Празници / фестивали

Програма на "Мартенски музикални дни" - Русе 2018

58. Международен музикален фестивал, 16 март – 1 април 2018, Русе

◊ ПРОГРАМАТА

 16 март, петък, Доходно здание, 19 ч.

Софийска филхармония

Диригент: Емил Табаков

Солисти: Минчо Минчев – цигулка,

Робърт Коен - виолончело

Й. Брамс – Концерт за цигулка, виолончело и оркестър

Емил Табаков – Симфония №9 (световна премиера)

 

17 март, събота, ДЗ, зала Европа,11:00 ч.

Сонати alla Romana: Забравени майстори на Вечния град

Зефира Вълова - барокова цигулка

Явор Генов - архилютня

Програма: сонати от А. Корели, К. Лонати, А. Калдара, Д. Карбонели, Д. Дзамбони

 

17 март, събота, ДЗ, зала Европа, 19 ч.

Струнен квартет ФРОШ

Красимир Щерев - акордеон

Програма: В. Казанджиев, Д. Йосифов, А. Пиацола, П. Билоне

 

18 март, неделя, ДЗ, зала Европа, 11 ч.

Клюки и схватки от Ренесанса

Ансамбъл „Акордати”

Диригент: Драгомир Йосифов

Програма: О. Ласо, Я. Аркаделт, К. Монтеверди

П. Сертон, А. Виларт, Я. Хандл, К. Жанекен

 

18 март, неделя, Доходно здание, 19 ч.

Румънски национален оркестър

Диригент: Кристиан Мандеал

Солист: Пламена Мангова - пиано

Д. Енеску – Румънска рапсодия №2, оп.11

Ф. Лист – Унгарска фантазия за пиано, S123

Ф. Лист – Концерт за пиано №2, S125

С. Рахманинов – Симфония №2, оп.27

 

19 март, понеделник, зала Опера, 19 ч.

Държавна опера – Русе

„Макбет” – опера от Джузепе Верди (премиера)

Диригент: Тамаш Пал

Режисьор: Нина Найденова

Сценография: Борис Стойнов

Костюми: Цветана Стойнова

Хореография: Боряна Сечанова

Участват: Кирил Манолов, Таня Иванова, Мартин Цонев и др.

 

20 март, вторник, Доходно здание, 19 ч.

Камерен ансамбъл „Софийски солисти”

Диригент: Пламен Джуров

Солисти: Виктор Жулиен–Лаферие – виолончело,

Явор Желев - флейта

К. Ф. Е. Бах – Концерт за флейта, ре минор

М. Големинов – Концерт за струнен квартет и струнен оркестър

Й. Хайдн – Концерт за виолончело, до мажор

Л. В. Бетовен/Г. Малер – Струнен квартет оп.95

 

21 март, сяда, Доходно здание, 19 ч.

Клавирно дуо

Евгени Божанов

Каспарас Унскас

С. Прокофиев/М. Плетньов – Сюита за две пиана из "Пепеляшка"

П. И. Чайковски/Н. Економоу – Валс на цветята из „Лешникотрошачката“

С. Рахманинов – Сюита за две пиана, оп.17

 

22 март, четвъртък, ДЗ, зала Европа, 17:30 ч.

Заключителен концерт на Майсторския клас по оперно пеене

 

22 март, четвъртък, Доходно здание, 19 ч.

Струнен квартет „Микеланджело”

Пламена Мангова – пиано

Й. Хайдн – Струнен квартет оп.64, №5

Ц. Франк – Клавирен квинтет оп.34

А. Дворжак – Клавирен квинтет оп.81, №2

 

23 март, петък, ДЗ, зала Европа, 17:30 ч.

11. Международен конкурс „Франц Шуберт"

Концерт на носителите на първи награди

Програма: Т. Морли, О. Ласо, К. Монтеверди, И. Спасов, К. Илиев, А. Танев, К. Дебюси, М. Равел, Б. Бритън

 

23 март, петък, Доходно здание, 19 ч.

70 години Държавен симфоничен оркестър – Русе

Русенска филхармония

Мъжки хор при Държавна опера Русе

Диригент Георги Димитров

Солисти Оливие Казал пиано

Андреана Николова алт

Й. Брамс – Трагична увертюра
Й. Брамс – Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър
Й. Брамс – Концерт за пиано №2

 

25 март, неделя, ДЗ, зала Европа, 17:30 ч.

Заключителен концерт на Майсторския клас по пиано

 

24 март, събота, ДЗ, з. Европа, 11 ч.

VIVАldi re-loaded!

Ансамбъл RECHERCHE

Програма: Л. Щрайх, Н. Ритер, А. Халими, Щ. Хенслер
С. Зиновие, Д. Йосифов, М. Сенкер, Х. Пара

 

24 март, събота, ДЗ, з. Европа 17:30 ч.

Заключителен концерт на Майсторския клас по цигулка

 

24 март, събота, Доходно здание, 19 ч.

