Последни новини

IN MEMORIAM. Георги Лечев (1949 - 2025)
In memoriam
11.05.2025 г. 12:53
Георги Лечев - график и живописец от най-висок национален и европейски ранг, един от големите артисти, които поставиха Варна и България на картата на световното графично изкуство
Бърз преглед
XXVII Национален фестивал на детската книга
Празници / фестивали
09.05.2025 г. 19:21
Обратно

XXVII Национален фестивал на детската книга - Сливен, 2025 г.

Събитието е организирано от Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в града под Сините скали – в партньорство с Министерството на културата, общинската и областната администрации,  Изпълнителна агенция за българите в чужбина и най-големите детски издателства в страната.. Единственият форум в България, посветен изцяло на детската книга, на проблемите, свързани с нейното издаване, разпространение и четене, и тази година ще премине под патронажа на Министерството на културата. Фестивалът се реализира с медийната подкрепа на  БТА, БНР и БНТ.

Както съобщават организаторите, форумът за пръв насочи вниманието към книгите за деца в България и към техните създатели в един труден за книжния сектор период - в края на 90-те години на миналия век;  поддържа го и развива вече четвърт век чрез многобройни инициативи, като към днешна дата се радва на богата продукция в страната..

Днес Националният фестивал на детската книга е културно събитие с национален и международен престиж, отдавна надхвърлило националните ни граници; с ясна визия за развитие и с все по-голяма институционална подкрепа.

Вече 27 години Фестивалът реализира  успешно няколко основни цели: популяризира творчеството на съвременните родни детски автори, които творят както в страната, така и извън нейните граници; съдейства за подобряване на взаимодействието между авторите, илюстраторите, издателите и разпространителите на детски книги; предизвиква дебат и влияе на издателските политики; налага нови модели за създаване на интерес към книгите и четенето, чрез многобройни конкурси и пленери вдъхновява децата към творчество, а Националната награда „Константин Константинов“ над 20 години е стимул за развитие на писането и публикуването за деца. Заслуга на Фестивала е, че в 27-годишната си история успява да привлича все по-голям брой автори, издатели, илюстратори и други специалисти от България и извън пределите й, свързани с книгата, разширявайки обхвата на своята дейност, за да включи и света на дигиталното публикуване, приложенията и анимацията, превръщайки се в необходима изява в сектора на детската и юношеската литература.

Със своето разнообразие и богатство на идеи и инициативи Националният фестивал на детската книга насърчава и развива креативността на децата и тийнейджърите,  вдъхновява ги за творчество и отдавна се е превърнал в „първа сцена” за изява на млади творци; в територия за споделяне на идеи и опит; в място за създаване на трайни контакти и пространство за трансгранично сътрудничество.

По традиция, Фестивалът ще бъде открит с концерт на 12 май от 10.00 ч. в празнично украсеното фоайе на Драматичен театър “Стефан Киров” , Сливен. Официалният старт на фестивала ще бъде даден от г-н Стефан Радев – кмет на Община Сливен.

Респектира присъствието на различни по характер и жанр прояви в програмата на тазгодишното издание на фестивала: премиери на най-новите книги на писателите Елена Александрова, Валерия Минева, Цветелина Цветкова, Весела Фламбурари, Лилия Старева, Зорница  Христова, Виолета Христова, Марин Трошанов, Катя Антонова, Никола Райков и Елизабета Георгиев (Сърбия); литературен маратон” с писатели и издатели-гости на фестивала в най-големите сливенски училища; представяне на издателства; връчване на Националната награда “Константин Константинов” - за принос в детското книгоиздаване за 2025 г., в отделните категории; откриване на изложба и награждаване на отличените участници в Meждународния студентски конкурс за илюстрация на тема: „Из приказния свят на Ран Босилек”; „майсторски класове” по творческо писане и илюстрация; отчитане на резултатите от Националния литературен конкурс „Чудесата нямат край” и от XIV-я Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои;  награждаване на отличените участници, както и прояви в различните видове изкуства...

По отделна програма, в първия ден на фестивала ще се  състоят и няколко прояви, посветени на 70-годишнината от създаването на културния институт. Днес Регионална библиотека „Сава Доброплодни” е модерен книжовен, културен и научно-информационен център, осъществяващ дейността си на територията на Сливенска област. С уникалния си многоотраслов фонд на български и чужди езици, наброяващ над 390 000 библиотечни единици, тя се е превърнала в храм на науката и културата, на вековния опит и духовността. В началото на 21 век библиотеката в Сливен съчетава в ежедневието си както традиционните дейности, така и новаторските форми за досег и  представяне на родната и световната култури, на модерния мениджмънт. Чрез приложението на новите дигитални технологии тя успешно приспособява услугите си към нуждите на съвременното общество и е пространство на „свободния диалог”- част от „информационното общество без граници”.Чрез международните си проекти е място, където се осмислят проявленията на нашата национална идентичност и европейска съизмеримост. Регионална библиотека „Сава Доброплодни” е инициатор и организатор на редица културни прояви с регионално, национално и международно значение, като най-ярко проявление на дългогодишната й целенасочена работа с децата е Националният фестивал на детската книга, който се организира ежегодно от 1999 г..

Програмата за отбелязване на юбилея на Библиотеката включва: церемония по награждаване на отличените участници в Националния литературен конкурс и конкурса за рисунка на тема: „Библиотеката-моят остров на съкровищата“, представяне на сборника с наградени творби от литературния конкурс и каталога с отличени рисунки; откриване на изложба с отличените рисунки на участниците в конкурса; юбилейна среща с библиотекари от Сливенски регион под надслов „Следи във времето“ и връчване на почетен знак „за принос за развитие на библиотечното дело в региона” на най-заслужилите библиотечни дейци. В голямата зала на Драматичен театър „Стефан Киров“ ще се състои тържествен концерт.

