Празници / фестивали

56. Международен фестивал Мартенски музикални дни

Русе , 11-27 март 2016 г.

◊ ПРОГРАМА

11.03.
петък, Доходно здание, 19 ч.

Откриване
Симфоничен оркестър на Държавна опера – Пловдив
Диригент Емил Табаков
Солист Минчо Минчев цигулка
Д. Шостакович – Празнична увертюра
Х. Виенявски – Полонез № 1
П. Владигеров – Песен
К. Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо
Д. Шостакович – Симфония № 10
 
12.03.
събота, Доходно здание, 19 ч.

Изкуството на Барока
Academy Of Ancient Music
Диригент и солист
Павло Безносюк цигулка
Х. Пърсел – Театрална музика Абделазeр
Ф. Джеминиани – Кончерто гросо, оп.5
X. Роман – Концерт за цигулка
Й. Галярд – Сюита Пан и Сиринкс
Г.Ф. Хендел – Кончерто гросо оп.6
 
13.03.
неделя, зала Филхармония, 11 ч.

20 години на сцената
Клавирно дуо Генова & Димитров
С. Рахманинов -
Сюита за две пиана №1, оп.5 Fantasie
Сюита за две пиана №2, оп.17
 
13.03.
неделя, ДЗ, зала Европа, 17 ч.

Концерт на майсторския клас по пиано
 
13.03.
неделя, Доходно здание, 19 ч.

Румънски национален симфоничен оркестър
Диригент Кристиян Мандял
Солист Андрей Йоница виолончело
Т. Рогалски - Три румънски танца
П. И. Чайковски - Рококо вариации
Р. Вагнер - Смъртта на Изолда
Р. Щраус - Сюита Кавалерът на розата
 
14.03.
понеделник, Доходно здание, 19 ч.

Саксофонен квартет SIGNUM
Й. Хайдн – Струнен квартет №5, оп. 64
Д. Лигети – 6 багатели
С. Барбър – Адажио оп. 11
Дж. Гершуин – Сюита Порги и Бес
 
15.03.
вторник, Доходно здание, 19 ч.

Софийска филхармония
Диригент Жан-Бернар Помие
Солисти Светлин Русев цигулка
Жан-Бернар Помие пиано
Атанас Кръстев виолончело
Е. Лало – Испанска симфония, оп. 21
Л. ван Бетовен – Концерта за цигулка, виолончело, пиано и оркестър
 
16.03.
сряда, Доходно здание, 19 ч.

Ars Danubiana
Пламена Мангова пиано
Михаела Мартин цигулка
Андрей Догадин виола
Александър Князев виолончело
Програма: Б. Барток, Й. Брамс, Д. Енеску, А. Дворжак
 
17.03.
четвъртък, Доходно здание, 19 ч.

Камерен ансамбъл Софийски солисти
Диригент Пламен Джуров
Солист Евгени Божанов пиано
Ф. Шопен – Концерт за пиано №1
Ф. Шопен – Концерт за пиано №2
 
18.03.
петък, ДЗ, зала Европа, 17 ч.

Концерт на класа по цигулка
 
18.03.
петък, зала Опера, 19 ч.

Държавна опера – Русе
Симоне Боканегра
опера от Дж. Верди (премиера)
Диригент Георги Димитров
Режисура, сценография & костюми Иван Савов
Хормайстор Стелияна Димитрова
Участват: Иван Консулов, Нели Кравченко, Русалина Мочукова, Александър Носиков, Петър Костов, Иван Кабамитов, Момчил Миланов, Александър Баранов
 
19.03
събота, ДЗ, зала Европа, 11 ч.

Струнен квартет ФРОШ
Й. С. Бах – Изкуството на фугата
Л. в. Бетовен – Струнен квартет №14
Б. Барток – Струнен квартет № 4
 
19.03.
събота, Доходно здание, 19 ч.

Татяна Колева & Youth Percussion Pool
представят:
Songs for Marimba & Percussion Cocktail
Татяна Колева
соло маримба & ударни
Юке Хукстра
ударни инструменти
Youth Percussion Pool:
Eдвин ван дер Волф
Симон Хакмайстер
Марко-Диаз Перез, Кун Дайкстра
Питер Марк Каминга
Йерун Остервайк
и с участието на ученици от НМУ "Л. Пипков" - София
Програма: Т. Дун, Т. Льовенди, Е. Варез, С. Копланд, Д. Кейдж, С. Вулур, Л. Анрдиесен, М. Падинг и др.
 
20.03.
неделя, Доходно здание, 11 ч.

Благотворителен концерт
Мариета Петкова пиано
в памет на Яким Петков
Програма: Й. С. Бах, Ал. Скрябин, Фр. Шопен
 
20.03.
неделя, ДЗ, зала Европа, 19 ч.

Recordare
Ансамбъл Музика Нова
Вокален ансамбъл Gli Accordati
Диригент Драгомир Йосифов
Солисти:
Галя Симеонова сопран
Стефани Кръстева сопран
Ралица Ралинова сопран
Надя Павлова алт
Боян Василев тенор
Петър Петров бас
Л. Николов – Метаморфози 3
П. Булез – Derive I
В. А. Моцарт – Requiem, К. 626
 
21.03.
понеделник, Доходно здание, 19 ч.

Paris – Buenos Aires:
Une Histoire d’Amour
Мария Мартинова пиано
Сирил Гарак цигулка
Програма: А. Пиацола, К. Дебюси, М. Равeл
 
22.03.
вторник, ДЗ, зала Европа, 19 ч.

