролята на езика и думите в собствения си свят.

Здравка Евтимова призна, че за нея „българският език е полет и пропаст, защото е труден и сложен, но пък носи мощна енергия.“

„Това е език, който може да ни направи по-високи от интригата, в която светът ни потапя. Език, който може да ни направи по-щедри от щедростта. Език, който трябва да пазим, за да ни има.“

Виктория Бешлийска, която спечели сърцата на публиката със своя дебютен роман „Глина“, сподели, че за нея „глината е второто начало на света след словото, връзката между материята и сетивата; крачка към езика.“

„Езикът е най-лесният начин да се свържеш със своите хора, с родното място, с онази дълбока родова връзка. Това не е крачка назад – напротив, връщайки се назад към корените, всъщност е крачката напред и нагоре.“, допълни тя.

А журналистът и писател Мария Касимова – Моасе изтъкна, че „езикът е и процесът на разказване – там, където се раждат историите, които събуждат чувства, карат те да мечтаеш, да бъдеш себе си.“

Георги Тошев зададе и въпроса дали и трите писателки са се страхували да останат неразбрани.

Здравка Евтимова смята, че „Непознаването на някого е шанс да откриеш нещо съвсем ново или някого. Изгубването е другото лице на пътя. Изгубването е повод да разберем, че сме слаби, но това може да бъде нашият шанс да станем по-високи. Да направим своите открития, да подтиснем егото си.“

Виктория допълни, че за неяписането е като плуване в река, там нямаш друг избор, просто сам се справяш“, а Мария Касимова сподели, че е много важно човек да се научи да чува, а не да пита това, което си е намислил.

Един от най-важните уроци, които общуването ми донесе, беше, че не бива да преминавам най-дълбоките вътрешни граници, които човек има.“

Опашката за автографи от развълнувани читатели, които искат да поговорят с трите авторки, продължи да се извива дълго след събитието.

„Варна Лит“ 2021 продължава и на на 2 юни, а програмата за следващите няколко дни включва разговор между Захари Карабашлиев и Георги Господинов с модератор Георги Милков, връчване на наградите от литературния конкурс на „Варна Лит“ – „Герои сега“, дискусия между детските автори Вера Асенова, Нуша Роянова и Катя Антонова, творчески работилници, събитие с фуриите от „Маргаритка“, представяне с акустичен концерт на книгата на Стефан Вълдобрев и кино на открито.

Поради влошените метеорологични условия външните събития на 2 и 3 юни ще се проведат в Градска художествена галерия „Борис Георгиев“.

Пълната програма на фестивала може да откриете на www.varnalit.com.

 *

„Варна Лит” 2021 се провежда с подкрепата на Общински фонд „Култура” на Община Варна.

 

Автор:
Темз Арабаджиева
Публикация:
02.06.2021 г. 13:17
Посетено:
801
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/32845-parviyat-den-na-varna-lit-2021-pristan-za-dumi-svetove-i-geroi