Празници / фестивали

Нощ на музеите и галериите - Русе 2019

Празнична програма на 18 май

◊ НОЩ НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ - РУСЕ 2019

Четири културни институции се включват за поредна година в Европейската „Нощ на музеите“ - Русе на 18 май 2019 г.

Програма:

. 15.00 ч.
Откриване на авторската изложба на Мария Миланова „Животът е суинг“. Представянето се осъществява със съдействието на Линди Хоп Русе.
Място: BH Cafe на улица „Добруджа“ 4.

Рeгионален исторически музей – Русе

. 17.00-18.00 ч.
„Да се облечем в история“ - посетителите влизат в образа на римски легионери с помощта на характерното за Римската империя военно облекло
Място: Лапидариум, зад Историческия музей

. 17.00-18.00 ч.
Игри, разказани от баба – кашонобол и строеж на кули

. 17.00-18.00 ч.
„Рибарските общности по река Дунав“ – обсъждане на местни стратегии по проект „Мемофиш“. Организатор: „Паралел“ – Силистра
Място: Екомузей с аквариум

. 17.30-19.30 ч.
„Търсачи на съкровища“ - Образователна игра, в която деца търсят експонати в музейни експозиции с помощта на предварително изготвени карти. Децата описват и датират намерените артефакти, правят предположения за техният произход и предназначение.
Масто: Исторически музей

. 17.30-18.00 ч.
Представяне на сборника „Живи наследства“ – Регионален център за нематериално културно наследство към ЮНЕСКО
Място: Зала „Княз Александър I“

. 18.00-20.00 ч.
„Герданът на Калиопа“ - уъркшоп за изработване на бижута с ръководители етнографи от Регионален исторически музей – Русе
Място: Лапидариум, зад Историческия музей

. 18.00-19.00 ч.
„Лицата на Европа“ – представяне на най-новата изложба на Огнян Балканджиев, с подкрепата на информационен център EUROPE DIRECT Русе
Място: Екомузей с аквариум

. 18.00-20.00 ч.
Изложбата „Река в преход“ (River in transformation)
Място: „Дом Канети“, бул. „Славянски“ 12

. 18.30-19.00 ч.
„Рибарските общности по Дунав“ I – прожекция на 10 филма с продължителност 3 мин., по проект „Мемофиш – памет и бъдеще. Разкази за Дунавската цивилизация“ на Българо-румънска търговско промишлена палата – Русе, съвместно с Арена Медиа
Място: Зала „Княз Александър I“

. 19.00-19.30 ч.
„Свободата тук и сега“ – Откриване на фотографска изложба с авторски текстове на тридесет български интелектуалци и общественици, автори от кръга на списание L`Europeo.
Проект на Лиляна Караджова и Димитър Стоянович
Място: Зала „Русе“ на Историческия музей

. 19.00-23.00 ч.
Danube Sunset Sessions - Solis Occasum 2019
Място: Римска крепост „Сексагинта Приста“

. 20.00-21.00 ч.
„Музикални етюди“ с участието на ученици от китарните класове на НУИ „Проф. В. Стоянов“ – Русе
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей

. 20.30-21.30 ч.
Презентации на специалисти от Регионален исторически музей – Русе
- Румяна Йорданова – „Какъв е домът в Праисторията ?“
- Д-р Димитър Чернаков – „Лира през каменно-медната епоха (Пето хил. пр. Хр.)–мит или реалност ?“
- Ренета Рошкева – „Защо жените в историята ?“
- Стефана Йорова – „Има ли съвременни разкази за самодиви ?“
- Арх. Кармела Кресченци, Департамент по Архитектура на Университета във Флоренция – „Архитектурно заснемане на скалните църкви в долината на Русенски Лом“
Място: Зала „Княз Александър I“, Исторически музей

. 21.30-23.00 ч.
„Улица Джаз“ – спектакъл на Работилница за театър „Мармалад“
Място: Зала „Княз Александър I“

. 22.30-23.30 ч.
„Рибарските общности по Дунава“, част II – прожекция на 10 филма с продължителност 3 мин., по проект „Мемофиш – памет и бъдеще. Разкази за Дунавската цивилизация“ на Българо-румънска търговско-промишлена палата, съвместно с Арена Медиа
Място: Зала „Княз Александър I“

Регионална библиотека „Любен Каравелов” – Русе

. 18.00-24.00 ч.
Изложба „Ex Libris – Ex Music“
Място: Фоайе, ет. 2

. 18.00-24.00 ч.
„Назад във времето“ - Експозиция на детски книги от 50-те и 60-те години
Място: Фоайе, стар вход

