Инициативите за светлата годишнина – 148 г. от знаменателния , за сливенци, акт, се осъществява от община Сливен (кмет Стефан Радев), в единение със Светата Сливенска митрополия.
По изградена традиция, посрещането на освободителните руски формирования всяка година се е осъществявало в квартал „Клуцохор”, на площад „17 януари”- възпрепятствана в наши дни заради текущите там ремонтни дейности. Признателните граждани изразиха своята благодарност и поклон на молебена за здраве и берекет в храм „Св. Николай Мирликийски –Чудотворец”, отслужен в старинния сливенски квартал.
Нетленният спомен връща паметта за подвига на отрядите , влезли в града ни в мразовитите дни: 26 Казашки полк на майор Корф, 1877 година; геройствата на Ляв страничен отряд на барон Е. Делингхаузен в проходите Демиркапия и Твърдишки; на бойците на майор Кардашевски – Втора дивизия от 13 Драгунски полк на Военния орден, участници в освободителните военни операции на 4 януари 1878 г. –(16 януари по нов стил и 17 януари 1878 г. по нов стил), както и войните от 26 Донски полк на полковник Н. Бакланов.
Вълнуващото събитие уважиха – с полагане на венци и цветя Сливенският митрополит Арсений, ръководители на общината, в лицето на кмета Стефан Радев, на зам.кмета за култура и образование Пепа Чиликова; общински съветници, представители на родолюбиви, обществени и културни организации и сдружения, учащи се, граждани.
В своето обръщение към присъстващите кметът Стефан Радев провидя стратегическия смисъл и историческите корени на дългочакания акт на освобождението - за града и държавата ни, връщайки и емоцията от посрещането на освободителите с участието на „тръбача на революцията”- Добри Чинтулов, изразил всенародното облекчение с думите: „...няма вече страдание, няма вече жестокост – вече сме хора свободни”...
Не по-малко въздействащо бе и словото на митрополит Арсений: „В днешния паметен ден на Освобождението на града ни отново благодарим на Бога за тази велика Негова милост. Ние свеждаме глави пред радетелите за българската свобода, пред подвига и саможертвата на всички знайни и незнайни воини, отдали живота си за нея“.
Вечерта възпитаниците на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” - гр. Котел, ще завладеят с емоционалните си изпълнения – по повод празника на града - присъстващите ценители в зала „Сливен”.