Празници / фестивали
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
VIII Международен фестивал на поезията "Славянска прегръдка" – 21-24 май 2014
46 поети от 19 държави си дават среща във Варна
◊ СЪБИТИЕТО
Предстои Осмият международен фестивал на поезията. За запознатите с работата на Славянска академия числото не е точно. Защо ли? Защото каузата, подхваната тук, в България, с идеята, че „и ний сме дали нещо на света“, умножава своите концентрични кръгове в много още държави. Този фестивал се мултиплицира в различни формати и там – в Сърбия и Русия, в Полша и Хърватска, в Черна гора и Република Сръбска (Босна и Херцеговина), в Латвия и Румъния...
Тази година във фестивала участват 46 поети от 19 държави. Ако всички успеят да дойдат, въпреки залетите от тежките наводнения пътища в Централна Европа и на Балканите, застъпените във фестивала държави ще са 20. Впрочем, какво значение имат числата, когато става дума за споделена кауза, за сумирана поетическа енергия, за наместване на понятията на своите истински места, където приятелство, поетическо братство, дружба и т.н. не се заместват услужливо с наложилото се напоследък понятие – партньорство... В обстановка на напрегната геополитическа ситуация поетите от славянския свят дават друга идея на народите и политиците си – обич и сближение на културите, вместо вражди, противопоставяния и човеконенавистнически идеи, отдавна отречени от историята. Дали ще успее този поетически модел за цивилизационен избор? Бъдещето ще покаже.
Освен Славянска академия, която е главният инициатор и организатор на фестивала, негови съорганизатори са още: Община Варна (чрез подкрепата на Фонд „Култура“, Фестивален и конгресен център – Варна, Съюз на българските писатели, Национален литературен музей, Икономически университет – Варна (който т.г. чества своята 100-годишнина), Синдикат на българските учители. И разбира се – всички радетели на славянството у нас. Благослов към участниците ще отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславският Митрополит Йоан.
◊ ПРОГРАМАТА
Тя е впечатляващо богата, въпреки само четирите дни на фестивала.
Откриването и закриването му са свързани с една утвърдена вече форма на културна вечер – „Славянски венец“, в който ще вплетат на различни славянски езици своите поетични послания участниците във фестивала. Вербалните им изпълнения ще бъдат редувани с музикални шедьоври на вокалисти от България, Беларус и Украйна, на инструменталисти и именити хорови формации... Репертоарният им подбор включва български и славянски композитори.
◊ ИЗДАНИЯТА
В навечерието на фестивала излезе бр. 2 на сп. „Знаци“ – печатен орган на Славянска академия, в който наред с българските творци, са представени още 27 славянски владетели на словото, преведени на български език и озвучени за нашите читатели. Нови томчета с поезия допълват набъбналата в годините библиотечна поредица „Славянска прегръдка“.
Особено внимание представлява приносната книга на Христо Ботев, със заглавие: „Гора зашуми, вятър повее...“. В изящното томче ще видим 14 от най-обичаните Ботеви песни и 21 нови преводи на славянски езици, направени в последните месеци от поети-преводачи, членове на Славянска академия. Включени са също и редове от именити личности, изразили в слово почитта си към българския възрожденски Еверест в духа и поезията ни. Своето цвете пред Поета полага чрез емоционалния предговор и поетесата Елка Няголова, съставител на това издание...
Другата книга е специално подготвена за 200-годишнината на М. Ю. Лермонтов – един от най-любимите за поколения наред блестящи световни поети-романтици. Книгата е двуезична. Носи заглавието „Люблю Отчизну я..." („Отечеството аз обичам...“). Първата й част представя 37 стихотворения на поета на родния му език, а втората – нови преводи на съвременни поети-преводачи, членове Академията или нейни радетели: Надя Попова, Нели Пигулева, Иван Есенски, Димитър Горсов и Димитър Златев. Стиховете се допълват от мисли за поета на Толстой и Тургенев, Чехов и Добролюбов, Херцен и Белински, Ахматова и Ахмадулина и др. А ценителите ще могат, освен да прочетат стиховете на блестящия поет, да видят и какъв изключителен художник е той, оставил след себе си тежко наследство от маслени платна, рисунки и скици, правени от натура при неговите пътувания и житейски несгоди...
◊ ОЩЕ В ПРОГРАМАТА
Предвидени са: утвърденият вече формат „Театър в джоб“, онасловен тази година „Смях през плач“ (по произведения на Гогол), вечерта „Славянското гнездо на Балканите"(в което са включени поети от 9 балкански страни), „Чеслав Милош и след него“ – представяне на именития полски поет-лауреат на Нобелова награда, както и на негови днешни полски следовници (нови техни книги, превод на български – Лъчезар Селяшки)... И както всяка година, така и този път, гостите на „Славянска прегръдка“ ще се включат в празничната литургия и шествието за 24 май. Вече им е разпратен химна на Светите братя Кирил и Методий. Варненци са били свидетели на това как разноезичните славянски поети пеят този химн на български език, търсейки точното произношение... Но дори и да не го намират, гледката е вълнуваща. Вечерта при закриването ще бъдат връчени наградите от международния конкурс: Голямата награда „Летящо перо“, Сребърно летящо перо, Почетен знак на Славянска академия, както и специални награди от Съюза на българските писатели, от Икономическия университет – Варна, от Синдиката на българските учители.
Голямата емоция, наречена Международен фестивал на поезията „Славянска прегръдка”, започва. Това е най-значимото международно културно събитие в България, което събира за общ поклон пред Светите братя представители на целия славянски свят.
Автор:
Елка Няголова
Публикация:
20.05.2014 г. 12:40
Етикети:
Посетено:
1946
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/19243-viii-mezhdunaroden-festival-na-poeziyata-slavyanska-pregradka-21-24-may-2014