Мартенски музикални дни Джуниър

When Classics Meets Jazz

Клавирно дуо Аглика Генова & Любен Димитров

Татяна Колева & Виктор Бенев ударни

Д. Гершуин – Кубинска увертюра
Д. Гершуин – Фантазия Порги и Бес
A. Копланд – Four Piano Blues
Д. Eлингтън – The Single Petal of a Rose
Л. Бърнстейн – Симфонични танци из Уестсайдска история

 

25 март, неделя, ДЗ, з. Европа, 11 ч.

Хор „Проф. Васил Арнаудов“

Диригент Свилен Димитров

Програма: Т. Морли, О. Ласо, К. Монтеверди, И. Спасов
К. Илиев, К. Дебюси, М. Равел, Б. Бритън

 

25 март, неделя, Доходно здание, 19 ч.

Мартенски музикални дни Джуниър

Percussion Coctail: Ragtime, Cage & Songs

Татяна Колева – ударни

Гордън Стаут - маримба/ксилофон, САЩ

Ансамбъл Youth Percussion Pool - Холандия

Програма: С. Джоплин, С. Райх, Д. Кейдж, Г. Стаут, Ф. Глас

Ф. Дзапа, Д. Тени, В. Лан, Г. Х. Грийн, Т. Колева, Л. Бърнтстейн и др.

 

26 март, понеделник, Доходно здание, 19 ч.

70 години Държавен симфоничен оркестър – Русе

Русенска Филхармония

Диригент: Саша Макила

Солист: Йоръм Сон – пиано

А. Дворжак – Концерт за пиано, oп.33

Я. Сибелиус – Симфония №1, оп.39

 

27 март, вторник, Доходно здание, 19 ч.

„Духът на Франция”

Светлин Русев – цигулка

Евгени Божанов – пиано

К. Дебюси – La plus que lente

К. Дебюси – Соната за цигулка и пиано

К. Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо

М. Равел – La Valse

К. Дебюси – L’isle joyeuse

М. Равел – Соната за цигулка и пиано №2

П. Сарасате – Кармен фантазия

 

28 март, сряда, ДЗ, зала Европа, 17:30 ч.

Заключителен концерт на Майсторския клас по ансамбли

 

28 март, сряда, Доходно здание, 19 ч.

Струнен квартет „Шуман”

В. А. Моцарт – Струнен квартет KV 589, Пруски

Д. Шостакович – Струнен квартет №7, оп.108

П. И. Чайковски – Струнен квартет №3, оп.30

 

29 март, четвъртък, ДЗ, зала Русе 17:30 ч.

Заключителен концерт на Майсторския клас по ударни инструменти

(в памет на проф. Добри Палиев и 90 години от рождението му)

 

29 март, четвъртък, Доходно здание, 19 ч.

Фестивален оркестър

Диригент: Емил Табаков

Солисти: Светлин Русев – цигулка

Евгени Божанов - пиано

Ф. Менделсон – Концерт за цигулка и пиано, ре минор

Л. В. Бетовен – Симфония №7, оп.92

 

30 март, петък, ДЗ, зала Европа, 19 ч.

Клавирно трио

Андрю Маринър – кларинет

Софи Дартигалонг – фагот

Мария Принц – пиано

Програма: Ф. Пуленк, С. Пиронков, Ц. Димитрова

Ф. Менделсон, K. Сен-Санс, М. Глинка

 

31 март, събота, ДЗ, з. Европа, 11 ч.

Соло за двама

Мариета Петкова – пиано

Мирослав Петков - тромпет

Програма: Дж. Енеску, С. Рахманинов, Ж. Франсе, К. Дебюси

 

31 март, събота, ДЗ, зала Европа, 17:30 ч.

Концерт на Майсторския клас за солов и оркестров репертоар

 

31 март, събота, Доходно здание, 19 ч.

Танго без граници

Ансамбъл TANGUARDA

Марсело Нисинман – бандонеон

Сирил Гарак – цигулка

Мария Мартинова – пиано

Винфрид Холценкамп – контрабас

Програма: A. Пиацола, М. Нисинман, А. Барди, О. Тарантино, Ж. Дам

 

1 април, неделя, зала Филхармония, 11:00

Мартенски музикални дни Джуниър

Държавна опера – Русе

„Веселите градски музиканти”

мюзикъл от Александър Владигеров

Диригент: Любомир Денев-син

с участието на: Рашко Младенов, Борислав Вежинов, Денко Проданов, Прея

 

1 април, неделя, Доходно здание, 19 ч.

Фестивален оркестър

Youth Percussion Pool, Холандия

Диригент: Емил Табаков

Солисти: Светлин Русев – цигулка

Саксофонен квартет SIGNUM

Л. Бърнстейн – Серенада за цигулка, струнни, ударни и арфа

Ф. Глас – Концерт за саксофонен квартет

Дж. Гершуин – Симфонична картина Порги и Бес

 

 

Автор: Никола Бенин
13.03.2018 г. 20:58
Посетено: 490
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/27284-programa-na-martenski-muzikalni-dni-ruse-2018