Празници / фестивали

47. Международен фестивал „Софийски музикални седмици“

Среща на зрелостта с младите, които пишат историята на XXI век

47. Международен фестивал „Софийски музикални седмици“


◊ СЪБИТИЕТО

47. Международен фестивал „Софийски музикални седмици“

23 май – 29 юни 2016 г.

Партньори: Министерство на културата, Столична община, НДК, Софийска филхармония

Медийни партньори: БНТ, БНР, TV1

Фестивалът е част от календара на културните събития на Столична община през настоящата година и носител на лейбъла за качество „Европа за фестивалите, фестивалите за Европа” на Европейската фестивална асоциация за 2015–2016 г.


◊ ПРОГРАМА

Откриване - 23 май (понеделник) - Зала „България”, 19 часа

„Шедьоври на славянското музикално творчество” - Софийска филхармония със солисти: Светлин Русев - цигулка, Ралица Ралинова – сопран, диригент Йоханес Вилднер (Австрия)

В програмата: Славянски композитори - Глинка, Виенявски, Сметана, Чайковски, Дворжак, Парашкев Хаджиев, Марин Големинов, Панчо Владигеров

 
26 май (четвъртък) – НДК, Зала 9, 19 часа

„Откраднати мигове“ - вокален рецитал на Дуо „Колаж“ - Нона Кръстникова и Мария Русева

В програмата: Тости, Респиги, Шостакович, Бритън

 
28 май (събота) – НДК, Зала 9, 19 часа

Клавирен рецитал на Ендре Хегедюш (Унгария) с участието на Каталин Хегедюш – пиано.

В програмата: Барток, Шуберт, Лист

 
31 май (вторник) – НДК, Зала 6, 19 часа

Оркестър „Камерата Орфика“ на НБУ. Диригент и солист Филип Бернолд – флейта (Франция), солисти Марио Хосен - цигулка и Адриан Йотикер – пиано (Швейцария)

В програмата: Бах, Менделсон, Моцарт

 
1 юни (сряда) – НДК, Зала 6, 19 часа

Сонатен концерт на Христо Танев – виолончело и Елена Дикова – пиано

В програмата: Бетовен, Пуленк, Шостакович

 
2 юни (четвъртък) – Зала „България”, 19 часа

Софийска филхармония – солист Никола Балдеру – кларинет (Франция), диригент Мартин Пантелеев

В програмата: Дебюси, Жак Франсе, Габриел Форе

 
3 юни (петък) – НДК, Зала 6, 19 часа

КА „Софийски солисти” и хор „Полифония”. Солист Димитър Буров – цигулка, диригент Пламен Джуров, диригент на хора Людмила Герова

В програмата: Филип Глас, Шьонберг, Бритън, Барток, Марин Големинов


5 юни (неделя) – НДК, Зала 9, 18 часа

Камерен концерт „Шедьоври от  три века” в изпълнение на Клайди Саачи – цигулка, Александър Земцов – виола, Александър Сомов и Влорент Чифай – виолончело

В програмата: Бетовен, Шнитке, Аренски

 
6 юни (понеделник) - Зала „България”, 19 часа

Плевенска филхармония със солисти Санжар Сапаев – цигулка и Атанас Маринов – кларинет, диригент Йордан Камджалов

В програмата: Равел, Бизе-Сарасате, Чайковски

 
7 юни (вторник) – НДК, Зала 9, 19 часа

Вечер с музиката на  Клара и Роберт Шуман в изпълнение на Сара Паносян - цигулка, Мария Василева - виолончело, Дария Йовчева - пиано и Мартин Савелиев – кларинет

 
8 юни (сряда) - Камерна зала „България”, 19 часа

София квартет

 В програмата: Шуберт и Моцарт

 
11 юни (събота) - Камерна зала „България“, 19 часа

Русенски камерен оркестър със солисти Божидара Кузманова – цигулка и Юлия Пургина (Австрия) – цигулка, диригент Дийн Уайтсайд

В програмата: Моцарт

 
12 юни (неделя) – Камерна зала „България”, 11 часа

Рецитал на Максим Гринченко – цигулка и Роман Липатински – пиано (Украйна)


В програмата: Бетовен и Брамс

 
12 юни (неделя) – НДК, Зала 6, 18 часа

„...че радва Музата ми днес света" - 400 години от смъртта на Уилям Шекспир. Поезия на Барда и музика от неговото време - духов квинтет „Пилекадоне“ с актьора Валентин Ганев

В програмата: Уилям Бърд, Тилман Сусато, Клод Жервез, Клемънт Удкок, Гил Фарнаби, Джон Дауланд, Джон Фармър