Мария Принц пиано
Програма: Й. Хайдн, Л. в. Бетовен, Фр. Шуберт, А. Принц
 
22.03.
вторник, Доходно здание, 21 ч.

Late Jazz Еevening
Поколения:
Владигерови & Големинови Джуниър
Александър Владигеров
тромпет & флюгелхорн
Константин Владигеров пиано
Христо Големинов саксофон
Стоян Янкулов-Стунджи перкусии & тъпан
 
23.03.
сряда, Доходно здание, 19 ч.

Русенска Филхармония
Хор "Дунавски звуци"
Диригент Георги Димитров
Солисти:
Кана Егашира цигулка
Стефан Бонев пиано
Л. в. Бетовен - Концерт за пиано №4
С. Прокофиев - Концерт за цигулка №1
А. Бородин - Половецки танци
 
24.03.
четвъртък, зала Русе, 17 ч.
 
Концерт на класа по ударни
 
24.03.
четвъртък, Доходно здание, 19 ч.

Веско Ешкенази цигулка
Мариета Петкова пиано
В. А. Моцарт - Соната за цигулка №21
Л. в. Бетовен - Соната за цигулка №3
К. Дебюси - Соната за цигулка
Ц. Франк - Соната за цигулка
 
25.03.
петък, Доходно здание, 19 ч.

Колегиум на Чешката филхармония - Прага
Солист Итка Хоспрова виола
Програма:
А. Дворжак, Й. Брамс, А. Скоумал
Я. Новак, П. Маскани,Ж. Масне
Дж. Качини, А. Пиацола
 
26.03.
събота, ДЗ, зала Европа, 11 ч.

Артур Лурие – откъсната страница от сребърния век
Борислава Танева пиано
Ралица Ралинова сопран
Програма: творби от А. Лурие & мултимедия
 
26.03.
събота, Доходно здание, 19 ч.

Оркестър на Класик ФМ Радио
Диригент и солист
Шломо Минц цигулка
Й. С. Бах – Концерт за цигулка, a moll
Й. С. Бах – Концерт за цигулка, E Dur
Б. Бритън – Симпъл симфони, оп. 4
П. И. Чайковски – Серенада за струнни
 
27.03.
неделя, ДЗ, зала Европа, 11 ч.

10. МК „Франц Шуберт“ – Русе 2015
Концерт на лауреатите
с участието на:
Георги Чиколов пиано
Анна Георгиева цигулка
Димитър Димитров флейта
Николай Желязков пиано
Ралица Ралинова сопран
Дуо Хе Ан Ким & Сън Хо Ли
 
27.03.
неделя, Доходно здание, 19 ч.

Русенска филхармония
Хор "Проф. Васил Арнаудов"
Диригент Найден Тодоров
Диригент на хора Свилен Димитров
Солисти Волфганг Давид цигулка
Мария Цветкова сопран
Ф. Менделсон - Концерт за цигулка
Д. Рутър – Magnificat
 

◊ МАРТЕНСКИ МУЗИКАЛНИ ДНИ ДЖУНИЪР

Проект на Фондация "Америка за България" и МФ "Мартенски музикални дни"
 
14 март, понеделник, ДЗ, 11 ч.
SIGNUM4KIDS
 
18 март, петък, ДЗ, 11:00/13:00
Percussion Weekend 1: Face 2 Face
Татяна Колева ударни
Юке Хукстра инструменти
Youth Percussion Pool
 
19 март, събота, 11:00/13:00   
Percussion Weekend 2: Face 2 Face
Youth Percussion Pool флашмоб
 
20 март, неделя, Исторически музей
Percussion weekend 3
Концерти на възглавници
Мартина Митева ударни
Кирил Петров ударни
Никола Петров ударни
 
21 март, ДЗ, з. Европа, 11:00/13:00  
Фортисимо Фамилия
представя:
Приказки за песента
Вокален ансамбъл Gli Accordati
Диригент
Драгомир Йосифов
Актриса и певица
Антоанета Добрева-Нети
 

◊ СЪПЪТСТВАЩА ПРОГРАМА
 
Изложби & Други събития
 
11-27
Доходно здание, фоайе, 18:00
Амадеус
Виргиния Пенчева
Златка Стойкова
Мая Кубратова
 
15-31
РХГ, 17:30
ТОН|ПОЛУТОН изложба
 
19 март
Регионална библиотека, 16:30               
Иван Янакиев представя изследването:
440Hz or 432Hz
авторът е докторант в ИИИзк при БАН
 
19 март
Рисунки върху стъкло уъркшоп
Рък.: Мария Мирела Молдор
 
25 март
РБ „Любен Каравелов“, 17 ч.  
Представяне на книгата
Български музикален театър
Опера. Балет. Оперета. Мюзикъл.
(1890-2010)
многотомно издание на ИИИзк при БАН
и издателство "Гея-Либрис"
Авторски колектив: Р. Бикс, А. Янева, Р. Каракостова, М. Ценова-Нушева, Е. Жунич
 
26 март
Исторически музей, 16:00
Представяне на книгата на Румяна Лечева "Истинската история на Христина Морфова"

Автор: Никола Бенин
06.03.2016 г. 21:33
Посетено: 831
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/23037-56-mezhdunaroden-festival-martenski-muzikalni-dni