Празници / фестивали
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Литературно кафене "Хеликон"
Независима програма, съпровождаща фестивала Аполония 2004
.: ВРЕМЕ И МЯСТО
1-7 септември 2004 г.
Созопол, ул. "Милет" № 50, Музеен комплекс "Южна стена и кула"
.: МОДЕРАТОР
Йордан Ефтимов
.: ПРОГРАМА
1 септември, сряда
17 часа: Откриване на документалната фотоизложба "Реставрация на иконите в православния храм "Св. Георги" в Одрин"
17 часа и 15 минути: Бране на думи - уъркшоп с участието на Бойко Ламбовски, автор на "Тежка картечница преди сън" (ИК "Жанет - 45") и "Бране на думи" (ИК "Захарий Стоянов" и УИ "Св. Климент Охридски")
След един успешен проект от началото на лятото с деца от Бургас, Бойко Ламбовски, носител на различни награди, между които и номинация от тази година за наградата "Балканика", отново ще покаже как се сглобяват шедьоврите. По собственото му мнение бургаските деца са показали, че днес много талантливи и отворени за експеримента млади автори само очакват провокацията, за да изненадат и обръгналите от четене литератори. Уъркшопът, с който се открива програмата на Кафенето, включва и свободната импровизация по всякакви подадени от публиката теми. Рапърски free style? Че това поезията го знае, откакто съществува.
19 часа: Дискусия за литературните награди в България и номинации за наградата "Хеликон" с участието на членове на журито
Сред толкова литературни награди как да преценим на коя да вярваме? Не е ли ситуацията и в литературата като във футбола? Не са ли журитата едни лобистки групички, които прокарват своите хора? Изобщо има ли напоследък текстове, достойни за награди? По тези и подобни въпроси среща-дискусия с членове на различни журита, между които и на комисията за наградата "Хеликон", която тази година навършва скромните три годинки, но вече се превърна в авторитетно отличие.
2 септември, четвъртък
19 часа: In vino veritas - why not? с участието на Ясен Бориславов, автор на "Българска енциклопедия на виното" (ИК "Труд"), и представяне на изложбата от археологически паметници "Виното - свещения дар на траките"
Вечер с големия специалист по ресторантьорска критика Ясен Бориславов, когото четем във всеки съботен брой на в. "Сега", но можем да открием и като автор на "Бакхус" и всички издания, които държат на специализирано мнение относно кухнята или питиетата. Как старее виното? Кои са най-добрите български вина днес и в миналото? Какво е мястото на виното в културите на народите, обитавали нашите земи? Нека зададем всички въпроси, които ни хрумнат във връзка с пивката тема.
Премиерата ще премине в присъствието на отбрана колекция вина от водещи български изби. Защото какъв по-естествен придружител на качествената книга от качественото вино?
3 септември, петък
17 часа: В страната на кривите круши с Кристин Димитрова
Кристин Димитрова, автор на "Любов и смърт под кривите круши" (ИК "Обсидиан"), е сред най-първите съвременни български поети (напоследък е носителка например на наградата на Сдружение на български писатели за 2003 г.), но в Кафенето можем да я срещнем вече и като автор на високочетивна художествена проза. Сборникът с разкази, издаден от "Обсидиан", съдържа истории, публикувани преди това не само в литературните издания, но и в "Егоист", "Труд", "Сега" и "Капитал". Защо Кристин Димитрова е толкова търсена от културните отдели на вестниците и от лайфстайл списанията? Защото диво и яко играе с кримката, мистерията, любовната история, семейната драма, разказа за пубертетските вълнения, шпионската история - и още какви ли не жанрове. Как го прави? Можем да научим на живо само в рамките на Литературното кафене.
Книгата на Кристин Димитрова ще бъде представена от Димитър Шумналиев, писател, автор на романа "Феродо", главен редактор на "Нощен труд".
19 часа: Ембиънт, нойс музика, джаз и текно - обединени в "Океан онт звуци" на Дейвид Туп (Изд. "Музика") с участието на преводачката Райна Маркова и на Елби, автор на музиката към спектакли като "Кислород" и "Снаха"
Авторът на една от прочутите книги за рапа Дейвид Туп тук е в ролята на гид из дебрите на музикалните експерименти на модерния свят. Какво е общото между Клод Дебюси и Питър Гейбриъл? Каква следа е оставил император Нерон в историята на музиката? Какви са измеренията на връзката между дзенбудизма и музикалното новаторство от 1960-те насам? Защо шумът и мълчанието са вид музика? И още много важни въпроси за съвременното състояние на онова, което сме свикнали да наричаме с името на музите.
Книгата ще бъде представена от Райна Маркова, автор на "Пого" и "Фани по опасните пътища на светлината", водещ автор в полето на българския хипертекст. Елби ще представи свои композиции на живо.
