Последни новини

Безплатен концерт на Теодосий Спасов и джаз квартет в Борисовата градина на 30 юли
Музика
26.07.2025 г. 11:49
Шестнадесетото издание на Фестивала „Остров на музиката“ продължава да превръща Лятната естрада в Борисовата градина в сцена за ярки музикални срещи под открито небе
Бърз преглед
Документална изложба „Атанас Славов – един американец от Сливен”
Изложби
25.07.2025 г. 20:29
Обратно

На 25 юли 2025 г., в Регионална библиотека „Сава Доброплодни”  в града под Сините скали  бе открита документална изложба „Един американец от Сливен”,  посветена на 95-годишнината от рождението на Атанас Славов - един от последните представители на интелектуалците-енциклопедисти на XX век; непримирим радетел за свобода на мисълта и словото, творец, учен, мислител и космополит; талантлив публицист, преводач и общественик. Изложбата е уредена в централното фоайе на библиотеката и с продължение в литературния кабинет, в който писателят твореше в последните години от живота си. Там се съхраняват негови ръкописи, снимки, документи, както и  пълна колекция от неговите книги и др. материали, дарени на културния институт. В архива му има и солидна сбирка от материали върху живота на Учителя, теорията и практиката на дъновизма.

 Атанас Славов е роден в гр. Сливен на 25 юли 1930 г. Учи в Американското основно училище (American Grade School) в София до закриването му през 1941 г. В столицата завършва гимназия, а през 1953г. – специалността „английска филология” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

През 1965г. защитава дисертация на тема „Функции на ритъма в художествената стихова реч” в Института за литература при БАН. В периода 1966-1974 г. е научен сътрудник в Института по изкуствознание при БАН, където основава секция по дизайн и участва в проблемна група за изучаване на българските приложни изкуства. От 1974 г. е старши научен сътрудник по фолклор и теория на изкуствата и фолклора. В периода 1971-1974 г. е член на Международна научна група към Полската академия на науките по Сравнителна славянска метрика. Като изпълнителен секретар на научен проект, на тема: „Основни насоки на световната култура до 2000 година” към БАН, заминава за САЩ, където през 1975-1976г. работи в Отдел за международни научни изследвания и обмен в Ню Йорк. През 1976 г. се установява в САЩ.

Като литературен критик, изкуствовед, поет, белетрист и преводач, още преди да емигрира там, участва в създаването на новата българска култура. Има несъмнен принос като изследовател на българските фолклорни и етнографски ценности, на българските занаяти и народното изкуство; на българските селища и личности от родната история. Той е един от първите български фантасти. Изявява се активно и в кинодраматургията, изкуствознанието, политологията, философията, теорията на културата и семиотиката.

След напускането на страната е осъден като невъзвращенец. В чужбина работи  като автор на свободна практика в радио „Свободна Европа” и Би Би Си - Лондон (1978), в Център “Удроу Уилсън”, изучаващ проблемите на източноевропейските култури (1979); в Държавния департамент, Вашингтон, като инструктор по български език(1980-1983) в Центъра за езикови научни изследвания в Мериленд (1983 ) и в „Гласът на Америка, като радиосценарист, редактор и диктор.

В САЩ започва да пише своите мемоари, които най-напред прозвучават на български език, четени от самия него в 52 седмични предавания на радио “Свободна Европа”,със заглавие „Пътеки по магистралите” (1978-1979). В САЩ създава издателство, с което привлича много от пишещите български емигрант; контактува с видни американски писатели, като Кърт Вонегът, Греъм Грийн и др. През 1986 г. издава мемоарите си на английски език, със заглавие „With the Precision of Baths”. Книгата е наградена от Legerete International Writers Union Book като най-добра автобиография за 1986г.; издава стиховете си (”Mr. Lampedusa Has Vanished”); „The Dough of America is Rising in Me”. Под псевдоним Al Santana издава „Handling Vegetables”- гротесково-сатирична проза. Посвещава голяма част от времето си в изучаване на живота и учението на Петър Дънов. Обикаля и документира местата, където той е пребивавал по време на следването си в Америка. В архива му има солидна сбирка от материали върху живота на Учителя, теорията и практиката на дъновизма. В САЩ Славов членува в Американския ПЕН-клуб - в секцията на писателите в изгнание.

През 1991 г. наказателното дело срещу него е прекратено. Атанас Славов се връща в България и се установява в родния си град Сливен. След завръщането му от емиграция и до смъртта си, той  издава няколко нови книги: проза, стихове, научни студии, есета, биографията на Петър Дънов и др.

