Празници / фестивали

Единадесета Нoщ в музея в Русе

Културни прояви в различни институции

◊ СЪБИТИЕТО

Нощ в музея

17 май, събота, от 16.00 до 24.00 часа в Русе

Вход свободен


◊ ПАРТНЬОРИТЕ

Регионален исторически музей – Русе, Художествена галерия – Русе, Сдружение „Еквилибриум“, WWF – България, Международно дружество „Елиас Канети“, Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Група за театър „Камила“, пънк и рок група „The Scroletics“, книжарница „Хеликон“ – Русе, фотостудио „Седянков и Карчински“, музиканти от Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ – Русе

 
◊ ПРОГРАМАТА

Програмата е съставена от разнообразни и интересни културни прояви, които представят духовния живот в Русе. Те отразяват паметта на времето и представят местната идентичност.

В програмата са включени множество културни продукти като: изложби, представяне на книги, работни ателиета, концерти, прожекция на филми, които ще задоволят интересите на жителите на крайдунавския град.

16.00
„Да се облечем в историята“ - с ризници, шлемове и щитове от римско време
Място: Лапидариум, зад Историческия музей

16.00-22.00
Изложба живопис на Таня Каратанева, Даниела Максимова и Пепа Хаджитодорова
Място: Изложбена зала, ул. „Борисова“ 6

16.00-24.00
„Празнично настроение” - „Карнавален свят” гостува на Русенската библиотека
„От Божествената частица до българските сгради” - Графика на д-р Бойко Вачев, ръководител Бюро
„ЦЕРН” ИЯИЯЕ БАН
Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“
 
16.30-18.00
„По стъпките на археолога“ - археологически разкопки за деца в двора на музея
Място: Лапидариум, зад Историческия музей

16.30-20.00
„Словесност на връв“ - Уникални бразилски книги от колекцията на Румен Стоянов, писател и преводач на известния роман на Габриел Гарсия Маркес „100 години самота”
Място: Градинка пред РБ „Любен Каравелов“

16.45
„Пътешествие по Дунавския Римски Лимес“ - туристически маршрут по Лимеса. Прожекция на филм.
Режисьор: Димитър Липовански
Сценарий: Цвета Ненова
Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I”, втори етаж

17.00
„Есетрите: Да опазим дунавското богатство“, презентация на Владимир Иванов, WWF – България
Място: Исторически музей, зала „Русе“, втори етаж

17.00-21.00
„Да откриеш изкуство – Изложба за една вечер“. Пърформанс с участие на публиката
Място: Дом Канети, ул „Славянска“ 12

17.00-20.00
„Моят първи комикс”
Модератори: Стоян Стоянов-Комитски, Данаил Стефанов, Николай Маринов и Мирослав Петров
Място: РБ „Любен Каравелов“, Кръгло фоайе, първи етаж

17.30
Представяне на книгата „Непознатата Гора“ (2012), с автор доц. д-р Веселка Тончева, Институт за
етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН
Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I”, втори етаж

18.00
„Гергьовден при гораните в Албания“ - Прожекция на филм
Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I”, втори етаж

18.00
Представяне на книгата „Шепа лъскави череши“, автор Мария Донева
Място: Книжарница „Хеликон“, ул. „Александровска“ 50

18.00-19.00
„Кастинг в Библиотеката: Забавен конкурс“
Място: РБ „Любен Каравелов“, Детски отдел

18.30
„Герданът на Калиопа – мъниста против уроки“. Пърформанс с етноложките Десислава Тихолова и Искра Тодорова
Място: Лапидариум, зад Исторически музей

18.30-19.30
„Художникът в теб“ - Ателие за производство на хартия и отпечатване
Място: Художествена галерия – Русе, ул. „Борисова“ 39

19.00-21.00
„Цветни фантазии: Искам да се нарисувам”
Модератори: Лиляна Василева и Стефка Иванова
Място: РБ „Любен Каравелов“, Детски отдел

19.00
Музикални етюди
Изпълнение на класическа китара от ученици от Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин
Стоянов“ - Русе“, с ръководител Иван Кочев
Място: Лапидариум, зад Историческия музей

19.30
„Змиите – красивите непознати!“
Презентация на Венцеслав Петков и Красимир Киров, специалисти-зоолози, за видовете змии в България, как да избягваме срещи със змии в природата и какво да предприемем при евентуално ухапване от змия.
Място: Исторически музей, зала „Русе“, втори етаж

19.30-20.30
„Среща с автограф“ с писателя и преводача Румен Стоянов и представяне на неговата най-нова книга
„Динозавърски спомени”
Място: РБ „Любен Каравелов“, Фоайе, втори етаж

20.00
„Разбърканите нишки. Филм за Голо Бърдо“ - прожекция
Режисьор: Екатерина Минкова
Сценарий: Веселка Тончева
Място: Исторически музей, зала „Княз Александър I”, втори етаж

20.00
„Нишките на Ариадна“
Изложба, танцова миниатюра, демонстрация на текстилни техники и прожекция на филми, организирани от Художествена галерия – Русе и Съюз на българските художници – секция Текстил
Място: Художествена галерия – Русе, ул. „Борисова“ 39

20.00-01.00
„Ретро Селфи“
Забавни снимки на самоснимачка с ретро елементи
Място: Фотостудио „Седянков и Карчински“, ул. „Цар Калоян“ 10

20.30-24.00
„ПРИМАКС – Русе”
Изложба на книги и рекламни материали по повод 20 години издателска дейност
Място: РБ „Любен Каравелов“, Фоайе, втори етаж

21.00-23.00
Концерт на пънк и рок група „Скролетиците“ (The Scroletics) в експозиция на открито „Римска
крепост Сексагинта Приста“
Място: Римска крепост „Сексагинта Приста“, ул. „Цар Калоян“ 2

21.30-24.00
„Магията на камъка“: Изложба на открито с природно изваяни камъни от колекцията на Стоян Стоянов -Комитски
Място: Градинка в РБ „Любен Каравелов“

22.00-24.00
„Пожелай ме”
Портретна фотоизложба на младата русенска фотографка Владислава Ваташка
Място: РБ „Любен Каравелов“, Читалня

22.30-24.00
„Бирени истории”
Изложба на халби за бира на Бисер Енчев и на подложки за халби на бира на Никола Бенин


Автор: Никола Бенин
17.05.2014 г. 07:02
Посетено: 1181
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/19212-edinadeseta-nosht-v-muzeya-v-ruse