4 септември, събота
17 часа: Балканци сме, ама не дотам - среща с Георги Данаилов, чиято книга "До Чикаго и назад сто години по-късно" две десетилетия след първото си издание продължава да бъде истински блокбъстър (невъобразима уйдурма, катереща се по върховете на класациите) на книжния пазар
19 часа: Балканският синдром - премиера на българското издание на романа на Вук Драшкович "Нож" (Изд. "Изток-Запад") с участието на автора, на министър Меглена Кунева, на посланика ни в Белград Яни Милчаков, на Бойко Василев, на преводачката Людмила Миндова
Романът на Вук Драшкович, известен като един от сръбските дисиденти, водач на опозицията срещу режима на Милошевич и настоящ министър на външните работи на Сърбия, тематизира събития и съдби от Босна. Неговият успех е толкова голям, че превръщането му в касов пълнометражен филм, носител също на награди от фестивали, е неизбежно. Книгата ще бъде представена от Бойко Василев, който е автор на послеслова към българското издание и който познава политика и писателя Драшкович от много свои срещи с него. Ще присъстват и политически фигури, които да покажат какво е мястото на интелектуалеца в съвременната балканска политика.
5 септември, неделя
17 часа: И прозата е поезия - уъркшоп с участието на Алек Попов, автор на "Ниво за напреднали" и "Мисия Лондон"
Алек Попов, първият носител на награда "Хеликон", е директор на Дома на детската книга в София, което го превръща в един от най-ориентираните специалисти както в областта на книгите, написани от възрастни за деца, така и на текстовете на самите деца. Резултатите от един уъркшоп в Бургас с негово участие ще бъде представен на Кафенето. Ще присъстват и някои от съвсем младите участници в проекта.
19 часа: Либертарианството - най-ефективната съвременна политическа философия - премиера на книгата на американеца Дейвид Боаз "Либертарианството: въведение" (Издателска къща "МаК" ООД) и разговор с политолози и икономисти за ценностите, които защитават политическите сили в съвременния свят
Икономисти, философи, социолози, писатели, режисьори и хиляди други се надпреварват да демонстрират пред света провала на свободния пазар, на доброволното сътрудничество, на мирното съжителство без централизирана власт и планиране. В Либертарианството Дейвид Боаз показва, че няма противоречие между свободата и сигурността, че ненамесата на държавата и индивидуализмът са рамката, която позволява морален и добродетелен живот.
Възможно ли е либертарианското бъдеще? Не е нужно да четете тази книга, за да си отговорите утвърдително. Достатъчно е да се огледате около себе си. Социалната държава се сгромолясва навсякъде по света.
На Литературното кафене книгата ще бъде представена и чрез мултимедия.
С участието на преводача Божидар Маринов - известен публицист, и на Калин Манолов, издател на книгата.
6 септември, понеделник
17 часа: Християнски ли са разказите ми? с участието на Деян Енев, автор на "Господи, помилуй!" (ИК "Жанет - 45")
Деян Енев, който може да се мери по броя на разказите си с Чехов, майстор на късия разказ, е писателят, който самарянски избира на представянията на своята нова книга пред електронните медии да говори за впечатлили го книги на колеги. Така ли ще постъпи и в Кафенето?
19 часа: Записки по джаза в България, № 1 - Владимир Гаджев с книга за първия джазмен на първата Аполония с участието на самия Весо Червения
Известният джаз критик Владимир Гаджев ще представи книгата си за Веселин Николов "Весо Червения и неговите "Бели, зелени, червени" (Изд. ателие "Аб"). Музиката на един от символите на размразяването в българската култура от 1960-те ще бъде естествена кулминация на вечерта.
За всички, които се интересуват възможно ли е да се напише история на съвременността у нас.
7 септември, вторник
17 часа: Как да получаваме евтино, експертно, четивно представяне на новите книги? - списание "Книжарница"
Списанието е най-новият проект на книжарници "Хеликон", целящ да направи информацията за нови книги отново достъпна за всички българи. Ще се роди ли отново българската оперативна критика? Представянето на проекта ще отговори и на този въпрос.
19 часа: July Morning през септември - нов Джак Керуак на български с участието на преводача Еленко Кесалийски
Романът "Спомен за Коди" (ИК "Парадокс") ни представя един познат и обичан Керуак. Книга, която оправдава очакванията!
След известно затишие издателството, донесло на българска земя книгите на Бъроуз, Боулс, Буковски и още толкова бащи на съвременното писане представя новата си програма. На какво ще се разчита петнайсет години след широкото отваряне на вратата към американската литература?
Автор:
Публикация:
25.11.2005 г. 11:35
Посетено:
819
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/102-literaturno-kafene-helikon