С последните си двайсетина книги, издадени и на английски език, сред които и шедьовърът „Нощите на Трентън”, световната критика приравни Атанас Славов с Кърт Вонегът, Милан Кундера, Умберто Еко, Василий Аксьонов и с нобеловия лауреат Орхан Памук.

Атанас Славов е носител и на редица български награди и отличия, между които: орден «Стара планина» - първа степен (2001) и Националната литературна награда «Добри Чинтулов»(1992 г.). През 1992 г. му е присъдено и званието „почетен гражданин на Сливен”. Умира на 4 декември 2010 г. след тежко боледуване.

За изложбата „Един американец от Сливен”:

В единадесет табла и шест витрини с много снимки, ръкописи, бележки, илюстрации, книги и документални материали, посетителите могат да проследят живота, творчеството и дейността на Атанас Славов у нас и в емиграция.

Специално място в изложбата е отделено на неговия известен сливенски род - осем поколения назад, като са показани снимки от личния архив на писателя, както и изданието „Има и стари сливенци“ и „Родословно дърво на Славовия джинс“. В отделна витрина са представени членовете на неговото семейство: деца (дъщеря му Пенка и синовете му Иван и Васил Славови), внуци и правнуци, с успехите на които той много се гордееше приживе.

Атанас Славов е извънредно продуктивен автор. До напускането на България той е създател на стихове, фантастика (“Факторът Х”и  „По голямата спирала”); на изкуствоведски изследвания (”Сливен.Градът на сукното и барута”; „Жеравна”; „Медни съдове”; „Дърворезбите на Роженския манастир”и „Добри Желязков - Фабрикаджията”; посвещава свои книги на делото на Теодосий Търновски, Патриарх Евтимий и Григорий Цамблак; пише сценарии за анимационни,  документални и пълнометражни филми; превежда от английски Чарлз Дикенс, Греъм Грийн, Шон О’Кейси, Уилям Сароян, Колридж и др. Творчеството му от този период е представено в отделна витрина.

Специално място в изложбата е отделено на живота и дейността на Атанас Славов в емиграция. Включена  е и пълната колекция от книги на автора, издадени в САЩ. Част от тях все още не са издадени в превод на български език.

След 1989 г. Славов се завръща в България и се установява в родния си град Сливен. През 1991 г. наказателното дело срещу него е прекратено. Започва да се занимава активно и с обществена дейност. След завръщането му от емиграция авторът е преоткрит за българската литература и култура и за 20 години издава над 35 книги: проза, стихове, научни студии, есета, пътеписи и др., които са представени в отделна витрина в изложбата. Показани са и ръкописи и бележки върху негови произведения, както и снимки, свързани с  литературната  и обществената му дейност.

На 11 табла са включени подробни биографични бележки за Атанас Славов, неговото творчество,  портрети, снимки и колажи от различни периоди.

През м.септември 2025 г. в Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ ще се организира и вечер, посветена на годишнината, на която ще бъде прожектиран и документалният филм за Славов, създаден по повод на неговата 85-та годишнина и продуциран от книжовния институт .

Документална изложба „Атанас Славов – един американец от Сливен”: 1
Автор:
Иванка Денева. Източник – Регионална библиотека „Сава Доброплодни” - Сливен
Публикация:
25.07.2025 г. 20:29
Етикети:
Атанас СлавовгодишнинаРегионална библиотека „Сава Доброплодни” – Сливен
документална изложба „Един американец от Сливен”
95 години от рождението
Посетено:
226
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/41701-dokumentalna-izlozhba-atanas-slavov-edin-amerikanets-ot-sliven
Обратно
НБУ подкрепи млади български арфистки с впечатляващо участие на престижна сцена в Париж
По света
24.07.2025 г. 11:34
В църквата „Saint-Merry“ се състоя вдъхновяващият концерт „Ангелско присъствие“ с участието на три млади български арфистки: Александрина Кушничарова, Виктория Маркова и Никол Самарева
Бърз преглед
Героите от книгата „Приказливко в Страната на думите“ гостуват във Варна
Издания / премиери
24.07.2025 г. 10:42
Гост на Варненската регионална библиотека ще бъде авторката Валерия Минева, която ще разкаже за книгата и ще поведе децата на пътешествие из вълшебните земи на Страната на думите
Бърз преглед