Важен момент в програмата на 27-то издание на фестивала е провеждането на „кръгла маса” с международно участие, на тема: „Съвременната литература за деца и юноши: жанрови тенденции, модерни стилове, теми и похвати“, с участието на автори, издатели, литературни критици, библиотечни специалисти и педагози от България, Сърбия, Унгария, Гърция, Турция и Молдова. Докладите на участниците вече са отпечатани в двуезичен сборник на български и английски езици. Целта на форума е чрез преглед на конкретни произведения от съвременната детска и юношеска литература да се очертаят тенденциите, свързани с трансформациите на жанровете; да се анализират новите стилове и иновативното разказване на истории и как техните автори ги дообогатяват и надграждат, за да привлекат по-голяма читателска аудитория. Предвидено е изследване на новите теми в детската и юношеската литература, привличащи силно интереса на младия читател с трудните избори, предлаганите нови модели на поведение и отношения в реалния свят. Форумът ще премине в две сесии: първата – присъствена, във втората сесия - чрез видео-конферентна връзка ще бъдат представени няколко доклада от чужбина.

Програмата за Фестивала, дава информация за обсега и характера на различните по жанр, изяви, сред които няколко изложби:  в зала „Май”- експонирана изложба-илюстрации от VI Международен студентски конкурс „Из приказния свят на Ран Босилек”, реализирана с подкрепата на  НХА-София; в ХГ „„Димитър Добрович“ – изложба-илюстрации на Елена Жаблянова, носител на Националната награда „Константин Константинов” в  категория „Илюстратор” за 2024 г, с издаден каталог за с биографията и постиженията й. Във фоайето на ДТ ”Ст. Киров”  посетителите ще видят уникална изложба с над 260 творби на участници в XIV Националeн конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои и на обичани от децата книги на съвременни автори. В централното фоайе на РБ “Сава Доброплодни“ творбите на отличените участници в Националния конкурс за рисунка „Библиотеката - моят остров на съкровищата“ ще бъдат представени в постерна изложба, при издаден и каталог на отличените творби, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

 В трите фестивални дни, на откритата сцена пред община Сливен, ще се представят няколко спектакъла, срещащи деца и възрастни с любимите им приказни герои. Там ще се проведат и няколко концерта, в които ще се включат талантливи малки певци, музиканти и балерини от Сливен, Бургас, Айтос и Русе.

И 27-то издание на Фестивала, със съдействието на водещи компютърни фирми, ще осигури пространство за срещи между изкуство, разказ и технологии, където чрез презентации и „майсторски класове” ще се представят иновациите, свързващи печатния свят с дигиталната вселена. В голямата зала на РБ „Сава Доброплодни“, с подкрепата на фирма „АДКОМ“, ще се състои майсторски клас „С погледа на детето читател. Връзката между гледната точка на илюстратора и гледната точка на децата в творческия процес“, в която ще се включат илюстратори-гости на фестивала, студенти – при модератори на събитието -  художниците Лука Тилингер (Сърбия), проф. Виктор Паунов и Борис Стоилов.

За талантливите малки поети и писатели-участници в тазгодишните Национални литературни конкурси „Чудесата нямат край“ и „Библиотеката-моят остров на съкровищата“, се организира „майсторски клас” по творческо писане „Граматика на фантазията” , с модератори  Мирела Иванова и Марин Трошанов - един от най-успешните и обичани съвременни детски автори. С изявени малки художници от школи по изобразително изкуство ще се проведе уъркшоп „Тайните на илюстрацията“, с модератори художниците Елена Жаблянова и Ралица Манулова.

В празника  на младостта, в „дефилето с приказни герои” на 13 май ще се включат актьори, младежки духов оркестър, гвардейци, мажоретни състави и стотици ученици от сливенскине училища, деца-гости на фестивала – при връчване на наградата за „най-оригинален карнавален костюм” - на откритата сцена на площада пред общината. 

Официалната церемония по връчването на Националната награда „Константин Константинов“ за принос в детското книгоиздаване за 2025 г., в различните категории: (за цялостен принос, автор, за илюстратор и  за издателство) ще се състои на 13.05.2025г. За седми път ще бъде връчена и награда на детското жури в категория „автор”. За наградите в различните категории са постъпили над 65  Водещи на събитието ще бъдат  актьорите Елена Петрова и Руслан Мъйнов. Специални гости на концерта ще бъдат оперната прима Симона Кодева и композиторът Стефан Диомов.

Над 60 деца и юноши ще бъдат наградени за участието си в Националния литературен конкурс „Чудесата нямат край” и XIV Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои..

Всички прояви, включени в програмата на културната проява, са безплатни за посетителите. И тази година  организаторите на Националния фестивал на детската книга от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ - Сливен и техните партньори се постараят да превърнат в незабравим празник срещата на децата с най-добрите нови постижения в областта на българската детска литература и илюстрация и да дадат сцена на много млади дарования чрез словото, рисунките,магията на песента и танца ...

 

XXVII Национален фестивал на детската книга: 1
Автор:
Иванка Денева. Източник: Регионална библиотека „Сава Доброплодни” – Сливен
Публикация:
09.05.2025 г. 19:21
Етикети:
Регионална библиотека „Сава Доброплодни” – Сливен
XXVII Национален фестивал на детската книга
Посетено:
108
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/11/news/41240-xxvii-natsionalen-festival-na-detskata-kniga
Обратно