Празници / фестивали

Месец на норвежкото кино в artnewscafe

20 януари - 15 февруари 2014, вторник и четвъртък от 20:00 ч., вход свободен

Месец на норвежкото кино в artnewscafe


◊ СЪБИТИЕТО

Месец на норвежкото кино в artnewscafe
20 януари - 15 февруари

начало на прожекциите: 20:00 ч.
средна продължителност: 90 мин.

аrtnewscafe, ул. "Отец Паисий" 40, Пловдив

В рамките от 20 януари до 15 февруари artnewscafe ще представи осем пълнометражни филма от Норвегия, обединени в „Месец на норвежкото кино“. Откриването на събитието ще бъде на 20 януари от 20:00 ч. със спечелилия награда за най-добра режисура на Световния филмов фестивал в Монреал през 2010 г. игрален филм „Limbo” (2010).

Прожекциите ще се излъчват всеки вторник и четвъртък от 20:00 ч., с вход свободен за посещение. Ще бъдат включени два документални филма - The Snow Cave Man (2010) и Suddenly Sami (2009).

На 15 февруари (събота) закриването на събитието ще бъде с прожекция на дванадесет разнообразни по вид късометражни филми от Норвегия.

Всички прожекции са със съдействието на посолството на Норвегия в България и Норвежкия филмов институт


◊ ПРОГРАМАТА

Пълнометражни филми

20 януари (вторник)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:44 ч.

Limbo (2010), 107’
Режисьор: Maria Sodahl
Участват: Bryan Brown, Lena Endre, Cecilie A. Mosli, Line Verndal, Henrik Rafaelsen, Catherine Emmanuel, Garrett Schenck
 
Филмът получава 4 награди от Amanda Awards, Норвегия (2011), както и награда за най-добра режисура на Световния филмов фестивал в Монреал (2010).


23 януари (четвъртък)

начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:14 ч.

Kurt Turns Evil (2008), 74’

Режисьор: Rasmus A. Sivertsen
Участват: Atle Antonsen, Kristin Skogheim, Aksel Hennie

Филмът е номиниран за най-добър игрален филм на Annecy International Animated Film Festival (2009) и най-добра режисура на Amanda Awards, Норвегия (2009).


27 януари (вторник)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:50 ч.

Vegas (2009), 110’
Режисьор: Gunnar Vikene
Участват: Karoline Stemre, Jørgen Hausberg Nilsen, Sindre Kvalvåg Jacobsen

Филмът печели нахрада за най-добра режисура Amanda Awards, Норвегия (2010), както и наградите на журито на Lübeck Nordic Film Days (2009) и Tallinn Black Nights Film Festival (2009) и др.
   

30 януари (четвъртък)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:09 ч.

The Snow Cave Man (2010), 69’

Режисьор:Fridtjof Kjæreng
Участват:Sverre Nøkling
Документален филм


3 февруари (вторник)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:40 ч.

Upperdog (2009), 100’
Режисьор: Sara Johnsen
Участват: Hermann Sabado, Agnieszka Grochowska, Mads Sjøgård Pettersen

Филмът печели четири награди на Amanda Awards, Норвегия (2010) и наградата на журито на Rouen Nordic Film Festival (2010 ).


6 февруари (четвъртък)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:21 ч.

The Orange Girl (2009), 81’
Режисьор: Eva Dahr
Участват: Mikkel Bratt Silset, Harald Rosenstrøm, Annie Dahr Nygaard

Филмът е заснет по едноименния роман на норвежкия автор Юстайн Гордер, който обича да изследва метафизичните проблеми от перспективата на дете.


10 февруари (вторник)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 20:52 ч.

Suddenly Sami (2009), 52’

Режисьор: Ellen-Astri Lundby
Документален филм

Филмът печели награди на Tromsø International Film Festival (2009) и Sami Film Festival, Guovdageaidnu (2009).


13 февруари (вторник)   
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:39 ч.

The Man Who Loved Yngve (2008), 99’
Режисьор: Stian Kristiansen
Участват: Rolf Kristian Larsen, Arthur Berning, Ida Elise Broch

Филмът печели четири награди на Amanda Awards, Norway (2008) и награда за най-добър младежки филм на Tallinn Black Nights Film Festival (2008) .


Късометражни филми за закриване на „Месец на норвежкото кино“ 
с парти на Martin

15 февруари (събота)
начален час: 20:00 ч.
краен час: 21:35 ч.                     

Fishing with Sam (Isfiske), 2009, 6’
Режисьор: Atle Blakseth
Анимация

Good Girl (SNILL),  2006, 10’
Режисьор: Astrid Aakra
Анимация

Pupil’s Concert (Elevkonsert), 2009, 10’
Режисьор: Jan Otto Ertesvåg
Анимация

Guri Gursjen og Gursjan gru, 2009, 9’ 30”
Режисьор:Johanne Ellisiv Anda, Eirik Aure
Анимация

My Cardboard Dad (Min pappa av papp), 2009, 13’ 30”
Режисьор: Siri Rutlin Harildstad

Still Birds (Alle fugler)
Режисьор: Sara Eliassen

Почивка 10 мин.

Saiva, 2009, 8’ 30”
Режисьор: Tuva Synnevåg
Анимация

Pistachio (Pistasj), 2009, 8’
Режисьор: Martin Lund
Участват: John Brungot, Henriette Steenstrup, Rikke Christine Kikut

Little Miss Eyeflap (Skylappjenta), 2009, 9’

Режисьор: Iram Haq

The Garbage (Søpla), 2009, 9’
Режисьор: Magne Pettersen
Участват: Joachim Rafaelsen, Håkon Ramstad, Kim Sørensen & Hege Aga Edelsteen.

Ella, 2009, 15’
Режисьор:  Hanne Larsen
Участват: Mona Andersson,Maria Galkina Henriksen, Gøran Østerbøl , Helene Holm Glad

Travelling Fields, 2009, 9’
Режисьор: Inger Lise Hansen



Автор: artnewscafe
19.01.2014 г. 16:36
Посетено: 1035
Етикети: филми, Пловдив, artnewscafe, Месец на норвежкото кино
Линк към публикацията:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/18435-mesets-na-norvezhkoto-kino-v-artnewscafe