 
13 юни (понеделник) – НДК, Зала 6, 19 часа

Сонатен концерт на Стойка Миланова – цигулка и Людмил Ангелов – пиано

В програмата: Шуберт, Брамс, Цезар Франк

 
14 юни (вторник) – Зала НМА „Проф. Панчо Владигеров”, 19 часа

„Голдберг вариации“ за две пиана в обработка на Николай Стойков (световна премиера). Изпълняват Велислава Стоянова и Мартин Дафинов

 
15 юни (сряда) – НДК, Зала 9, 19 часа

Моцартови сонати в изпълнение на Ангел Станков – цигулка и Василий Лобанов (Русия) – пиано

 
17 юни (петък) – НДК, Зала 9, 19 часа

Клавирен рецитал на Димчо  Величков.

В програмата: Кюркчийски, Лист, Веселин Стоянов, Александър Владигеров,  Мусоргски, Шопен, Скрябин

 
18  юни (събота) – НДК, Зала 9, 19 часа

Вокален цикъл „Зимен път“ от Шуберт в изпълнение на Алек Аведисян – баритон и Ружка Чаракчиева – пиано

 
19 юни (неделя) – НДК, Зала 6, 12 часа

„Песни на Шуон” – премиера от Джон Тавернър с участието на Цветана Бандаловска – сопран, Захари Мечков – пиано,  Маркар Мардиросян – перкусии и камерен състав: Емил Бошев и Евгени Николов - цигулка, Огнян Константинов - виола, Димитър Тенчев – виолончело

 
20 юни (понеделник) – НДК, Зала 6, 19 часа

Вокален рецитал на Иван Тирион – баритон (Белгия) и Маргарита Илиева – пиано

В програмата: Шуман, Лист, Дюпарк,   Форе, Равел

 
22 юни (сряда) – НДК, Зала 6, 19 часа

Клавирен рецитал на Ромео Смилков

В програмата: всички теми с вариации за пиано от Моцарт

 
24 юни (петък) - Централен военен клуб, 19 часа

Диляна Момчилова - виолончело, Кеворк Мардиросян – цигулка с КА „Софийски солисти” с диригент Пламен Джуров

В програмата: Бах, Хайдн, Вивалди, Стефан Драгостинов

 
26 юни (неделя) – Камерна зала „България”, 18 часа

„И днес баладата говори…” - Ганка Неделчева – пиано

В програмата произведения от Димитър Христов

 
29 юни (сряда) – Зала „България”, 19 часа

Уралски младежки симфоничен оркестър – Екатеринбург, солист Лия Петрова – цигулка, диригент Енхе

В програмата: Чайковски


Съпътстваща програма:

· 29-30.05., НБУ -  Семинар на Адриан Йотикер (Швейцария) – пиано

· 29-30.05., НБУ - Семинар на Филип Бернолд (Франция) - флейта

· 31.05. (вторник), НДК, Зала 6, 18 часа - Представяне на диск на „Камерата Орфика“ при Нов  български университет

· 07.06. (вторник), НДК, Зала 9, 15.30 часа – Концерт на възпитаници на училището по изкуства ЕСПА

· 08.06. (сряда) - Семинар "Конструкции и форми в музиката" с проф. Явор Конов в НБУ

· 12.06. (неделя), НДК, Зала 6, 17 часа - Представяне на книгата на Момчил Георгиев за БНР „Тишина! Запис”

· 16-17.06. - Докторантски четения на млади музиковеди в НБУ

· 19.06. (неделя) - Зала НМА” Проф. Панчо Владигеров”, 19 часа - Благотворителен концерт на Трио "Арденца" за набиране на средства за включване на деца-аутисти в обучения по музика

· 20.06. (понеделник), НМА ”Проф. Панчо Владигеров”, централна сграда, Зала 48 - Международна конференция "Организиране на музикални събития" в партньорство с НМА ”Проф. Панчо Владигеров”

· 20-30.06., НБУ - Майсторски клас на Людмил Ангелов – пиано със заключителен концерт на 30.06. в НДК, Зала 6

· 26.06. – 25.07. - Вокално ателие на Валентин Пейчинов с международно участие – НЧ „Братя Миладинови-1917” в Княжево



     Билети на касата на НДК за концертите в НДК, на касата на Зала "България" за всички концерти, както и онлайн чрез TicketsBG.com,EVENTIM , Ticket Logic Bulgaria и техните партньори.

Автор: Тина Коилова
21.05.2016 г. 11:59
Посетено: 1650
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/23628-47-mezhdunaroden-festival-sofiyski-muzikalni-sedmitsi