. 18.00-24.00 ч.
За децата - книжни изненади, висящи цитати и фотокътчета с приказни герои
Място: Детски отдел

. 18.00-19.00 ч.
К-поп шоу - Най-популярните и най-нови хитове от корейските поп танци с Анабел Попова, ръководител на BRAVE DANCE STUDIO
Място: Градинка пред библиотеката

. 18.00-19.00 ч.
„Някога по русенските сцени“ - Откриване на изложба с афиши, обяви и програми на постановки
Място: Заемна

. 18.00-19.00 ч.
„Слънцата на Русе“ - ДВГ „Слънце“ с ръководител Наталия Константинова
Място: Читалня

. 18.00-19.00 ч.
„Сънища в лятната нощ“ - Театрална постановка на Театрална трупа „Магим“ към
МГ „Баба Тонка“ с ръководител Ася Кулева
Място: Зала „Изкуство“

. 18.30-19.00 ч.
Кристо, Светлин Русев, Давид Перец, Дечко Узунов, Илия Бешков и др. в „Резонанси“ – 2 / Изложба от фонда на Исторически музей Панагюрище
Откриване: Галерия

. 19.00-20.00 ч.
„Виртуози с меч“ - Айкидо демонстрация на СК „Айкикен“ – Русе, с ръководител Полина Лъвчиева
Място: Градинка пред библиотеката

. 19.00-20.00 ч.
„Магически форми“ - Демонстрация по енкаустика. Гостува Арт ателие „Арбат“
Място: Заемна

. 19.00-20.00 ч.
„Цветна феерия“ – 1
Неонови маски с Анни Пенчева (с предварително записване)
Място: Детски отдел

. 19.00-20.00 ч.
„Тамбураци – веселяци“ - Тамбурашки оркестър с ръководител Наталия Константинова
Място: Фоайе, ет. 2

. 20.00-21.00 ч.
Fantasy music – класика и митология. Рок група „Бендида“ с музиката от „Игра на тронове“
Място: Градинка пред библиотеката

. 20.00-22.00 ч.
„Приказките оживяват“ - Демонстрация за изработване на плетени кукли с Нели Гергова
Място: Заемна

. 20.00-21.00 ч.
„Цветна феерия“ – 2 - Неонови маски с Анни Пенчева (с предварително записване)
Място: Детски отдел
. 21.00-23.00 ч.
„На скорост“ - Истории с истински рокери на две колела и една книга. Обиколка с мотори за деца над 14 г.
Място: Градинка пред библиотеката

. 21.00-23.00 ч.
„Приключения по ноти“ - Презентация на музикални иновации с музикален клуб „Афект“ към Русенски университет „Ангел Кънчев“ с ръководител гл. ас. д-р Петя Стефанова
Място: Детски отдел

. 22.00-24.00 ч.
„Библиотечни потайности“ - Туристическа обиколка в непознатите кътчета на библиотеката (Групите тръгват на всеки 30 минути)
Място: Заемна

. 21.00-23.00 ч.
„Баш Майстора завинаги“ - Мултимедиен спектакъл с изложба, прожекция на филма „Баш майстора на море“ и представяне на книгата „Баш Майстора завинаги“ на Веселина Господинова
Място: Читалня

. 21.00-22.00 ч.
„Цветна феерия“ – 3 - Неонови маски с Анни Пенчева (с предварително записване)
Място: Детски отдел

. 23.00-24.00 ч.
Караоке - Да попеем заедно вечните хитове
Място: Градинка пред библиотеката

Русенска художествена галерия

. 18:00 ч. – Валентин Асенов, Илия Ангелов, Страхил Найденов
живопис и мозайка – изложба и демонстрация

. 19:30 – Калоферска дантела
етнографски фонд на НМ „Христо Ботев” – Калофер

. 20:00 – „Бяла магия”
авторски спектакъл на Иван Колев, театрална работилница „Пиеро” – Калофер

. 22:00 – World Grooves Project
концерт на Николай Иванов – ОМ и Дуду Туци, Бразилия

Доходно здание

. 19.00 ч.
Джаз уикенд с Теодосий Спасов и Биг Бенд Русе, диригент Димчо Рубчев
Място: Доходно здание, Голяма зала
Билети: каса на Доходно здание

Автор: Никола Бенин
17.05.2019 г. 20:00
Посетено: 1038
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/29662-nosht-na-muzeite-i-galeriite-ruse-2019